A melegedő éghajlat és az idegenhonos növények terjedése átalakíthatja a Homokhátság őshonos növényvilágát.
Magyar ökológusok kutatásai szerint a Duna-Tisza közi Homokhátság természetes gyepei az elmúlt közel húsz év során aggasztó változásokon mentek keresztül. A klímaváltozás hatására növekszik a melegkedvelő növények aránya, miközben megjelentek és terjednek az idegenhonos inváziós fajok is, mint a bugás tövisperje és a homoki prérifű. Ez a tendencia hosszú távon veszélyezteti a térség értékes, őshonos növényközösségeit.
A gyep legfőbb alkotói a csenkeszek és az árvalányhajak, valamint számos egyéb lágyszárú növény, továbbá mohák és zuzmók. Természetvédelmi jelentősége nemcsak azért kiemelkedő, mert számos ritka és védett növény és állat számára nyújt élőhelyet, hanem azért is, mert több olyan faj is megtalálható benne, melyek a Kárpát-medencén kívül sehol máshol nem fordulnak elő. Ilyen például a homoki kikerics, a tartós szegfű és a homoki nőszirom.
A vizsgálat alapját 2005-ben és 2022-ben végzett terepi felmérések képezték, amelyek során azonos mintaterületeken rögzítették a növényfajokat. A kutatók a nyílt évelő homoki gyepek fajösszetételére fókuszáltak, amelyek rendkívül ellenállók a szárazsággal szemben, így jó indikátorai a hosszú távú klímaváltozás hatásainak.
Az eredmények szerint ugyan a fajszám változatlan maradt, ám a melegkedvelő fajok aránya jelentősen nőtt, míg a hűvösebb körülményeket kedvelő növények visszaszorultak. A kutatók hangsúlyozták: ez nem jelent jó hírt, mivel a fajösszetétel átrendeződése és az inváziós növények térhódítása komoly veszélyt jelent az ökológiai egyensúlyra.
A klímaváltozás nemcsak a hőmérséklet emelkedésében nyilvánul meg, hanem a párolgás fokozódásán keresztül is kiszáradást okoz, még akkor is, ha a csapadék mennyisége nem csökken. Az évelő növények, amelyek eddig domináltak, lassabban képesek regenerálódni a száraz időszakok után, míg az egyéves, gyorsan ciklusukat végző növények előnybe kerülhetnek. Így a térség vegetációja akár félsivatagi jellegűvé is válhat.
Forrás: Agroinform
Kiemelt kép: masfelfok.hu – Nyílt homokpusztai gyep/Kröel-Dulay György