Miről is van szó?
Minden év szeptember 26-án ünnepeljük a Nyelvek Európai Napját. Ez a nap Európa nyelvi sokszínűségét állítja reflektorfénybe. Mi alkotja ezt a nyelvi kaleidoszkópot? Nos, nem kevesebb, mint:
200-nál is több európai nyelv,
24 hivatalos uniós nyelv,
mintegy 60 regionális, illetve kisebbségi nyelv,
továbbá a világ más tájairól származó emberek által beszélt sok más nyelv.
Miért ünnepeljük meg ezt a napot?
A Nyelvek Európai Napja kiváló alkalmat ad arra, hogy:
tudatosítsuk az emberekben, milyen változatos az Európában beszélt nyelvek palettája, előmozdítsuk a kulturálisés nyelvi sokszínűséget, arra ösztönözzük a polgárokat, hogy életkoruktól függetlenül tanuljanak idegen nyelveket, idegennyelv-tudás birtokában ugyanis könnyebb másokkal kapcsolatba lépni és kommunikálni, állást találni, illetve eredményesen vállalkozni.
Kik hívták életre és kik ünneplik meg ezt a napot?
Szeptember 26-át az Európai Bizottság és az Európa Tanács nyilvánította a Nyelvek Európai Napjának. Az Európa Tanácsban 47 ország képviselteti magát, melyekben összesen 800 millió európai polgár él. A rendezvénysorozatban számos nyelvi és kulturális intézet, szövetség, egyetem és mindenekelőtt nagyon sok iskola vesz részt.
Milyen eseményekre kerül sor ez alkalomból Európa-szerte?
Nyelvórákra, játékokra, beszélgetésekre, konferenciákra, rádióműsorokra, vetélkedőkre… – és a sort még hosszan folytathatnánk. A Nyelvek Európai Napján, illetve a szeptember 26-át megelőző és követő hetekben Európa-szerte rengeteg érdekes program közül lehet válogatni.
Az egyes országokban megrendezésre kerülő eseményekről itt olvashat részletesebben:
az Európai Bizottság és tagállami partnerszervezetei által szervezett események listája,
a Nyelvek Európai Napjáról szóló webhely, amelyet az Európa Tanács Élő Nyelvek Európai Központja gondoz
Forrás: https://ec.europa.eu/education/initiatives/languages-day_hu