Az év vége mindig kiváló alkalmat kínál arra, hogy visszatekintsünk az elmúlt hónapokra, és számba vegyük, milyen eredményeket értünk el, milyen élményeket éltünk át. Az óvodai közösség életében minden apró mozzanat, legyen az egy vidám közösségi esemény, egy sikeres pályázat, vagy a mindennapokat megkönnyítő fejlesztés, fontos mérföldkő. Ebben az interjúban Szabó Anett, a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tázlári Tagintézménye Óvodájának tagintézmény-igazgatója osztotta meg velünk gondolatait a 2024/2025-ös nevelési év első feléről.
– Melyek voltak a 2024/2025-ös nevelési év első félévének legfontosabb eseményei? Hogyan sikerült bevonni a gyermekeket az őszi betakarítási munkákba?

– Az ősz folyamán számos programban volt részünk. Szeptemberben a csoportok szüreteltek, betakarítottak a családoknál és az óvodakertben. A gyermekek kis vödrökbe szedték a szőlőt, lebogyózták és préseléssel mustot készítettek belőle. Leszedték a padlizsánt, a paradicsomot és a tököt, megették a gyermekek a saját kezűleg nevelt hagymát. A szülők és a település segítségével tavaly létrehoztunk egy kis epreskertet és egy fűszerkertet, melyet gondosan ápoltunk. Már kora ősszel a közös munka gyümölcsét, a betakarított termények örömét katolikus óvoda lévén a Jóistennek is megköszöntük terményáldó szentmisén, melyre a szülők beküldték a családok otthoni terményeit szépen feldíszített kis kosarakban az oltár elé. A szentmise után gyümölcssalátát készítettünk, közösen elfogyasztottuk a megáldott gyümölcsöket, zöldségeket.

Kapcsolódó cikk
Ősz a tázlári oviban
Ősz a tázlári oviban
76 kisgyermekkel kezdődött meg az új nevelési év a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tázlári Tagintézménye Óvodájában....
– Idén is beneveztek a „Legszebb óvodakert” kategóriában a Virágos Magyarország országos versenyre. Milyen visszajelzéseket kaptak a versenyben való részvétel kapcsán?
-Hirdetés-

– Igen, ismét beneveztük kiskertünket a „Legszebb óvodakert” kategóriában Tázlárt képviselve a Virágos Magyarország országos versenyre. A nyár folyamán négytagú bíráló bizottság szállt ki a helyszíni szemlére, mely a következő eredményt hozta óvodánknak és a településnek: egy színvonalas díjátadó gálára kaptunk meghívást Budapestre a UP Rendezvényházba, ahol a többi pályázóval együtt Szujó Zoltán és Rókusfalvy Lili műsorvezetésével megtekintettük a beadott pályázatokat és együtt örültünk Borbás Marcsi fővédnökkel az elért sikereknek. Tázlár községet képviselve az óvoda már másodszorra kapott elismerő oklevelet és egy ajándékcsomagot méltó elismerésként a Virágos Magyarország 31. versenyén nov. 22-én.

Kapcsolódó cikk
„Virágzik az ovi” című pályázatával elismerő oklevelet kapott a tázlári óvoda
„Virágzik az ovi” című pályázatával elismerő oklevelet kapott a tázlári óvoda
Szeretettel adjuk hírül, hogy – a tavalyihoz hasonlóan – november 22-én a ll. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda...
– Mit jelent az Önök számára a fenntartható fejlődés és a környezettudatos szemlélet az óvodai nevelésben?

-Ebben az évben a kiemelt nevelési feladatunk a teremtésvédelem, mely a külső világ tevékeny megismerése, matematikai tartalmú tapasztalatszerzés során a leghangsúlyosabb. Nevelési terveinkben, heti terveinkben minden nevelési területhez igyekszünk e témához kapcsolódni, minden lehetséges alkalmat kihasználni a gyermekek környezettudatos szemléletmódjának, fejlesztésére, a fenntartható fejlődés fontosságának megalapozására. Pedagógusainkkal madárbarát foglakozáson és madárvédelemmel kapcsolatos továbbképzésen vettünk részt az imrehegyi óvodapedagógusokkal Kiskunfélegyházán a KAPI felhívására, mellyel az év kiemelt teljesítménycélját is támogató tudásra tettünk szert. Nevelőmunkát segítő munkatársaink az imrehegyi tagintézmény dolgozóival közösen vettek részt Budapesten szakmai napon, melyen munkájukban és hitükben megerősödve gazdagodtak.

– A gyermekek óvodai mindennapjába hogyan jelent meg a mozgás?

– Az őszi időjárás kedvezett a mozgásnak: gyalogló napot, a napi mozgást a község utcáin sétálva, az óvodaudvaron és a játszótereken bonyolítottuk le. Rossz időben a tágas csoportszobák és az iskola tornaterme és a község birkózó terme adott helyszínt a mozgásfejlesztésnek. A tázlári piacra, a boltba, postára, a családokhoz, valamint a templomba is gyakran elsétáltunk a gyermekekkel.

Egy jó hangulatú táncház szervezésére érkezett Nokta Gábor táncpedagógus óvodánkba kicsi és nagy megtáncoltatására, az őszi betakarítási munkák vidám zárásaként.

Táncház az óvodában
– Milyen programok, foglalkozások színesítették még az óvodások napjait az utóbbi hónapokban?

– Voltunk könyvtári foglalkozáson, ahol mesét hallhattunk, s ismerkedtek a könyvtárhasználattal és a robotika alapjaival a gyermekek Csikiné Nehéz Erika könyvtáros meghívására.

Havonta egy szentmisén vesz részt a nagy – és középső csoport az iskolai osztályokkal közösen.

A Szent Márton napi lámpás felvonulásunkat november 11-én rendeztük meg az óvoda udvarán. Mécsesek fényénél vártuk a családokat, ahol a gyermekek szép műsorral emlékeztek Szent Márton jótetteire. Ezt követően zsíros kenyér, meleg tea várta a közel 250 látogatót. A finom falatok után a tömeg kis lámpásaikkal indult útnak, hogy a mécsesek fényével hirdesse Szent Márton jóságát.

Szent Erzsébetről a november 18-án emlékeztünk meg a csoportokban.

– Miként valósult meg az adventi készülődés az óvodában?

-Az adventi időszak nemcsak a családok, hanem óvodánk életében is kiemelten fontos. A környezetünk feldíszítése mellett a lelkünket is ünneplőbe öltöztetjük. A jócselekedetek gyűjtése mellett a gyermekekkel közösen készítjük el minden csoport adventi koszorúját, közösen vetünk Luca – búzát, és közösen sütünk mézeskalácsot. Az adventi ablaknyitogató programsorozatra letisztult stílusú ablakdíszekkel, fenyőágakkal, kis vendégfogadó ajtódísszel készültünk. Minden adventi gyertyát közösen gyújtottunk meg a 3 csoporttal, és adventi dalokat énekeltünk rövid ünnepség keretében Kiss Mária óvodapedagógus gitáros kíséretével. A tázlári mézeskalács falut megnéztük a Tázlári Közösségi Színtér épületében, mely teljesen elvarázsolta a kisgyermekeket és a felnőtteket is. 

December 7-én a tázlári advent második gyertyagyújtásán a nagycsoport kis műsorral köszöntötte a vendégeket.

December 16-án betlehemes játékkal örvendeztették meg intézményünket és a meghívott vendégeket a nagy csoportosok Fehér Erika és Farkas Józsefné felkészítésével. Az óvodai dolgozók bábcsoportja kedves karácsonyi történettel lepte meg a gyerekeket.

Kapcsolódó cikk
Meghitt karácsonyi ünnepséget rendezett a tázlári óvoda
Meghitt karácsonyi ünnepséget rendezett a tázlári óvoda
A kis Jézus megszületett, örvendjünk! A II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tázlári Tagintézménye Óvodája meghitt karácsonyi ünnepséget...
– Mi tette különlegessé az idei Mikulás ünnepséget?

– A Mikulás december 6-án látogatott el hozzánk. A középső csoportban összesereglett gyermekeink izgatottan várták a nagyszakállút, aki megajándékozta a gyerekeket gazdagon megrakott csomaggal – itt az SZMK volt a Mikulás segítségére -, ők pedig viszonzásul lelkesen énekeltek, verset mondtak neki. A Mikulás külön köszöntötte Farkas Józsefné Zsuzsi óvó nénit 50. munkaéve alkalmával, melyet nagy szeretettel és jó egészségben töltött el a gyermekek nevelésében. Tóth Csaba tázlári alpolgármester segítségét ezúton is köszönjük e nemes feladat megvalósításában. A Mikulás valóban tud mindent mindenkiről! A gyermekek izgatottsága egész héten tetten érhető volt: halkan étkeztek, gyorsan pakoltak, szófogadóak voltak. Szent Miklós püspök legendáját szívesen hallgatták, festették a Mikulás kesztyűjét, ragasztották a papírmikulásokat. Az iskolások Péli Ottóné tanítónő vezetésével a művelődési házban mikulásos történettel kedveskedtek óvodásainknak.

– A hagyományok ismeretének átadására és ápolására nagy hangsúlyt fektetnek Tázláron. Ez az óvodában hogyan jelenik meg? 

– Folytatódott óvodánkban a néptáncoktatás, melyet Nokta Gábor néptáncpedagógus tart, Hirsch Éva gyermektáncot és nagycsoportos okosítót, Kiss Mária mozgásfejlesztést tart az érdeklődő óvodásoknak nevelési időn túl.

Az évet sok élménnyel és megelégedettséggel tudjuk lezárni a jó Isten segítségével.

– Hány gyermekkel kezdték a 2024/2025-ös nevelési évet?

– Az idei nevelési évet szeptemberben 75 kisgyermekkel kezdtük meg, 26 kiscsoportos jár a Lepke csoportba, 24 kisgyermek jár a Napsugár csoportba, 25-en vannak a Gomba csoportban,

– Intézményükbe érkeztek-e új dolgozók a 2024/205-ös nevelési év első felében?

– A II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tázlári Tagintézménye Óvodájában a megszokott kollektíva dolgozik: Lászlóné Berta Márta óvodapedagógus és Torma – Balogh Mária pedagógiai asszisztens most a kiscsoportosokat gondozza. Az új gyermekek – sokuk először kiszakadva a családból meleg fészekre találtak a Lepke csoportban. A többi gyermek is újra beleszokott az ovis életbe. A középsősöket együtt neveljük kolléganőnkkel, Kiss Máriával a Napsugár csoportban. A Gomba csoportot Fehér Erika és Farkas Józsefné vezeti. Három dajka néni segíti munkánkat, Dabis Éva, Molnárné Lázár Mónika és Torma Istvánné a jobb kezünk.

– Milyen újításokat valósítottak meg az óvoda épületében és felszereltségében az idei évben?

– Az udvari teraszt burkoltatttuk, a tetőt javítottuk, az óvodai kültéri játékeszközöket festettük, újítottuk. Kialakítottunk egy új kültéri babaházat, mely méreténél fogva csoportfoglalkozásnak is helyet tud adni. A homokozó tartós, az időjárási elemeknek ellenálló takaróponyvát kapott. Új polcot csináltattunk a Gomba csoportba, mozgásfejlesztő eszközt az újonnan kialakított logopédiai – fejlesztő szobába szülői és fenntartói segítséggel, a Napsugár csoportban egyedi ágytároló szekrényt készíttettünk. A nyári meleg elviselése és a téli fűtés támogatása érdekében klímaberendezést szereltettünk fel. A robotika alapjaival ismerkedő óvodásaink fejlesztésére robotokat szereztünk be. Módszertani kultúránk színesítésére papírszínházat kértünk és hozzá tartozó képzést is kaptunk a fenntartó támogatásával. A fenntartó folyamatos támogató figyelmének kiegyensúlyozott és stabil a működésünk.

– Milyen terveik vannak a nevelési év második félévére? Hogyan építették be mindennapjaikba a fenntarthatóságot és a közösségi szerepvállalást?

– Folyamatosan figyeljük a lehetőségeket és részt veszünk pályázatokon. A fenntarthatóság elvét követve a háztartási zöld hulladékot szelektíven gyűjtjük, minden csomagolóanyagot újrahasznosítunk, „mindent mindenből csinálunk”. Az udvaron kis komposztálót alakítottunk ki, folytatjuk a zöldségeskert és az epreskert gondozását. Folytatjuk a fűszerkert további bővítését.

Tehetséges gyermekeinkkel indulunk szavaló – és rajzversenyeken.

A munkatervünk programjait szem előtt tartva az eseményeket a legszínesebben, a gyerekeknek élményt adva valósítjuk meg. (Farsang, Víz világnapja, Nagyböjt-Húsvét, Föld Napja, Madarak és Fák Napja, Anyák Napja, Gyereknap, és kirándulás). Az idősek nappali ellátásának programjaiba becsatlakozunk, illetve vendégségbe hívjuk az időseket hozzánk tavasszal. Folytatni kívánjuk a megkezdett munkát a madárbarát cím elnyerésére.

Legfőbb célunk az intézményi jó légkör megtartása, ahová szívesen jár kicsi és nagy, akire büszke a települése és a fenntartója. Az a jó óvodai munka, ahol csillogó gyermekszemek néznek vissza ránk tükörként. Ez ad mindannyiunknak erőt a napi nehézségek leküzdésében. 

Itt szeretném megköszönni minden munkatársamnak az áldozatos munkáját, a szülők, a partnerintézmények, Tázlár község, és a Kalocsa – Kecskeméti Főegyházmegye nevében Főigazgató Úr Berger József állandó támogatását.

Képek: II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Tázlári Tagintézménye Óvodája

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (48 db kép)
MEGOSZTÁS
Írta: vira