A KT Bem József Általános Iskola Kaskantyúi Telephelyén 22 kisgyermek végzi tanulmányait. Az iskolában csak alsó tagozat működik az 1-2. és a 3-4. osztályok összevonásával. Az intézményben folyó munkáról Agárdi-Nagy Györgyné telephely-vezetőt kérdeztem.
Milyen személyi állománnyal látja el faladatait az iskola?
Az intézményben 2 főállású, 1 fő részmunkaidős pedagógus, 1 fő gyógypedagógus Páhiról, 1 gyógytestnevelő Kiskőrösről és 1 fő Kiskőrösről átjáró angol nyelvet tanító tanár, valamint 2 fő hitoktató (1 evangélikus, 1 katolikus) és 1 fő iskolai szociális segítő dolgozik. A technikai személyzetet 1 takarító alkotja. Az elmúlt tanévben a pedagógusok közül 1 fő tett le sikeres minősítő vizsgát. Év közben nem voltak személyi változások, viszont szeptembertől – 40 év munkaviszony után – nyugdíjba vonulok és helyemet az itt élő Kutyifa Ferencné tanító veszi át. Új pedagógusként érkezik majd a településre Hermanné Németh Andrea, aki az 1-2. osztályosokkal fog dolgozni.
Az év során voltak fejlesztések, beruházások az intézménynél?
Az iskola minden tantermében van internet csatlakozási pont, kiépült a WIFI rendszer. Megtörtént a fűtéskorszerűsítés, ami által kicserélésre került a kazán, elvégezték a szakemberek a radiátorok karbantartási munkálatait és két új radiátort is felszereltek. Az iskola külső homlokzata is megújult és folyamatosan elvégeztük az udvari játékok felújítását. A közeljövőben szükséges lenne a tetőszerkezet esőcsatornáját felújítani, valamint a tornaterem felőli szárny tetőszerkezete is szintén felújításra szorulna. Az épület állagmegóvására folyamatosan odafigyelünk, miközben parkosítunk, virágokat ültetünk és füvesítjük az iskola udvarát és annak környezetét.
A gyermekek értek el komolyabb eredményeket a tanulmányi és a sportversenyek alkalmával?
A Diáksport Szövetség által meghirdetett sportnapokon minden alkalommal részt veszünk. Az előírt feladatokat végrehajtottuk, amiért sporteszközöket kaptunk. Diákjaink heti rendszerességgel vesznek részt úszásoktatáson Kiskőrösön, emellett heti két óra gyógytestnevelés biztosított, valamint a kaskantyúi labdarúgó klub keretein belül szervezett körülmények között nyílik lehetősége a fiataloknak sportolásra. A küzdősportok kedvelői heti két alkalommal látogathatják a karate edzéseket. Minden évben rendezünk házi mesemondó versenyt és rendszeresen részt veszünk a járási tanulmányi versenyeken. Dobogós helyezéseket ért el szavaló, mesemondó és rajzversenyen Ötvös Tihamér, Ötvös Balázs, valamint Kutyifa Tímea. A tankerületi mesemondó versenyen Ötvös Balázs, míg a rajzversenyen Kutyifa Tímea 1. helyezést ért el. A Kisiskolák Egyesülete által szervezett „Ki, mit, tud?” versenyen versmondásban, mese, rajz, báb és tánc kategóriában is dobogós helyezést szereztek diákjaink. Több éves hagyománya van a Kisiskolák Egyesülete által szervezett „Kisnyelvész” helyesíró levelezős versenynek, melynek döntőjébe Priger Lili, Juhász Patrik is bejutott. A kiskőrösi EGYMI által meghirdetett versmondó versenyen Medgyes Róbert Milán ezüstérmet szerzett és a különdíjat is ő kapta. Szintén az EGYMI által kiírt rajzversenyen 1. helyezett lett Ötvös Krisztián, a szépíró versenyen pedig Molnár Erika Viola képviselte sikeresen az iskolát.
Az iskola milyen közéleti szerepet játszik a település életében?
Talán nem túlzás azt mondanom, hogy az iskola a település kulturális életének mozgatórugója. A tanulók és a nevelők együtt vesznek részt a nemzeti ünnepeink alkalmából szervezett megemlékezéseken. Az adventi estéken és annak záró műsorán, a „Mindenki karácsonyán” a gyönyörűen kialakított rendezvény területen. A Mikulásvárás a „Falutélapóval” külön örömet jelent a gyermekeknek, melynek részesei a szülők és a település lakossága is. Az iskola helyet ad a Falunap rendezvényeinek, s a programok megvalósításában, lebonyolításában pedig a szülői munkaközösség nyújt nagy segítséget. Ebben az évben a gyermeknap és a pedagógusnap már egybeolvadt családi nappá, amit este közös beszélgetés, sütögetés, tábortűz zárt.
Filus Tibor