Ledenyák Orsolya Klára, a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Imrehegyi Tagintézménye Óvodájának vezetője is értékelte a 2024/2025-ös nevelési év első félévének programjait, fejlesztéseit, és célkitűzéseket is megfogalmazott. Terveik között szerepel játszóudvaruk felújítása, korszerűsítése, új játékok telepítése. Mivel az év kiemelt nevelési feladata a digitális kultúrára nevelés az óvodában, ezt szem előtt tartva prioritásnak érzik új digitális eszközök beszerzését, és ez irányú továbbképzéseken való folyamatos és aktív részvételt. Továbbá azt is szeretnék, ha gyermekeik a jövőben is részesei lennének a néptáncoktatásnak.
Milyen programok, események valósultak meg a 2024/2025-ös oktatási év első felében intézményi szinten?
A II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Imrehegyi Tagintézménye Óvodájában a 2024/25-ös nevelési évet szeptember 2-án tanévnyitó szentmisével kezdtük meg, melynek folytatásaként az iskolásokkal közösen havonta egyszer szentmisén vettünk részt.
Az ősz folyamán számos programban, élményben volt részük a gyermekeknek. Szeptemberben hagyományainkhoz híven szüreteltünk egy helyi szőlősgazdánál, a leszedett gyümölcsöt az óvodában lebogyóztuk és préseléssel mustot készítettünk belőle. Az őszi programok a terménybállal folytatódtak, melynek keretében táncház került rendezésre, illetve sütivásárra is sor került, a délután folyamán lehetőségük volt a hozzánk érkezőknek népi játokat kipróbálni, ügyességi játokokban részt venni, illetve kreatív kézműves foglalkozás is szórakoztatta a gyerekeket. Ezen rendezvényünkkel arra szeretnénk a gyerekek figyelmét felhívni, hogy hálával tartozunk mindenért, ami a körülöttünk lévő teremtett világ ajándéka. A szülők által behozott gyümölcsökből, és zöldségekből, kosarakat készítettük melyekkel szeptember 29. vasárnap a szentmisén terményáldáson vettünk részt. A megáldott gyümölcsöket és zöldségeket közösen fogyasztottuk el a gyerekekkel.
A Keceli Városi Könyvtár és Művelődési Ház szervezésében a Hétszínvirág Bábcsoport bábelőadását láthattuk szeptember 30. napján a Népmese Napja alkalmából, amikor is a Kacor király című mesét adták elő. A Népmese napjához kapcsolódóan a Liliom Bábcsoport is kedveskedett a gyerekeknek, a helyi Könyvtárban a Só című mesét láthatták.
2024. október 10-én a Déryné Program Vitéz László alprogram keretében a gyermekek egy fantasztikus interaktív bábelőadásnak lehettek a részesei. Écsi Gyöngyi egy káprázatos mesevilágot varázsolt az óvodánkba, az Élet vize című előadással. Az interaktív előadásnak köszönhetően a gyermekek az előadás szereplőivé változhattak át, a produkciót sok-sok népi ének és mondóka tette még színesebbé, a műsort egy táncház koronázta meg.
Október 15-én az Állatok világnapja alkalmából Soltvadkerten a VAD-KERT vadfarmot látogattuk meg, hatalmas élmény volt a gyermekek számára, hogy ilyen sok állatot láthattak közvetlen testközelből és természetesen az állatok etetése sem maradhatott el.
A II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Imrehegyi Tagintézménye Óvodájának megalakulásának, 50. évfordulóját ünnepeltük, melyre 2024. november 7-én került sor. Egy csodálatos délelőttöt tölthettek együtt azok a vezetők, óvónénik, dajka nénik, konyhai dolgozók, akik az elmúlt 5 évtized során az intézményben dolgozhattak. A programot ünnepi szentmisével kezdtük, melyet Stefszki Ferenc atya celebrált, aki Szent Imre hercegről a település védőszentjéről is megemlékezett. Ezen rangos esemény az óvoda udvarán folytatódott. A délelőttöt az óvodás gyermekek műsora tette még színesebbé, ahol szívhez szóló versek és dalok hangzottak el, illetve az óvoda dolgozói előadásában a Múlnak a gyermekévek című dal is felcsendült. Ahogy egy születésnapról sem hiányozhat a torta itt is egy hatalmas csokoládés torta várta a gyermekeket. A régi időket és a múltat felidéző fotókiállítás és retro játék kiállítás színesítette a délelőttöt.
Szent Imre nap (november 5.) imrehegyi templomunk búcsúja. Az óvodások november 10-én ünnepi szentmisén vehettek részt az imrehegyi Szent Imre-templomban, megemlékezve templomunk névadójáról és településünk védőszentjéről. Óvodásaink verssel és dallal emlékeztek meg Szent Imre hercegről.
Szent Márton napi lámpás felvonulásunk november 11-én került közös megrendezésre az iskolával. Az óvoda elől indultunk a gyerekekkel és szüleikkel égő mécsesekkel a kezünkben Márton napi dalokat énekelve, a templomba az iskolások előadásában Szent Márton legendáját tekinthettük meg. Ezt követően az iskola udvarán, zsíros kenyér, meleg tea várt minket.
Szent Erzsébetről a november 25. napján emlékeztünk meg a gyermekekkel közösen kenyeret sütöttünk, melyet utána közösen fogyasztottunk el.
Az adventi időszak különösen fontos az óvoda életében, a gyermekeket igyekeztünk lelkiekben is felkészíteni a kis Jézus születésének ünnepére. Hagyományainkhoz híven az idei ében is csatlakoztunk az Adventi Ablaknyitogató programsorozathoz. December 2-án az óvodai ablakai is az ünnepi fények világították meg. Ezen program keretében minden hozzánk érkező család elkészíthette saját adventi koszorúját, melyhez a gyertyákat és a koszorúalapokat saját kezűleg készítettünk el. A elkészült koszorúkat Vass Huba atya áldotta meg, a délutánt pedig az óvodás gyermekek műsora koronázta meg. Lehetőség volt az óvoda által készített szebbnél-szebb adventi portékák megvásárlására is, illetve kürtöskalács vásárral is kedveskedtünk a hozzánk érkezőknek. A Fresh Fruit Tész jóvoltából friss gyümölcsöt és zamatos ivóleveket is kóstolhattak a gyerekek.
A Mikulás december 6-án érkezett az óvodánkba, aki megajándékozta a gyerekeket. A csomagokat örömmel vették át és viszonzásul lelkesen énekeltek, verset mondtak neki.
December 10-én a Keceli Gasztro és Bor Egyesület jóvoltából egy fantasztikus és interaktív előadáson vettünk részt az Imrehegyi Könyvtárban, ahol Tengeri Attila szórakoztatta a gyermekeket, karácsonyi dalokkal és énekekkel. Az előadás után az általános iskolásokkal közösen feldíszítettük a település fenyőfáját. Ezt a hetet színesített és még meghittebbé tette a közös mézeskalács sütés, és a Luca búza ültetése.
Advent harmadik vasárnapján óvodánkat érte a megtiszteltetés, hogy a község adventi koszorúján a harmadik, az öröm jelképes gyertyalángját meggyújthattuk. Ez alkalomból a gyerekekkel verssel és közös dallal készültünk.
Karácsonyi ünnepségünket december 17-én meghitt keretek között tartottuk az óvodában. A karácsonyfa alá sok szép ajándék, játék került a Gyermekekért Alapítvány és Fenntartónk jóvoltából. Hatalmas öröm és megtiszteltetés érte óvodánkat az Örökbe Fogadok Egy Ovit Mozgalommal való együttműködésünk az Alkoss Szabadon Fiatal Művészekért Alapítvány egyik kedvezményezettje mi lettünk, melynek keretében százezer forint értékű vásárlási utalványt kaptunk melyet a Régió játékhálózat boltjában vásárolhattuk le.
Az évet tehát sok élménnyel, ajándékkal és örömteli érzéssel tudtuk lezárni a jó Isten áldásával és segítségével.
Hány gyermekkel kezdték a 2024/2025-ös nevelési évet?
Az idei nevelési évben 31 kisgyermek jár hozzánk. A Maci csoport 17 fős gyermeklétszámmal, a Katica csoport pedig 14 fővel működik, ebből 3 új gyermek ismerkedhetett meg szeptembertől az óvodai élettel.
Intézményükbe érkeztek új dolgozók is?
Ebben a nevelési évben az óvodában nem volt személyi változás, a törvényi előírásoknak megfelelően elegendő dolgozói létszámmal tudtuk megkezdeni a nevelési évet. Intézményi szinten Vass Huba atya lett óvodánk új lelki vezetője, míg új hitoktató segíti munkánkat Lőz Mária személyében.
Milyen pályázatokat nyertek, és valósultak meg ezeknek köszönhetően?
Néhány pályázattal (dm „Nap gyermekei”; STAVMAT Varázsprogram) próbálkoztunk, de sajnos nem nyerünk egyikkel sem. A Kincses Kultúróvoda pályázatunk jelenleg elbírálás alatt áll. A Déryné Program Vitéz László alprogram keretében valósulhatott meg egy bábelőadás. Fontos cél volt számunkra, hogy a gyermekek megismerkedhessenek közvetlen testközelből a bábszínházi élménnyel és a mesék varázslatos világával, interaktív formában is. Sikeres pályázatunk volt még a Generali a Biztonságért Alapítvány által meghirdetett „Generali Akadálypálya” pályázatunk is. Rendszeresen részt veszünk rajzpályázaton is a tehetség ígéretes gyermekekkel.
Az épületet, felszereltségét érintette-e fejlesztés, újítás az idei évben?
Óvodánkban a nyár folyamán felújtásra kerültek az ebédlőben lévő székek, illetve a villamos vezetékek felújítása, izzók cseréje, és energiatakarékos neon lámpák cseréje is megtörtént. Valamint a konyhába új konyhabútor került, és a mosógép cseréje is megtörtént a Fenntartónk jóvoltából.
Milyen terveik vannak a nevelési év további részében?
Folyamatosan figyeljük és részt veszünk pályázatokon, amely a mi lehetőségeinket nem lépik túl. Terveink között szerepel a játszóudvarunk felújítása, korszerűsítése, új játékok telepítése. A nevelési év kiemelt nevelési feladata a digitális kultúrára nevelés az óvodában. Ezt szem előtt tartva fontosnak tartjuk új digitális eszközök beszerzését, és ez irányú továbbképzéseken való folyamatos és aktív részvételt. Szeretnénk, ha gyermekeink a jövőben is részesei lennének a néptáncoktatásnak, hiszen szeptember óta Juhász Eszter jóvoltából népitáncoktatás valósul meg intézményünkben.
Szöveg, fotók: Ledenyák Orsolya Klára / II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Imrehegyi Tagintézménye Óvodája
Fotógaléria: