Szűts Tamás volt a vendége a bócsai Boróka Könyvtárnak pénteken, aki családja I. világháborús emlékeiről mesélt a hallgatóságnak. Az Orgoványról érkezett előadó gitárral kísért katonadalokkal kezdte műsorát, melybe beszálltak a nótákat ismerő idősebbek is (ugye, Feri bácsi?).
A katona egyenruha, a kirakott sisakok és szuronyok, valamint a vetített képek elénk hozták a századelő Magyarországát. Azt az időszakot, amikor még mindenki több nyelven tudott, nem volt szégyen a multikulturális hozzáállás és nem tudták az emberek, mi a szörnyűség.
Aztán kitört a háború. Melyet utána „Nagy Háború” néven jegyeztek, nem tudva, hogy lesz még második is! Ide vonult be az előadó nagyapja, akit személyesen is ismert. Az ő történetei fonalán mutatta be a háború poklát, nélkülözését és kisebb örömeit.
Talán így, ezeken a kis epizódokon keresztül jobban beleélhetik magukat a gyerekek is abba a korba, amikor még nem volt egyértelmű, vajon tudunk-e fürdeni a héten, lesz-e mit ennünk a lövészárokban, elszigetelve a többiektől, vagy éppen egyáltalán megérjük-e a másnapot…
Szűcs Tamás egyébként szobrászművész, és reméljük, legközelebb másik oldaláról is megismerhetjük!
Káposzta Lajos
Fotógaléria: