A csengődi Helytörténeti Klub március 28-án megrendezett előadásán Hegyi Zsuzsanna és Földi István, a klub vezetői, Dankó Pista és Csengőd kapcsolatát mutatták be az érdeklődőknek.
Dankó Pista (1858. június 14. – 1903. március 29), a híres nótaszerző és cigányprímás élete utolsó éveiben Csengőd határában vásárolt birtokot, ahol nyugalmat keresett egészségi állapotának romlása miatt. A helytörténeti előadás során részletesen bemutatták, hogy a település hogyan inspirálta munkásságát, és milyen emlékek maradtak fenn róla.
Bár a terület mezőgazdaságilag kevésbé volt termékeny, a „Csengőd” név zenei csengése különleges vonzerőt gyakorolt Dankó Pistára. A település neve, amely már önmagában is a zene világára emlékeztette, inspirálta a művészt, hogy itt találja meg azt a csendes, vidéki környezetet, amely tökéletes hátteret biztosított alkotásaihoz.
,,Csitt babám, ugye jó volt az este,
Csitt, mikor együtt ültünk a kertbe’,
Jaj de jó volt, hogy megcsaltál,
Rózsa helyett csókot adtál,
Kettő helyett hármat adtál cserébe.
A csengődi pusztába’ csoda van a buckába’
Ha kérdezed micsoda, majd megmondja a bora
Ültess bele venyigét, kóstolgassad a levét,
Majd megtudod utána, hogy mi van a buckába,
A csengődi buckába. ”
Bár az előadás elsősorban Dankó Pista csengődi kötődésére fókuszált, a résztvevők számos egyéb érdekességet is megtudhattak életéről és munkásságáról. A tehetséges fiatal zenészt elsőként Pósa Lajos író karolta fel, aki felismerte benne a páratlan képességet. Általa fűzhette barátság Gárdonyi Gézához, aki tisztelettel „Cigány Petőfinek” nevezte. Ez a becenév jól tükrözte Dankó művészetét, hiszen dalai a nép érzelmeit és életét éppúgy kifejezték, mint Petőfi Sándor versei.
Egyszer azt mondta önmagáról: ”…nekem nincsenek idegeim, én bennem hegedűhúrok vannak, a kezemben, a szívemben mindenütt…”

Bár az egykori Dankó Villa ma már Tabdi területéhez tartozik közigazgatásilag, földrajzilag továbbra is Csengőd határában található. A villa ma is áll, emléket állítva a művész ott töltött éveinek.
A csengődi Dankó Pista Férfikórus néhány tagja is részt vett az előadáson, tisztelegve a névadójuk előtt. Az előadás után a megjelentek közösen felkeresték a Dankó Pista-emlékművet, ahol megemlékeztek a zeneszerző halálának évfordulójáról. Koszorút helyeztek el, és gyertyát gyújtottak tiszteletére, ezzel is kifejezve, hogy emléke tovább él a csengődi közösségben.
Fotógaléria:
