Jézus születése világtörténelmi jelentőséggel bír. És most nem az időszámításra gondolunk. Sokkal inkább arra a szellemi-lelki megújulásra, mely alapjaiban változtatta meg az akkori világot, kiindulva a Földközi-tenger keleti medencéjéből egészen a Római Birodalom legtávolabbi pontjáig. Jézus nevével gyülekezetek alakultak: kezdetben kisebb csoportok, melyek azonban egy világvallás alapjait vetették meg. Ezen jelenség tárgyi és építészeti emlékeinek járt utána László Lajos bócsai és tázlári evangélikus lelkész.

-Hirdetés-

Ma már nem elérhetetlen vágy az utazás, a távolságok leküzdése. Külön programként számos olyan utat is kínálnak az irodák, vagy ötletgazdag magánszemélyek, melyek során bibliai helyeket ismerhetünk meg!

Nem biztos, hogy mindenki Jeruzsálembe, Betlehembe, vagy a Szentföld többi jeles helyszínére kíván ellátogatni — gépfegyveres rendfenntartók felügyelete mellett. László Lajos lelkésszel egy békésebb, ugyanakkor a Bibliához számos kötődéssel bíró törökországi útjáról beszélgettünk, melyen menyasszonyával vett részt a nyár folyamán.

Apostoli tájakon — ez volt a mottója kirándulásunknak, melyre tudatosan készültünk. Ez vonatkozott az ide vonatkozó bibliai részek és a szakirodalom áttanulmányozására egyaránt – kezdjük a beszélgetést, miközben az ott készült képeket nézegetjük. Törökországban jártunk a nyáron, végig nézve azokat a hajdan görög, Égei-tenger parti városokat, melyekhez az apostolok cselekedetei, vagy más ókeresztyén történések köthetők. Ez már Jézus feltámadása, a mennybemenetel és a pünkösd után történik, tehát az Újszövetség második részében járunk.

Én pedig itt a képeknél a tengerparton…

Igen, ez Troász, az ókori görög kikötőváros. Itt jelent meg Pál apostolnak álmában egy makedón férfi, és hívta el téríteni az ő vidékére. Ha úgy tetszik, ez volt Pál európai útjának kiindulópontja. Amerre jártunk, Kisázsiában, abban az időben már 7 gyülekezet működött, akik Jézus tanításai szerint éltek. Efézus, Szmirna és Pergamon nevével és az ott élő híveknek szóló tanítással bőven találkozunk az apostoli levelekben. Ezek a keresztyének a történelem során többször szenvednek vértanúságot és bőven kijut nekik az üldöztetés más formáiból is.

Milyen állapotban vannak ezek az építészeti emlékek?

Amennyire egy ókori rom lehet. A legtöbb város ezekre épült rá. A legnagyobb rendben Efézust tartják: itt egy ókori színház is megtekinthető. Nem messze tőle van a „Hétalvók helye”. A keresztényüldözések idején egy katakombában (sírkamrában) éppen imádkozó hét keresztény férfit befalaztak a római katonák, de pár száz év múlva feltámadtak és hirdették Isten dicsőségét. Ugyancsak ebben a városban található egy fontos kegyhely: Szűz Mária háza, aki Jézus halála után költözött ide. A nem messze fekvő Szeldzsuk városában pedig János apostol, a szeretett tanítvány nyugszik. Ő volt az egyetlen a tizenkettő közül, aki természetes halállal halt meg.

Az iszlám világ meglehetősen üldözi a keresztényeket. Mit lehet ebből érezni az ugyancsak mohamedán Törökországban?

Ők most kedvesek és barátságosak a keresztényekkel. Tegyem hozzá: ezen az Európához közel eső területen!  Izmirben láttunk katolikus templomot is, amit a város fallal vett körül. Nem a helyiek, hanem azon bevándorlók ellen, akik szélsőséges gondolatokkal érkeznek a térségbe.

Végül kérek egy karácsonyi gondolatot a lelkésztől!

Azt tudom mondani, amit itt személyesen láttam: megszületett valaki egy eldugott faluban, majd 40 évre rá az ő tanításai szerint szerte az akkori világban gyülekezetek alakulnak. Ez a csoda pedig mind a mai napig tart! Van feladatunk a folytatásban…

Káposzta Lajos 

MEGOSZTÁS