Már a betegség első napján el kell menni az orvoshoz? Mi a dolga az igazolással a szülőnek? Az eduline.hu megírta, hogyan is működik a gyakorlatban a hiányzások igazolása az új rendszerben.
Szeptember 2-án közös sajtótájékoztatót tartott Takács Péter, a Belügyminisztérium egészségügyi államtitkára és Maruzsa Zoltán közoktatásért felelős államtitkár, amin bejelentették, hogy az idei tanévtől megváltozik, a diákok hiányzásának igazolása.
Ezt megelőzően augusztus utolsó hetében a Facebookon egy szülő osztotta meg, hogy a tanév kezdés előtti héten a tankönyvosztásnál kézhez kaptak egy az igazolások változásáról szóló értesítést. Ebben arról tájékoztatták őket:
„2024. szeptember 1-től a gyermek betegsége esetén az iskolai hiányzásról a távolmaradás igazolásához szükséges orvosi igazolást az orvos az EESZT-n keresztül továbbítja a KRÉTA tanulmányi rendszerbe.”
Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy ezentúl, amikor az orvos rögzíti az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér (EESZT) felületén a gyerek betegségének adatait, az igazolás automatikusan átkerül a KRÉTA rendszerébe is. Így a szülőnek ezzel már semmi dolga sincs, mivel a folyamat közvetlenül az orvos és az iskola között fog lezajlani.
Az államtitkárok tájékoztatása szerint a KRÉTA rendszerében az igazolás ugyanarra a felületre fog befutni, mint ahova a szülő küldte volna, annak feldolgozása pedig az eddigiekkel azonos módon fog történni.
„Célunk, hogy a köznevelési intézmény a lehető legkevesebb adminisztrációval, a lehető legrövidebb idő alatt megkapja az információt a gyermek állapotáról, továbbá biztosan beérkezzen az orvosi igazolás, melynek valódiságához ezen technikai módszernek köszönhetően nem is férhet kétség.”
– olvasható az államtitkárok tájékoztatójában, amelyet a Diadal Úti Általános Iskola tett közzé a Facebookon.
Ahhoz, hogy mindez megtörténhessen, a háziorvosoknak, házi gyermekorvosoknak és szakellátóknak előírták, hogy a cél érdekében saját medikai rendszerüket is frissítsék. Maruzsa Zoltán kiemelte, az átállás semmilyen plusz adminisztratív teherrel nem jár az iskoláknak. Az ehhez szükséges fejlesztést már a nyáron letesztelték, azonban a gyakorlatban felmerülhetnek még ezzel kapcsolatban kérdések.
Hogyan kell jelenteni a hiányzást?
Több gyerekorvos és gyerekorvosi körzeti rendelő is megosztotta a saját Facebook-oldalán, hogyan fog a továbbiakban zajlani a betegség bejelentése.
A ceglédi házi gyerekorvosi körzet kiírása szerint szeptembertől a hiányzást már az első nap jelezni kell a háziorvosnak, ezt azonban elég telefonon vagy e-mailben megtenni. A személyes vizsgálatra a következő napokban is lehetősége van a betegnek.
Egy budapesti házi gyermekorvos a Facebook-oldalán azt írta, hogy bár a hiányzást a betegség első napján kell jelezni, az enyhe, otthon kezelhető betegségek esetében továbbra sem szükséges elmenni a rendelőbe. Azonban felhívta az orvos arra is a figyelmet, hogy súlyosabb esetben természetesen elvégzik az orvosi vizsgálatot a betegség időtartama alatt bármikor.
A betegség hosszát és az igazolás időtartamát a tünetekre alapozva előre állapítják meg (pl. 3-5-7 nap) és ennek megfelelően küldik ki az igazolást az EESZT-be és onnan a KRÉTA-ba, már a betegség jelzésének első napján.
Ha az előre megállapított időtartam végéig a gyerek nem gyógyul meg, akkor új igazolás szükséges a további időszakra. Ezt a beteg állapotától függően ismét e-mailben vagy személyesen is lehet kérni.
Volt, ahol azt is kiemelték, hogy a szülők a hiányzás első napján legkésőbb 10.00 óráig e-mailben jelezzék a hiányzás tényét és okát azok, akik aznap nem jelennek meg vizsgálatra a rendelésen. Ennek hiányában ugyanis azt a napot a szülői keretből tudják majd igazolni.
Az óvodákra is kiterjesztik az új igazolási rendszert
A szeptember 1-jén hatályba lépő 1997. évi XLVII. törvény szerint:
„27/A. § (1) Ha betegség vagy annak gyanúja miatt az óvodai foglalkozásról, tanuló esetében a tanítási óráról és egyéb foglalkozásról, valamint a kollégiumi foglalkozásról történő távolmaradás igazolásához orvosi igazolás szükséges, a nemzeti köznevelésről szóló törvény szerinti szülő (a továbbiakban: szülő) – tizennegyedik életévet betöltött tanuló esetében a tanuló szülője vagy a tanuló – kérésére az igazolás kiállítására köteles orvos az igazolást az EESZT és a (4) bekezdés szerinti üzemeltető útján soron kívül továbbítja a köznevelési vagy szakképző intézmény számára.”
Bár szeptember elsejével az óvodák számára kötelezővé vált az oviKRÉTA rendszer, sok esetben nem indult zökkenőmentesen annak használata.
Volt olyan óvoda, ami közzétette, hogy az ottani hiányzásokat (betegség esetén) már szeptember 1-jétől az orvos fogja feltölteni az oviKréta rendszerbe. Ezzel ellentétben a ceglédi II. számú gyermekorvosi körzet szerint az oviKRÉTA csak októbertől indul el náluk. Egy gyerekorvos pedig arról tájékoztatta a betegeit, hogy az óvodásoknak továbbra is papíralapú marad az igazolás kiadása. Erre az iskolásoknak is van lehetősége, de kizárólag rendszerhiba esetén, amit annak helyreállítása után szintén a KRÉTA-ban rögzítenek.
Az EESZT és a KRÉTA összekötésének elképzeléséről korábban már februárban is volt szó. Akkor a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnöke az InfoRádióban arról nyilatkozott, hogy ezzel le lehetne zárni az orvosi igazolások problémáját, mert ez teljes mértékben helyettesíthetné az igazolást. A jövőben pedig további előnye lehetne a rendszernek, ha például egy tartósabb betegség esetén látná a tanár, hogy az orvos visszarendelte a gyereket és meghosszabbította a gyógykezelését.
Szöveg forrása: eduline.hu
Videó: InfoRádió – Infostart
Kiemelt kép: illusztráció (canva.com)
Facebook bejegyzés: Magyarország Kormánya