Az 1848/49-es forradalom és szabadságharc évfordulójának tiszteletére rendezett ünnepséget március 14-én tartották meg Tázláron. A program kezdetén a Parkban köszöntötte a megjelenteket Vass-Bódi Renáta, aki elmondta, hogy idén 177. alkalommal emlékezünk meg a magyar hősökről.
Az ünnepi program kezdetén zenei kíséret mellett énekelték el a jelenlévők közösen a Himnuszt. A II. János Pál Katolikus Óvoda Tázlári tagintézményének növendékei verssel emlékeztek meg a forradalom és szabadságharcról.
A Petőfi domborműnél koszorút helyezett el:
– Tázlár község Önkormányzata nevében Bán Róbert polgármester és Tóth Csaba Alpolgármester
– A II. János Pál Katolikus Általános Iskola Tázlári tagintézménye képviseletében Szabadiné Bíró Mónika pedagógus, Lehoczki Noel és Fenyvesi Armand diákok
– A II. János Pál Katolikus Óvoda Tázlári Tagintézménye nevében Szabó Anett óvodavezető
– A Tázlári Mini bölcsőde képviseletében Papp Katalin bölcsőde vezető
– A Tázlári Rozmaring Asszonykórus képviseletében Mártáné Czékus Györgyi és Molnárné Pásztor Zsuzsanna
– A Református EGYMI Kiskunhalasi Tagintézményének képviseletében Fischerné Bereczki Mónika
– A Tázlári Fiatalokért Egyesület részéről Tóth Csaba
A koszorúzást követően a Tázlári Közösségi Színtér nagyterme volt az ünnepi megemlékezés helyszíne, ahol a helyi általános iskola diákjai előadásában került felidézésre a forradalom és szabadságharc történései.
Az eseményen beszédet mondott Bán Róbert polgármester:
Az előbbi pillanatokban ismét átélhettük itt a helyi Pilvax Kávéházban, a műsorban szereplő ügyes diákjainkkal és a közönséggel együtt, az 1848-as forradalom szellemiségét, történelmi pillanatait. Március 15-ét a Magyarság minden évben megünnepli, megemlékezik az egyik legnagyobb történelmi eseményére. 1848 március idusán forradalmi láz söpört végig egész Európán, s úgy gondolom, hogy ezen időszakból a Magyar Forradalom és az azt követő Szabadságharc volt a legmeghatározóbb – nem csak számunkra, hanem az egyetemes történelemben is. 1848-ban ezen a napon, Pesten a fiatalok megfogalmaztak maguknak elveket, melyek célkitűzések lettek, és ezen elvekből, célkitűzésekből alakult ki a „12 pont”.
Mit kíván a magyar nemzet? Legyen béke, szabadság és egyetértés!
A forradalom ezen üzenete 177 év alatt sem vesztett erejéből, ma is a legbecsesebb értékeink közé tartoznak.
2025-ben Magyarország, egy szabad ország, – benne Tázláron is – bátor és büszke emberekkel. Nem élünk idegen elnyomás alatt. Példát mutatunk Európának sok mindenben, s ugyanakkor segítjük a rászorulókat, megvédjük az itt élőket, szorgalmazzuk az ukrán-orosz békekötést. Mi is megfogalmaztunk községünk fejlődése, fejlesztése érdekében – a gazdasági programunkban – célokat, fejlesztendő területeket, amelyeket az elkövetkező 5 évben szeretnénk megvalósítani.
Ehhez nekünk itt a faluban nyugodt mindennapokra van szükségünk, hogy mindenki a terveknek megfelelően végezhesse a munkáját, melyet az aszályos időjárás közepette nem segít az áradó Duna, sem a háborgó Tisza. Manapság itt nincs szükség forradalomra, hogy az elért eredményeket megtarthassuk, a szükséges fejlesztéseket megvalósíthassuk. Ma ehhez megfelelő pályázatokat kell találni, és olyan embereket megbecsülni, megtartani, akik itt is már régóta segítik a falu jövőjét alakítani, és olyanokat, akik segítik országosan a családok és az itt élő emberek álmait, vágyait, programjait megvalósítani. Nekem, a mai napon is felemelő érzés a jelenlévőkkel, a mai fiatalokkal együtt ünnepelni, történelmi Hőseinkre, tetteikre, múltunkra visszaemlékezni – ma is igazán jó magyarnak és jó tázlárinak lenni!
Az elhangzottakat követően megnyitott a Tázlári Közösségi Színtér nagytermében kialakított „Pilvax Kávéház”, ahol finom süteményekkel, teával és kávéval várták az érdeklődőket.
Fotógaléria:
