Igazán színes és izgalmas alkotásokat láthat a XIX. KECELI ORSZÁGOS FAZEKAS KIÁLLÍTÁS közönsége. A tárlatra a fazekas szakmai legjobbjai érkeztek az ország minden tájáról, akik egy igazi közösséget alkotnak.

-Hirdetés-

A fazekas kiálltás az első évtől kezdve mindig egy adott tematika mentén szerveződött, ám a Covid miatti hároméves kihagyás komoly nyomokat hagyott a közösségben. Ennek köszönhetőn a szervező, Kovács László fazekasmester erre az évre nem hirdetett tematikát, hanem inkább a csapatépítést tűzte zászlajára, mely újra összehozza a fazekasok közösségét.

A látogatók az eseményen nem csak kézműves remekeket láthatnak (és vásárolhatnak), hanem az alkotás folyamatát is láthatják, sőt, maguk is odaülhetnek a korong mellé, és kipróbálhatják, megtapasztalhatják, miért is olyan különleges művészet a fazekasság. Hogy a kép teljes legyen, az alkotók mindegyike nagyon szívesen beszélget a közönséggel, és osztja meg élményeit, tapasztalatait.

200 éves a Miskakancsó címmel hirdetett pályázatot a Kalocsai Fazekas Alkotóház, melynek célja, nemcsak az alkotás bemutatása, hanem a szakmai tudás átörökítése is, hogy a fiatal fazekasok megismerjék és továbbvigyék a Miskakancsó készítésének hagyományát. A pályaműveket a Népművészet Mestere címmel rendelkező szakértők bírálták el, a legkiválóbb alkotó pedig 300.000 forintos díjazásban részesült.

A pályázatra fazekas tanulók, kezdő fazekasok és már gyakorló fazekas mesterek jelentkezhettek 35 éves korig, alkotóként egy darab 27-30 cm-es Miskával.

A technika: engobos, rátétes, karcolt, írókás technika (pl. mezőcsáti-tiszafüredi-karcagi Kántor stílusban) készült Miskakancsól, amit felírással, évszámmal is el kellett látni (2024). Nem lehet pályázni csak egyszínű zöldmázzal vagy barna mázzal készült kancsóval lehetett.

Az elkészült alkotásokat is láthatja a közönség, a díjátadóra a megnyitón került sor.

Kovács László fazekasmester, a Fazekas kiállítás és a verseny szervezője elmondta, a Miskakancsó nem csak azért volt remek választás, mert idén ünnepli 200 éves születésnapját, hanem azért is, mert olyan összetett alkotásról van szó, melyben igazán megmutatkozik az alkotó tudása és tapasztalata is.

A vendégeket Benedeczki Tamás polgármester köszöntötte, a kiállítást Imre Károly, a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat Közművelődési Intézetének nyugalmazott igazgatója nyitotta meg. Az eseményt a Bokros Trió fellépése színesítette.

Szöveg: Csenki Csaba
Fotók, bejegyzés: Kecel Város fb oldal 

MEGOSZTÁS
Írta: vira