A kormány tárgyal a szakszervezetekkel. A tervek szerint a gyakornokok minimum bruttó 630 ezer forintot fognak keresni.

Az egyeztetésekről a Pedagógusok Szakszakszervezete (PSZ) és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ)  is beszámolt a közösségi oldalukon.

-Hirdetés-

Totyik Tamás, a PSZ elnöke azt mondta, hogy a gyakornokoknak minimum bruttó 630 ezer forintos fizetést ígér kormány a bruttó 528 ezer forintos fizetés helyett, ami körülbelül egy 20 százalékos béremelésnek felel meg. Totyik kiemelte, hogy a tervezet szerint, mivel még nem tudni pontosan mekkora lett a 2024-es diplomás átlagbér, a pedagógusok fizetése 2025-ben

  • a pedagógus I. kategóriában minimum 18 százalékkal
  • a pedagógus II. kategóriában minimum 16-17 százalékkal
  • a mesterpedagógus kategóriában minimum 13,5 százalékkal
  • a kutatótanárok esetében minimum 12 százalékkal

lesz több. A PSZ elnöke még azt is hozzátette, hogy a kormány a tervek szerint 3 vagy 4 százalékos emelést szeretne adni a hiányszakmákban oktatóknak, vagyis a természettudományokat, a matematikát és a digitális kultúrát oktató pedagógusoknak. A különböző pótlékok például osztályfőnöki, intézményvezetői stb. továbbra is a gyakornoki bérhez fognak igazodni.
A PSZ elnöke szerint a pedagógusok fizetése átlagosan 20 százalékkal fog nőni.

Nagy Erzsébet, a PDSZ ügyvivője szerint a mostani tervezet gyakorlatilag annak a beismerése, hogy a fenntartók, gyakran az önkormányzatok, nem biztosították azt a béremelést, azt az arányt, amit nekik a “minisztériumban előadtak”. A fenntartók meg fogják kapni, hogy eddig mennyit teljesítettek a béremelésből, és mi az az összeg, amit még kötelezően a pedagógusok fizetésének emelésére kell fordítaniuk.

A Belügyminisztérium közleménye szerint a pedagógus átlagbér jelenleg bruttó 693 000 forint, a diplomás átlagbér 72,2%-a.

,,A jövő évi pedagógus béremelés célkitűzése a 2025-ben várható diplomás átlagbér 80%-ának elérése. Ez a tervek szerint további 20-21%-os tanárbéremelést jelent” – írták, majd kitértek arra is, hogy a források 88 százalékát a magyar kormány, 12 százalékát pedig az EU biztosítja.

Forrás, kiemelt kép: eduline.hu

MEGOSZTÁS
Írta: vira