Petriné Bugán Barbara, a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tázlári Tagintézményének igazgatója mesélt hírportálunknak a 2023/2024-es tanév első felében történt programokról, eseményekről, sikeres versenyekről és a második félév terveiről.
Petriné Bugán Barbara tagintézmény-igazgató
Milyen programok, események valósultak meg a 2023/2024-es tanév első felében iskolájukban?

Katolikus fenntartású intézményként az iskolai szintű rendezvényeinket átszövik az egyházi jellegű programok, melyek a Kalocsa-Kecskemét Főegyházmegye, a Tázlári Jövőért Alapítvány, a Tázlári Sportért Alapítvány, a Tázlári Diáksport Egyesület és a Szülői Munkaközösség segítségével valósultak meg. Ezúton is köszönjük a támogatást!

-Hirdetés-

Terményáldásra gyűltünk össze szeptember 21-én a katolikus templomban. Óvodásaink, iskolásaink lelkesen hozták el otthonról a terményáldásra szánt gyümölcsöket, zöldségeket, befőtteket, mézet, amit idén a helyi időseknek adományoztunk. Iskolalelkészünk, Mihály atya prédikációjában nemcsak a testi, hanem a lélekben való növekedés fontosságát is kihangsúlyozta.

Terményáldás 2023. szeptember 21-én

Tavaly is csatlakoztunk az Európai Diáksport Naphoz, melyet iskolánkban Bánné Gulyás Henrietta tanítónő szervezett meg szeptember 28-án. Sportnapunkat bemelegítéssel kezdtük, majd tanulóink és néhány lelkes pedagógus teljesítette a 2023 méteres futóversenyt. A leggyorsabbakat éremmel jutalmaztuk. Folytatásként a gyerekek vidám, játékos sorversenyen vettek részt, fociztak, kosárlabdáztak, ping-pongoztak, tolláslabdáztak.  

Sportnap

Október 13-án tartottuk meg az állatok világnapját Bene Zsoltné biológia tanárnő szervezésében. Délelőtt a soltvadkerti Brosius-Szomor család jött el hozzánk, akiknek a kisfiuk, Hunter első osztályos tanulónk. Érdekes kisállataikat az iskolaudvaron mutatták be a tázlári gyerekeknek, hiszen óvodásainkat és az önkormányzat bölcsődéseit is vendégül láttuk. Nagy öröm volt, hogy minden állatot meg is simogathattak és kézbe vehettek a gyerekek.

Délután tanulóink hozták be kisállataikat, és mutatták meg társaiknak. Voltak kutyusok, cicák, papagájok, hörcsögök, nyuszik, halak, teknősök, szakállas agámák, csirkék, sőt eljött Rozi, a kecske is. Plébánosunk, Mezei Ferenc atya szép történetet osztott meg velünk Assisi Szent Ferencről, az állatok védőszentjéről, majd egy közös imádság után megáldotta a kis gazdikat és állataikat.
Egy igazán szép, tartalmas napot tölthettünk együtt, miközben sokat tanultunk a felelősségről, a fenntarthatóságról és a teremtett világ szépségéről.

Az atya megáldotta a kis gazdikat és állataikat

2023. október 18-án iskolánk tanulói és tanárai csatlakoztak ahhoz a világméretű kezdeményezéshez, mely a Rózsafüzér közös imádkozására buzdítja a gyermekeket a békéért és az egységért. Kiinduló gondolata az a Pio atyától származó idézet volt, miszerint „ha egymillió gyermek imádkozza a Rózsafüzért, akkor a világ meg fog változni”. 

2023. 10. 26-án iskolánk 7. alkalommal csatlakozott a Világ Gyalogló (Hó)Nap kezdeményezéshez. Lelkes diáksereg gyülekezett iskolánk udvarán, ami annak is köszönhető volt, hogy sok szülő, nagyszülő érkezett együtt tölteni gyermekével, unokájával ezt a délutánt. Utunk először a katolikus templomhoz vezetett, majd csaknem 7 km-t tettünk meg a falu határában. Istenünk gyönyörű idővel ajándékozott meg bennünket, így igazán szemet gyönyörködtető, jó hangulatú sétán vehettünk részt, melynek lezárása a jóízűen elfogyasztott uzsonna volt.

November 9-én csütörtökön tartottuk meg az óvodánkkal közösen a Márton-napi ünnepségét és a lámpás felvonulást. Az iskola felső tagozatos diákjai pedagógusaikkal együtt elkészítették a zsíros kenyereket, berendezték a templomkertet a több, mint 400 fős vendégsereg számára. Az ünnepi műsort az óvodások Márton-napi dalcsokra kezdte, majd az iskolások német nyelvű előadása folytatta. Mihály atya beszédét követően közös imádság és éneklés után jó hangulatú beszélgetésekre került sor egy pohár meleg tea és zsíros kenyér mellett. Az est végén a gyerekek családjaikkal, pedagógusaikkal lámpás felvonuláson vettek részt, és a szeretet fényét körbehordozták a falu utcáin.

Márton-napi ünnepség

November 14-én Iskolánk ismét csatlakozott az Európai Mézes Reggeli Programhoz, amelyet az Agrárminisztérium szervez, a Belügyminisztérium Köznevelési Államtitkársága és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) közreműködésével. A program célja felkelteni a fiatalok figyelmét a mezőgazdaság, az egészséges táplálkozás és a természeti értékek iránt. A nap kezdetén nagyon érdekes előadást hallgathattunk meg iskolánk dolgozója, Ibolya néni előadásában. Tájékoztatását színesítette különböző méhészeti eszközökkel és védőfelszerelésekkel. Ezt követően elfogyasztottuk a finom mézes-vajas reggelit. A nap folyamán tesztekkel, kisfilmekkel és színezőkkel tovább mélyítettük ismereteinket a méz fontosságáról. 

Mézes reggeli
December 6-án nálunk is járt a Mikulás. Az első órában két krampuszával végig járta a felső osztályokat, akik nagy meglepetésükre virgácsot nem, csak csomagot kaptak tőle…

Amíg a Mikulás a kis óvodásoknál járt, addig az alsó tagozatos tanulók jó hangulatban a művelődési ház nagytermében kézműveskedhettek, és szebbnél szebb alkotásokat készítettek. Amikor végre megérkezett, a gyerekek énekelve várták, majd a második osztályosok színvonalas előadásukkal elrepítettek mindannyiunkat a Mikulás házába, ahol láthattuk a manókat és a rénszarvasokat munka közben. A felső tagozatos tanulóink a hagyományos Mikulás – diszkón vehettek részt december 8-án, amit a 7. osztályos tanulók és szüleik szerveztek.

Mikulás műsor

December 7-én reggel 6 órakor rorate szentmisén vettek részt iskolánk azon tanulói, pedagógusai, akik ebben a hajnali időpontban is Isten közelségét keresték. A mise után az iskola udvarán fergeteges hócsata zajlott, majd egy jó hangulatú, közös reggelit követően kezdődött el a tanítás.

Iskolánk, óvodánk pedagógusai és szülői munkaközössége szervezésében Adventi Korzót tartottunk december 16-án, amelynek bevételét a gyermekek programjainak támogatására fordítjuk majd.
Kapcsolódó cikk
Adventi Korzó Tázláron
Adventi Korzó Tázláron
A már hagyománnyá vált Adventi Korzót december 16-án tartották meg Tázláron a katolikus iskola és óvoda, valamint a Szülői Munkaközösség...

Iskolánkban nagy hangsúlyt fektetünk a tanítás mellett a nevelésre, kiemelten a lelki nevelésre. Programjainkkal megpróbáljuk erősíteni tanulóinkban az összetartozást, és a modern világ vívmányai mellett más alternatívát is kínálni nekik a szabadidő eltöltésére. Sokan közülük csatlakoztak a Katolikus Karitász felhívásához: ,,Angyalbatyukat” , azaz karácsonyi ajándékokat gyűjtöttünk, készítettünk az egyházmegye rászoruló gyermekei részére.

Milyen fontosabb események, tematikus hetek voltak az első félévben?

Szinte minden osztályunk több délutáni programot is szervezett már az első félévben: szülinapozás, mozidélutánok, társasjáték-délutánok, kézműveskedés. A falu szüreti napján néhány osztályunk külön kocsival részt vett a felvonuláson.

November 30-án több, mint 40 tanulónk Szegedre látogatott a Nemzeti Színházba, ahol a Diótörő című balettet tekintettük meg. A történet, a tánc és a zene elvarázsolt mindannyiunkat.

A Szegedi Nemzeti Színházban is jártak a tázlári iskolások
Hány diákkal kezdték a 2023/2024-es tanévet?

114 tanulóval kezdtük a tanévet, jelenleg 120 gyermek jár az iskolába, és 72 kisgyermek az óvodába.

Intézményükbe érkeztek-e új tanárok a tanév első felében?

Iskolánk új pedagógusa részmunkaidőben Mártáné Czékus Györgyi lett, aki a katolikus hitoktatást látja el az 1-5. osztályokban.

Diákjaik milyen kiemelkedő sikereket értek el ez idáig, amiért büszkék rájuk? Milyen versenyekre készülnek?

Szent Ferenc tiszteletére megrendezett országos rajzversenyen 1. helyezést ért el Vörösváczki Dóra 4.osztályos tanulónk, felkészítő tanára Csikiné Nehéz Erika.

Péli Réka iskolánk 6. osztályos tanulója III. helyezést ért el október 19-én a Szegeden megrendezett Alföldi Régió U12 egyéni atlétikai versenyén 1200 m-es futáson. Edzője: Szloboda Mihály, a Halas AC edzője.

2023. október 12-én került megrendezésre iskolánkban a mára már hagyománnyá vált őszi szavalóverseny Szabadiné Bíró Mónika magyartanár és Csikiné Nehéz Erika tanítónő szervezésében. A verseny helyezettjei: Kónya István 3.o., Nyerges Tamara 1.o., Vörösváczki Dóra 4.o., Lehotay Luca 4.o., Szalai Tímea 6. o.
Az I. helyezettek Kónya István és Szalai Tímea az akasztói körzeti versenyen képviselték iskolánkat.

Szavalóverseny

Vármegyei asztalitenisz diákolimpián Balogh Laura 8. osztályos tanuló 2.helyezést, és a felsős lány csapat is: Balogh Laura, Kiss Laura, Szigeti Dóra, Kónya Dorina 2.helyezést ért el.
Az alsós lány csapat: Lehotay Luca, Müller Márta, Szél Dóra 3.helyen végeztek. Felkészítő tanáraik Bán Róbert és Horváth Mihály voltak.

A XXXIV. Keceli Flora Virágkiállításon a gyermekek részére meghirdetett kiskertépítő versenyen iskolánk 6. osztályos lánycsapata 1. helyezést ért el. A csapat tagjai: Takó Dorina, Petri Bianka, Péli Réka, Tóth Kira, Szalai Tímea, Martin Hanga és Mátyási Arabella voltak, akik az előző hetekben készítették el Kószóné Szász Borbála tanárnő irányításával a ,,Tündérország” című kiskertjüket.

A XXXIV. Keceli Flora Virágkiállításon
Milyen pályázatokat nyertek 2023-ban, és milyen beruházások valósultak meg annak köszönhetően?

A „Virágos Magyarország” pályázaton óvodánk a „Legszebb óvodakert” kategóriában elismerő oklevelet és egy facsemetét kapott. A budapesti díjátadó ünnepségen Szabó Anett óvodavezető képviselte intézményünket. 

A „Virágos Magyarország” díjátadóján
Az épületet, felszereltséget érintette-e fejlesztés, újítás a tanév első felében?

A fenntartónak köszönhetően sor került a tornaterem ereszcsatornáinak cseréjére, a tornatermi öltözők mosdóinak felújítására, 3 irodai ajtó cseréjére, az udvari járda kiszélesítésére, a teakonyha bútorának cseréjére, 2 tantermi projektor cseréjére, a megnövekedett alsós gyereklétszámnak megfelelően tantermi bútor vásárlására.

A tagintézményünk óvodájában a megnövekedett gyermeklétszám indokolta egy nagyobb méretű csoportszoba kialakítását a szeptemberi nevelési év kezdéséhez. A Kalocsa-Kecskemét Főegyházmegyének és a Tázlári Önkormányzatnak köszönhetően egy nagy méretű csoportszoba, illetve gyermek és felnőtt mosdók kialakítására került sor.

Milyen terveik vannak a tanév második felére?

A második félévben is sok munka vár ránk. Több országos verseny előtt állunk német és angol nyelvből, katolikus hittanból, helyesírásból.

Nagy rendezvényünk a szülők-nevelők bálja február 10-én lesz, amikor az iskola és óvoda összes dolgozója és a szülők nagy összefogásának lehetünk tanúi. Lesz farsangi témanapunk, nyílt napokat tartunk, és felkészítjük 4. osztályosainkat az elsőáldozásra, a 8. osztályosokat pedig a tanév végi vizsgáikra.
A hetedik osztályosok ,,Határtalanul” kirándulásra Erdélybe nagy valószínűséggel tavasszal fognak utazni, gyermeknapra pedig egy különleges utazásra szeretnénk elvinni az összes iskolást.

Kapcsolódó cikk
A tázlári óvoda sok élménnyel és megelégedettséggel zárta az évet
A tázlári óvoda sok élménnyel és megelégedettséggel zárta az évet
A II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tázlári Tagintézménye Óvodája új csoportszobával és mosdóhelyiségekkel várta a szeptemberi, 2023/2024-es...

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (15 db kép)
MEGOSZTÁS
Írta: vira