SAJTÓKÖZLEMÉNY
Petőfi Kulturális Ügynökség
Budapest, 2024. december 3.
Katona József és Kodály Zoltán szülőhelyén, Mikszáth Kálmán és Móricz Zsigmond regényeinek kedvelt helyszínén, Bács-Kiskun vármegye székhelyén tölthetik advent második hétvégéjét a kultúra követői. December 6-a és 8-a között az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat részeként előadások, tárlatok és karácsonyi kézműves foglalkozások kapcsolódnak a Kecskeméti Advent programjához, az eseménysorozat ezáltal tökéletes lehetőséget kínál az ünnepi ráhangolódásra is.
Bács-Kiskun vármegye Magyarország legnagyobb területű vármegyéje. A Duna és a Tisza által határolt terület Európa-szerte nevezetes városairól és gasztronómiájáról, jellegzetes ételeit Alföld ízeinek szimbólumaiként ismerjük. Aki erre jár, nem hagyhatja ki a bajai halászlevet, a kalocsai paprikát, a hagyományos ízvilágú ételeinket.
A Tisza vidékén védett terület a sokszínű növényvilágáról ismert lakiteleki Holt-Tisza területe, melynek eredeti állapotát őrzi a Kiskunsági Nemzeti Park; a magyar Himnusz keletkezése óta Kiskunság számunkra jellegzetes táj.
A vármegye székhelyén, Kecskeméten ikonikus épületekkel találkozunk. Itt látható a Cifrapalota, a Lechner Ödön tervezte Városháza, a Barátok temploma. A népies szecesszió jegyeit magán viselő város irodalmi és kulturális hagyományai ezer szállal kötődnek a magyar kultúrához. Kecskemét híres szülőváros: itt született Katona József, nemzeti drámánk, a Bánk bán szerzője és a legnagyobb magyar zeneszerző, zenepedagógus Kodály Zoltán. Petőfi Sándor több versében hivatkozik a „hírös városra”, Mikszáth Kálmán A beszélő köntös című regényének helyszíne szintén Kecskemét. Az irodalom és zene gazdag utalásrendszere mellett a film műfajában is kiemelt szerepe van Kecskemétnek. A Pannónia Filmstúdió helyi műtermében – különösen az elmúlt években – nagy sikerű fesztiváldíjas alkotások születtek, például a Vízipók-csodapók, legutóbb pedig a Toldi.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban programsorozat kiemelt helyszínei a város fontos kulturális központjai lesznek.
KIÁLLÍTÁSOK
December 6-a és 26-a között 22 nő sorsával ismerkedhetünk meg a Magyar Menyasszony című tablókiállításon a Városházán. December 7-én szombaton 9.30 órától ugyanitt dr. Bognár Katalin A menyasszony és a fényképész: Esküvői pózok műtermi fényképeken címmel tart előadást.
A kecskeméti Bozsó-Gyűjtemény megtekintése során közelebbi ismereteket szerezhetünk a zászlókészítés szakmai alapjairól, módszereiről. Megismerhetjük a lobogók típusait, betekintést kaphatunk a zászlóhasználat történetébe. A Zászlómegálló kiállítás és interaktív kvízjáték december 5-e és 8-a között tekinthető meg napközben.
Több kultúrát és korszakot foglal magába az Attila örökösei című történeti, embertani és archeogenetikai tárlat, ahol a hunokkal, az avarokkal és a honfoglaló magyarokkal kapcsolatos kutatási eredményeket és a régészeti ásatás leleteit egyaránt bemutatják december 5-e és 15-e között a Kecskeméti Katona József Múzeum Cifrapalota Kiállítóhelyén.
Kecskeméten is megtekinthetjük a Magyarul Európában című kiállítást, ahol most Bács-Kiskun vármegye korszakos dokumentumai szerepelnek. December 7-e és 12-e között a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Vármegyei Levéltára várja az írásos emlékek iránt érdeklődőket.
Ismét vár december 6-a és 10-e között a Múzeumok standja, ezúttal a Téli Csodaország és a Kecskeméti Advent Hírös Agóráján. A múzeumi gyűjtemények ihlette kincsek között különböző kreatívipari termékeket találunk. A Kecskeméti Rajzfilmstúdiónak köszönhetően a magyar népmesék figuráival díszített felespohár vagy a népmese szignálos zenedoboz bővíti ezúttal a kínálatot.
„KÖZELEBBRŐL” – ELŐADÁSOK, BESZÉLGETÉSEK, GYEREKPROGRAMOK
Mikulás napján késő délután, az Agóra KultKaszinójában folytatódik Juhász Anna Sanctum sorozata. Az irodalmár a kulturális városhoz fűződő viszonyukról beszélget Trokán Nóra színművésszel, aki több, mint egy évtizede a Kecskeméti Katona József Színház tagja, Adorjáni Bálint színművésszel, a teátrum vendégművészével, illetve Fábián Janka íróval, aki Ida című regényével érkezik az estre.
Szintén december 6-án, késő délután a magyar történeti festészet híres műalkotásai révén ismerhetjük meg magyar és európai történelmünk közös fordulópontjait a Cifrapalota Kiállítóhelyen. A Királyok, hősök, csaták című művészettörténeti előadást követően, december 9-én délelőtt a kreatív résztvevők történelmi pop-up képeslapot készíthetnek a helyszínen.
December 7-én napközben kézműves foglalkozással készülhetünk a karácsonyra a Katona József Múzeum Népi Iparművészeti Gyűjteményénél, a Duna–Tisza közi Népművészeti Egyesület közreműködésével.
A Hungarikum játéktér a vármegye különlegességeit és nemzeti értékeinket mutatja meg a gyerekek számára december 7-én 14.00 és 20.00 között, a Hírös Agórán.
A muzikális résztvevők szintén az Agórán, december 7-én késő délután hallgathatják meg Bognár Szilvia és zenésztársai koncertjét. Az Adventi Titoktok során Weöres Sándor, Nemes Nagy Ágnes és Kányádi Sándor megzenésített sorai népi dallamok ihletésében csendülnek fel.
MŰVÉSZET
A Katona József Könyvtárban december 6-án délelőtt a Kárpát-medencéből ismert népdalcsokor mellett több magyar költő megzenésített verseiből összeállított koncertet hallgathatunk meg. Sebő Ferenc és alkotótársai Száll a világ lepke-szárnyon című estjének központi kérdése, hogyan szólal meg más népek dallamkincsében egy-egy magyar népdal motívuma.
A Török Ferenc rendezte ikonikus Moszkva tér című filmet nézheti meg a közönség a Hírös Agóra Otthon Mozijában, december 7-én délután. A filmvetítést követő közönségtalálkozó meghívott vendége Szabó Simon vendégművész, a film egyik főszereplője.
Ugyanezen a napon a cirkusz rajongói A csoda a Te kezedben van! című interaktív cirkuszi produkciót nézhetnek meg, közeli ismereteket szerezve a cirkusz művészetéről, tudományáról és varázslatáról. A programon az érdeklődők a cirkuszi eszközöket is kipróbálhatják a Messzi István Sportcsarnokban.
Az egyik legszebb karácsonyi mese világába, a Diótörő történetébe kalauzol el minket a Kecskeméti Szimfonikus Zenekar december 8-án délelőtt az Agóra Kulturális Központjában. Ezután a Tánc-tér programsorozat részeként itt is bemutatják a KARÖLTVE című közös tánckoreográfiát, amelyet a magyar táncszakma kiemelkedő alkotói hoztak létre.
Végül Mezei Mária színész életét mutatja be a közönségnek Tóth Auguszta, a Nemzeti Színház színművésze. Hoztam valamit a hegyekből című önálló estjén a XX. század ismert színészének jelentős művészi pályáját és annak nehézségeit is megismerheti a közönség.
GASZTRONÓMIA
A Hírös Agórán kap helyet a Gasztrobusz, ahol december 7-én délutántól egészen este 20.00 óráig várják az ínyenceket a magyar konyha remekei és a hungarikumok.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban kulturális programsorozat december 28-29. között Budapesten, a Millenárison rendezett záróeseménnyel ér véget.
Az 1100 éve Európában, 20 éve az Unióban című kulturális programsorozat a Kulturális és Innovációs Minisztérium és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával jön létre.
Kiemelt kép: illusztráció/allevents.in