A keceli II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda pályázatot nyert a Nemzeti Tehetség Program kiírásában. Az NTP-MTTD-19-0260 számú projekt címe: Napjaink energiatermelésének és elektromos fogyasztóinak felfedeztető szemléltetése.
Célja, hogy a tanulókat – kimozdítva az iskolapadból -, olyan élményekhez juttassa, ami segíti az energiatermelés folyamatának megértését, ösztönözi őket a gazdaságos energiafogyasztásra és a felelős emberi magatartásra.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumától elnyert 1 300 000 Ft-os támogatás 30 órás, tanórán kívüli, természettudományos kompetenciák elmélyítését szolgáló, élmény- és felfedezésközpontú, komplex tehetséggondozó programra szól.
A tanév során megvalósuló program részét képezte vendég előadóval foglalkozás megvalósítása a mobiltelefon méréstechnikai alkalmazásáról és a modern digitális méréstechnikáról. A környezetvédelem, újrahasznosítás keretében látogatás a Pintér Művek újrahasznosító üzemrészlegében, továbbá egy egész napos kirándulás a Paksi Atomerőmű területén.
A pályázat megvalósításának egyik feltétele volt tárgyiasult alkotás megvalósítása (pl. kiállítás, makett). Ennek az indikátornak megfelelve pattant ki a pályázó- és megvalósító pedagógusok, Tusori Tibor és Tusoriné Szóráth Klára fejéből az az ötlet, hogy iskolánk földszinti folyosóján, a fizika terem előtt valami újat hozzanak létre. Ez egy állandó kiállítás megvalósítása lett.
A fali képeken áttekinthető az „Elektromos energia szállítás hálózata” az erőműtől a végfelhasználókig, háztartási fogyasztók kapcsolási makettjei (csillár, alternatív, fényerő szabályzós), világító eszközök fogyasztási táblázata, melyeket a tanulók saját kezűleg készítettek.
Napelemmel működő robotok, szélhajtású eszközök, tologató puzzle játék, valamint érintőképernyő került elhelyezésre, ami memóriajátékokkal és szórakoztató kisfilmekkel igyekszik fejleszteni a tanulók gondolkodását.
Külön érdekesség az a pedál hajtású generátor, amellyel versenyre kelhet a látogató egy napelem teljesítményével. Az álom megvalósításában a NOGA Dekor Kft. segített.
A kiállítás június 15-től tekinthető meg az érdeklődők számára a Piros iskola földszinti folyosóján.
-sajtóközlemény-