Sokat lehet hallani manapság arról, hogy milyen bűncselekmények fordulhatnak elő, melyek gyermekeinket is érinthetik, ezért Tázláron a II. János Pál Katolikus Általános Iskolában június 14-én délelőtt előadást tartott Kuti Erika c.r. őrnagy, a Kiskőrösi Rendőrkapitányság Bűnmegelőzési főelőadója és Péczkáné Hegedűs Mária Család -és Gyermekjóléti Központ Szakmai Egységvezetője Kiskőrösről együttesen az alsós diákok részére.
Elmesélték a gyerekeknek, hogy miért nem szabad a tilos helyeken fürödni, idegenekkel szóbaállni, a lakás ajtaját és ablakait nyitva hagyni, mielőtt elmennének otthonról, ill. a strandra-játszótérre miért ne vigyenek magukkal értékeket.
Mindemellett ismertették az internethasználat veszélyeit is. Arra hívták fel a tanulók figyelmét, hogy ne posztolják ki például azt, hogy mikor és hová mennek nyaralni, mert ezzel ötletet és lehetőséget adhatnak a betörők számára. Mindig jól megvilágított helyen és a megszokott útvonalon haldjanak este is. Ha egyedül marad a gyermek és netán nagy baj következne be, akkor milyen telefonszámokat kell azonnal hívniuk:
104 Mentők
105 Tűzoltók
107 Rendőrség
112 Általános segélyhívó
Csak vészhelyzet esetén hívhatóak, amennyiben csak gyermeki csínytevésről van szó, az komoly anyagi veszteséget vonhat maga után a szülők számára, valamint elmondták hogyan kell közlekedni gyalogosként és biciklisként az úttesten.
Az előadást követően a Sebestyén Mónika tanár néni ötlete alapján különböző közlekedéssel kapcsolatos játékos feladatot találtak ki a szervezők a gyerekek számára.
6-8 fős csapatokba kellett rendeződniük, majd kaptak egy menetlevelet is, így haladtak állomásról állomásra. ami szerint melyik állomásra kell menniük a feladat elvégzése után.
- Balogh Tibor bácsinál a ” Mit vettem” című projekt volt, itt memória játék alapján gondolkodhattak a gyerekek.
- “Hú, de nehéz a csomagolás ” volt a következő állomás, ahol Péliné Ica tanító néni segédkezett a fiataloknak, hogy vajon mire is lehet szükségük kerékpározás során.
- Petriné Bugán Barbara néninél angolul és németül kellett a szótárak segítségével leírni mindent , ami a közlekedéssel kapcsolatos.
- Irénke néninél ” Rejtvény” feladatokat oldottak meg.
- “Puzzle” Netti néninél ki kellett rakni egy járművet ábrázoló képet.
- Borika néninél aszfaltrajzolni lehetett.
- Sz. B. Mónika néninél volt 8 db szókártya, melyek használatával kerékpározással kapcsolatosan kellett verset faragniuk. Tóth Bettina végzős diák ezt a remek versikét alkotta meg:
Az én biciklim teleszkópos,
a nyeregcső szép színes és coopos.
A szelep szép fekete, mint az éjszaka,
ma ezekkel a felnikkel nem hajtok még haza.
A váltót lassan megeszi a rozsda,
a kormány a kukából van, ócska.
Tiszta sár a küllő, már ki sem látszik,
Rossz hajtókarral megyünk egész hazáig.
- “Öltözködj”- itt Noémi néni kérdéseire kellett válaszolni és közben két gyereknek kellett minél gyorsabban felvenni – levenni a láthatósági mellényt és a láthatósági karkötőt.
A felsőtagozatosok Papné Csipak Andi nénivel bringával tehettek egy kört a faluban, a tanultak és hallottak alapján, de csak miután Németh Ferenc rendőr bácsi átvizsgálta a járműveket.
Végül, de nem utolsó sorban kerékpár ügyességi és akadálypályás játékokat is játszottak, ahol a gyerekek összemérhették tudásukat.
-Dusy-