Retró Tabdi életérzés a javából – a Tabdi Faluház Helytörténeti Gyűjteményéből válogatva, melynek összeállításában Picard Tünde, a Faluház vezetője volt segítségemre.
A helytörténeti gyűjtemény anyaga hosszú évek alatt gyűlt össze a lakosok felajánlásainak, kutatómunkájának, visszaemlékezéseinek köszönhetően.
1950. január 20-án ült össze az első közgyűlés Tabdin, amikor is döntöttek a település nevéről és rögzítették annak végléges határait, hiszen az 1900-as évek elején még hol Kiskőröshöz, hol Csengődhöz tartozott a település.
1950-es évek elején megalakult a Tűzoltó Egyesület is id. Tóth Imre vezetésével, helyettese Nagy Mihály és Garbacs József vezető jegyző.
Még 1949-ben vasúti megállót kapott a falu. Megépült az első műút is, de akkor még csak a faluközpontig.
Az ’50-es évek elején alakult meg az Új Élet TSZ.
A paraszti világ egyébként sem volt könnyű, életüket súlyosbította az “önkéntesen” vállalt békekölcsön. Minden dolgozónak egy havi teljes bérét kellett befektetnie, több turnusos előjegyzésben.
Ezen évek egyik nagy összefogása a vasgyűjtési akció. A hulladék átvétele a kocsma udvaron történt, Nagy Mihály irányításával.
Az ’50-es évek nagy beruházásai voltak: az iskolabővítés, a temető körülkerítése,az egészségház felépítése, és az útjavítások, járdaépítések. Kulturális szempontból is több jelentős változás történt. Az iskolák államosítása után a három teljesen osztatlan iskolából egy részben osztott iskola lett. A Központi Iskolában két tanteremben váltakozó tanítás folyt. Alsó-tabdi iskolában három tanteremben tanítottak, így nem kellett délelőtt-délutáni váltásra kényszerülni. Az 1958-60-as iskolabővítés segített a helyzeten. Maradt a váltakozó tanítás, de már minden osztály külön-külön tanulhatott.
1957-60 között megépült a római katolikus templom, amit Tóth János plébános vezetésével a község lakossága épített társadalmi munkával. 1960. november 20-án Szent Erzsébet napján szentelte fel Grósz József kalocsai érsek.
1958-ban ünnepelték az egyházközség megalakulásának 10. évfordulóját. Érdekesség, hogy a templom építése csak 11 év után, 1968-ban fejeződött be.
A 60-as évek időszakának legnagyobb eseménye a két évig tartó talajrendezés, amit az itt élők mélyen emlékezetükbe véstek. 1960-’62 között 70 dózer folyamatos munkában túrta szét a homokbuckákat. Az akkor Tabdi községben munkát vállalók közül többen helyben telepedtek le, itt leltek feleségre, férjre. Önkéntes munkavállalók érkeztek Szakmárról, Résztelekről, …stb. Ők a régi Állami Gazdaság területén álló munkásszállókon laktak, többnyire szőlő és gyümölcsös telepítésben vettek részt.
1961-ben megépül a Tűzoltó szertár. Ezen korszak legnagyobb hatású fejlődése a község villamosítása, mely által lehetővé vált a rádió, televízió elterjedése. Az első tv tulajdonosok: Turcsán István és Szilágyi István. A ’60-as években jelenik meg az első automobil is, Lengyel Pál tulajdonaként.
1963-ra datálódik a községi kultúrház építésének kezdete, mely Flaisz Ferenc tanácselnök vezetése alatt épült, több mint két évig. Szakember irányításával, a falu kőművesei, lakói társadalmi munkában építették fel. Az intézményben volt a falu tv-je, majd mozija, amit sokan látogattak, s ez az intézmény adott helyet a könyvtárnak is. Az intézmény látott szép és rossz napokat is, de mindig a falut szolgálta. A művelődési házban az évek folyamán működött: takarékszövetkezet, óvoda, iskola, presszó, irodák, mozi, butik, ifjúsági klub, bábszakkör, disco, body terem, klubok, egyesületek, stb. A felsorolt kulturális alkalmazottak mindegyike hozzátett valamit az intézmény múltjához és jelenéhez.
1971-ben megépül a Tanácsház és a Posta. Még ebben az évben elkészül a Kossuth utca járdája is.
1975. március 15-től új orvosa van a falunak: Dr. Varga Gyula személyében. Ugyanebben az évben átalakításra kerül az orvosi rendelő.
Tabdi a Kiskőrösi ÁFÉSZ egyik kis lélekszámú tagközsége volt, ahol a szövetkezet december végén nyitotta meg áruházát.
1983-ban a vízmű építési tervek alapján elkészült a központi kút, megkezdik a víztorony felállítását.
A Szüreti nap volt az első olyan rendezvény Tabdin, melynek a mai napig élő hagyománya van a községben.
1991-ben megépül az általános iskola új épületszárnya.
1997. november 7-én ünnepélyes lángyújtással köszöntötték a vezetékes gáz átadását.
1999-ben korszerűsítették a közvilágítást Tabdin.
2000. május 5-7. között Milleniumi ünnepségsorozat keretében emlékzászlót kapott a település. Erre az eseményre készült el a település címere is.
2000 tavaszára a belvíz elborította a település jelentős részét. A levezető csatornák kiásásában sok önkéntes vett részt. A csapadékos telet és tavaszt aszályos nyár követte. A belvíztől megroggyant épületek helyreállítása a nyár folyamán megtörtént, közben a szennyvízcsatorna rendszer kialakítása is megkezdődött.
2010-ben megújult Tabdi központja, út és jádák kiépítése történik. Ugyanebben az évben az óvoda 50 éves fennállását is ünnepélyes keretek között ünneplik meg.
2015-ben egy pályázat alapján elkezdődik az óvoda, a művelődési ház és polgármesteri hivatal energetikai korszerűsítése, hőszigetelése, nyílászáró cseréje.
2018-ban megkezdőtött a szociális alapszolgáltatások fejlesztése, ami a volt TSZ iroda teljeskörű felújítását jelentette. A felújított épületet 2019-ben adták át ünnepélyes keretek között.
2020-ban a község 70 éves fennállásának ünnepségsorozatot hirdetett az önkormányzat, azonban a koronavírus járvány miatt a Falunap és a Szüreti nap is elmaradt. Még az emlékévben, szeptember 26-án átadásra került a felújított orvosi rendelő, az új építésű fogorvosi rendelő és a felújított óvoda is.