A szőlőtermelés mellett a közéletben is aktív: Kecel Város Önkormányzata Szociális és Egészségügyi Bizottságának tagja, az imrehegyi hegyközség ellenőrző bizottságának elnöke, vadászmester, valamint a polgárőrség vezető helyettese is. Paplanos Lászlóval beszélgettünk. 
-Sokan a környező településekről költöznek Kecelre. Ön Imrehegyről érkezett. Hogyan telt a gyermek- és fiatalkora?

-Kecelen születtem 1973-ban, de szüleim akkor még Imrehegyen éltek. Édesapám eredetileg keceli, édesanyám imrehegyi volt, amikor összekerültek. Ott építkeztek és a szüleim ottani munkahelyeken dolgoztak. Imrehegyen kezdtem az általános iskolai tanulmányaimat, de mivel ott csak alsó tagozat volt, ezért a felső tagozatos évfolyamokat már Kecelen végeztem. Baráti kapcsolataim így – fiatal felnőttként – már Kecelen alakultak ki.

-Hirdetés-

Az általános iskola után Kecskeméten a Gáspár András Ipari Szakmunkásképző és Szakközépiskolában elvégeztem az épületgépész szakképzést. Tanulmányaimat követően a kiskunhalasi KUNÉP-nél dolgoztam, amely később megszűnt. Ezt követte a sorkatonai szolgálatom Kiskunhalason, a Gábor Áron laktanyában. A leszerelés után dolgozni kezdtem, de nem a szakmámban, hanem szüleim mellett szőlőtermesztéssel és bortermeléssel kezdem foglalkozni. 1999-ben véglegesen Kecelre is költöztem. Ma már 10 ha szőlőterületen termelünk keceli és imrehegyi földeken, de bortermelés helyett már csak szőlőt termesztünk, amelyet helyi felvásárlóknak adunk el.

-A magánéletben hogyan telnek a napjai?

-2013-ban ismerkedtem meg a párommal, majd 2015-ben meg is született a kislányunk. Feleségemmel együtt dolgozunk a magángazdaságunkban. Szabadidőnkben sokat kirándulunk, már amikor a munka engedi. Ha lehet szabadidős tevékenységnek nevezni, a szabadidőm nagy részét kitölti, hogy az imrehegyi Hunyadi Mátyás Vadásztársaságnál 12 éve vagyok vadászmester, a vadászati részleg szakmai irányítója. Hobbiból is vadászom. 2015-ben elvégeztem egy vadgazdálkodási technikus szakmát, tehát akár mint hivatásos vadász is dolgozhatnék. Külföldi és magyar bérvadászokkal vadásztatást is végzek, ami szintén sok szabadidőmet felemészti. Két alkalmazottja van a vadásztársaságnak, én irányítom a napi munkájukat. A szabadidőm nagy részét tehát ez teszi ki, de szerencsére egyben a hobbim is.

-Hogyan került a keceli közélet közelébe?

-Haszilló Ferenccel, Kecel polgármesterével régebben együtt jártunk angol nyelvi képzésre. A nyelvstúdióba járt egy jó kis csapat, ott ismerkedtünk össze. Mivel sokat járok a városban, sokat beszélgetünk a helyi és országos közéletről. A Fidesz helyi elnökével, Kovács Lászlóval is jó viszonyban vagyunk, nem véletlenül léptem be még évekkel ezelőtt a mai kormánypártba.

A helyi szervezet felkérésére, 2019 októberében már egyszer indultam képviselő-jelöltként a keceli választásokon, de akkor nem jártam sikerrel. Azóta sok minden megváltozott, nagyon sok keceli emberrel beszélgettem, ráadásul 5 éve az önkormányzat Szociális és Egészségügyi Bizottságának külsős tagja is vagyok. Igyekeztem valamennyi képviselő-testületi ülésre és városi rendezvényre elmenni, részt venni, így egészen jól ismerem a képviselő-testület munkáját. Láttam a politika jó és rossz oldalát is. Úgy tapasztaltam, hogy jól ment a munka az utóbbi öt évben, a vezetés jól haladt a város fejlesztésével előre.

-Mi az, amit Ön szerint a következő időszakban fontos lenne megvalósítani Kecelen?

-Kecel a helyi adottságai révén nem annyira iparorientált város, mint Kiskőrös. Sokkal inkább a mezőgazdaságra összpontosít, mint a szomszédos városok. Habár az utóbbi években ez is változni látszik, a fiatalok már kevésbé akarnak mezőgazdasággal foglalkozni. Ez a tendencia nem csak helyben jellemző, hazai szinten is egyre kevesebben szándékoznak a pályakezdők közül mezőgazdasággal foglalkozni. Az emberek inkább munkahelyeken dolgoznak, Kecelen és a környező városokban is, mivel egy jó munkahely kiszámíthatóbb pénzügyileg. Jelölttársaim nagy része ugyanúgy foglalkozik mezőgazdasággal, mint én, így ennek a rétegnek, a gazdáknak a problémáival szeretnék, szeretnénk foglalkozni. A szőlőtermesztés, gyümölcstermesztés további lehetőségeinek erősítése fontos lesz a jövőben is. Piackeresés, a változásokkal (aszályok, klímaváltozás, piac átalakulása) kapcsolatos lehetőségek felkutatása, szakemberek hívása, hogy segíteni tudjanak nekünk.

Nem lehet nem észrevenni, hogy amióta megszűnt a képviselő-testület többségében a folyamatos háborúskodás, azóta mennyi mindent sikerült megvalósítani a városban, ami korábban csak a szomszédos városokban volt látható. Középületek, közterek újultak meg saját erőből, de sok feladat van még, amelyet fontos lenne megvalósítanunk.

Amennyiben június 9-én bizalmat kapok, a legfontosabb céljaim:
  • Külterületi utak karbantartása.
  • Kerékpárutak tisztítása érdekében további gépbeszerzések.
  • Közutak felújítása helyben, valamint a főutakra vonatkozóan térségi összefogással.
  • A térség településeivel, valamint a kormányzati szervekkel összefogva a globális környezeti változások mezőgazdaságra történő hatásaival, kihívásaival való törődés.
  • Környezetünk védelme, településünk tisztasága érdekében akciók szervezése, megvalósítása.
  • A fiatalok figyelmének felkeltése a környezettudatos életmód iránt.
  • Kertészettel és szőlészettel kapcsolatos tevékenységek segítése.
  • Célok megvalósítása annak érdekében, hogy a mezőgazdaság újra biztos megélhetést nyújtson az itt élőknek.
  • Gazdálkodók összefogásának megszervezése, körülményeik javítása a források, központi és helyi lehetőségek maximális kihasználásával.
MEGOSZTÁS
Írta: vira