Az online társkeresés során nagymértékben támaszkodunk a másik személy profiljára, az abban szereplő adatokra, fotókra, stb., hisz nincs más, amiből információt kaphatnánk. Itt jön be a kittenfishing, illetve a catfishing jelensége (Kim, 2018).
Kittenfishing esetén az illető az igazság mezsgyéjén mozog, csak eltúloz, megszépít magáról dolgokat, hogy a potenciális partner számára kívánatosabbnak tűnjön. Például előnyösebb fotókat használ, melyeket agyon retusál, így kevésbé hasonlít önmagára, vagy eltúlozza a beosztását, esetleg általa nem kedvelt tevékenységeket nevez meg hobbijaként (Lee, 2024).
Catfishing során az adott személy egy teljesen hamis profilt tesz közzé magáról, amiben akár másoktól ellopott fotókat használhat, hamis adatokat adhat meg magáról, stb., egy olyan ideális fantáziaverziót, kitalált személyiséget hozva létre ezáltal, mely mások számára vonzó lehet. Az illető többnyire csak telefonon és online kommunikál, a személyes találkozások ellen kifogásokat hoz fel (Kim, 2018).
A következő trend a benching, mely jelenséget úgy fordíthatnánk, hogy valaki a kispadra ültetett, vagyis amíg randizik – akár több emberrel is – téged tartalékként tart meg. Nem az vagy, akire az illető vágyik, bár nyilvánvalóan vannak olyan tulajdonságaid, például a kedvesség, vagy törődés, melyek szimpatikusak neki. De az ő fejében mindez nem elég, ő a fejében megalkotott másikat üldözi. Persze nem akarja, hogy továbblépj, hiszen, ha nem találna nálad jobb opciót, akkor visszatér hozzád (Lee, 2023).
Mik lehetnek a benching jelei?
- Korlátozott elérhetőség: nyilván nem kell mindig elérhetőnek lenni, de ha nagyon le van korlátozva a kapcsolatba lépési lehetőség, az rossz jel. Például csak este 7-9 között beszélhettek, vagy csak hétfőnként, stb.
- Következetlenség: jellemző lehet a hideg-meleg bánásmód, vagyis egyszer azt érzed, különleges vagy, az illető érdeklődik irántad és kifejezi a szeretetét feléd. Aztán távolodni kezd, esetleg napokra eltűnik, majd újra visszatér.
- Egyoldalú interakciók: vagyis a kapcsolatba, ismerkedésbe tett energiáid nem viszonozzák.
- Ha sokat beszél más opcionális lehetőségekről
- Ha kispadra ültetnek: persze nem feltétlen fogja ezt így megmondani, ehelyett inkább a „csak legyünk barátok”, vagy a „most nem akarok kapcsolatot” szöveggel él, miközben az összes lehetséges társkeresőn fent van.
- Ha úgy érzed, kispadra ültettek: hallgass a megérzéseidre, hiszen nem sokszor ébredünk úgy, hogy egyik nap a kispadon érezzük magunkat, másnap meg különlegesnek (Lee, 2023).
A phubbing az a jelenség, amikor valaki, például randi közben folyton a telefonját nyomkodja, veled is van, meg persze az online térben is. Ez a fajta viselkedés negatív érzéseket kelthet abban, akivel van, ami konfliktushoz vezethet, esetleg a másik is telefont kezd nyomkodni válaszként, vagy elkezd kitekinteni a kapcsolatból. A kutatások szerint mindez pedig csökkenti a kapcsolattal és az élettel való elégedettséget (DiDonato, 2023).
Írta Kothencz Edina pszichológus – meseterapeuta
Felhasznált irodalom:
DiDonato, T. E. (2023). How phubbing makes a partner feel. PsychologyToday.
Kim, J. (2018). What motivates liars in online dating? PsychologyToday.
Lee, B. Y. (2023). The new „Benching” dating trend. PsychologyToday.
Lee, B. Y. (2024). Why people „Kittenfish” and how to avoid it. PsychologyToday.