A keceli II. János Pál Katolikus Iskola minden évben pályázatot nyújt be határon túli tanulmányi kirándulás megvalósítására, és szerencsére idén is bekerültek a nyertesek sorába.

A Határtalanul pályázat célja olyan területek felfedezése, ahol magyar ajkú emberek élnek. A HAT-KP-1-2024/1-000689 azonosítószámú, Felvidéki kalandok címmel nyilvántartott pályázat keretében 2025. április 15-én 46 hetedikes diák indult el egy négynapos kirándulásra Szlovákia keleti részére, a Gömör és a Szepesség természeti szépségeinek és magyar emlékeinek felfedezésére.

Az iskola beszámolója a kirándulásról:

„Első napon a rimaszombati Tompa Mihály Alapiskolába tettünk látogatást. Egy rövid táncházzal és ismerkedéssel töltöttük el az időt az itteni magyar diákokkal és tanárokkal. Ezt követően tovább utaztunk Kassára, ahol a Dómban megkoszorúztuk II. Rákóczi Ferenc és Zrínyi Ilona sírhelyét, majd meglátogattuk a rodostói házat is, amely a nagyságos fejedelem törökföldi emigrációjának állít emléket. Ezek után újra autóbuszba ültünk és Iglon elfoglaltuk szállásunkat.

Második nap reggelén Késmárkra a Thököly várhoz érkeztünk. Thököly Imre bronz lovasszobrát 2022 márciusában leplezték le a vár mellett. Elsétáltunk a belvároson keresztül az evangélikus templomhoz, ahol megtekintettük és megkoszorúztuk gróf Thököly Imrének a szarkofágját. Meglátogattuk az UNESCO Világörökség részét képező cipszer fatemplomot is. Az egyedülálló faépítmény tiszafából és vörösfenyőből épült egyetlen fém alkatrész felhasználása nélkül. Ezt követően a Magas Tátra felé vettük az irányt, a nap fennmaradó részét egy csodálatos túrával töltöttük, körbejártuk a Csorba-tavat, felsétáltunk az 1495 m magasan fekvő Poprádi-tóhoz. Itt a jó idő ellenére még bőven találtunk havat, úgyhogy az idei évben is kimaradó hógolyózást tudtuk pótolni. A nap utolsó programja a szepesszombati főtér megtekintése volt, ahol gyönyörű gótikus és reneszánsz polgárházakat láthattunk, valamint a főtéren álló magyar feliratú világháborús emlékművet is megkoszorúztuk. Fáradtan, de élményekkel telve érkeztünk a szállásunkra ezen a napon is.

A harmadik napot Lőcsén kezdtük. Itt is egy gyönyörű főtéren sétálhattunk, melynek épített öröksége 1993 óta képezi az UNESCO világörökség részét.  A régi városháza épülete a reneszánsz világi építészet remekművei közé tartozik a Szepességen, amiben a Szepesi Múzeum található. Ezt követően a csütörtökhelyi Szent László templomot kerestük fel. Itt található az ún. Szapolyai-kápolna, amely a Szapolyaiak temetkezési helyéül épült. A nap fennmaradó részében újabb fantasztikus kalandtúrát tettünk a Szlovák Paradicsomban, a Suchá Belá nevű szurdokban túráztunk, ahol a létrák, mászóvasak, fémhidak és pallók fokozzák az élményt és segítik a biztonságos túrázást.

Lőcse főtere

Utolsó napon hazafelé vettük az irányt, útközben megtekintettük a Beretkei tájházat, ami a Beretkei-család történetén keresztül mutatja be a gömöri családok mindennapi életét, tevékenységét. A tájház megálmodója Beretkei Edit, ő maga mutatta be nekünk a gazdag kiállítást. Fáradtan ugyan, de csodálatos élményekkel tértünk haza.”

Beretkei Tájház

A kirándulást Magyarország Kormánya jóvoltából a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága javaslatára a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. 6 142 400 Ft-tal támogatta.

Forrás és képek: I. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda Facebook oldala

MEGOSZTÁS
Írta: vira