A kényszeres túlevés (binge eating disorder) legtöbbször serdülő- vagy fiatal felnőttkorban kezdődik, de indulhat gyermekkorban vagy a késői felnőttkorban is (PsychologyToday, c). A kórképet a visszatérő falási epizódok jellemzik, melyek során az egyén úgy érzi, elveszti az evés feletti kontrollt. Egy-egy ilyen epizód során jóval nagyobb mennyiségű étel fogyasztódik el, mint amit a legtöbb ember hasonló körülmények között és hasonló időszakban megenne. A falásrohamokat szégyenérzet, bűntudat és az egyén saját magával szemben érzett undora kíséri (PsychologyToday, b).
Kialakulásában szerepet játszhat a genetikai hajlam, az alacsony önértékelés, a rossz testkép, a stressz, a jojó-diétára való hajlam, a testsúllyal való túlzott törődés, a túl szigorú diéta miatti korlátozás, a negatív érzések, stb. (PsychologyToday, c).
Tünetek:
- falásrohamokat követő bűntudat és undor
- gyors evés
- éhségérzet nélküli evés
- kényelmetlen jóllakottságérzésig evés
- elhízás
- szégyenérzet az étkezési szokások miatt
- depresszió
- szorongás
- elszigeteltség
- cukorbetegség
- magas vérnyomás
- magas koleszterinszint
- epehólyag-betegség
- szívbetegség (PsychologyToday, c)
A kényszeres túlevést az különbözteti meg a bulimiától, hogy a falási epizódokat nem követi súlycsökkentő tevékenység, például koplalás, túlzott testmozgás, vagy hashajtózás. Ennek következtében a kórképben érintettek gyakorta túlsúlyosak (PsychologyToday, b).
A pica olyan nem élelmiszerek kényszeres elfogyasztását jelenti, melyeknek így tápértéke sincs. Az elfogyasztott dolgok nem csak súlyos kockázattal járnak – az éles tárgyak például átszúrhatják a létfontosságú szerveket – de egészségügyi problémákat is okozhatnak, például mérgezést, vitaminhiányt, alultápláltságot, elektrolit-egyensúlyzavarokat, bélelzáródást, székrekedést, fulladást (KamaszPanasz; PsychologyToday, a).
Elfogyasztható dolgok:
- papír
- szappan
- ruha
- festék
- haj
- zsírkréta
- vegyszerek
- cigarettacsikk
- homok
- éles, szúrós tárgyak
- vakolat (PsychologyToday, a)
A kórkép két éves kor után diagnosztizálható és leggyakrabban a gyerekeket, valamint a terhes nőket érinti. A pica összefügghet egyéb állapotokkal is, mint például az autizmus, az értelmi fogyatékosság, a terhesség, az elhanyagoltság, az ingerszegény környezet, vagy valamilyen gyermekkori trauma (KamaszPanasz; PsychologyToday, a).
Írta: Kothencz Ednia pszichológus, meseterapeuta
Felhasznált irodalom:
PsychologyToday (a). Types of Eating Disorders. PsychologyToday
PsychologyToday (b). Eating Disorders. PsychologyToday
PsychologyToday (c.). Binge-Eating Disorder (Compulsive Overeating). PsychologyToday
Szegő Miklós (ford.; 2022). A pica – A sóvárgással járó táplálkozási zavar. KamaszPanasz
Képek: illusztrációk (Canva)