„Vörös aszúk, ürmösök, sillerek” címmel Kecelen a Városi Múzeumban augusztus 24-én megnyitott kiállításon dr. Fülöp Mihály, a Szent Vince Borrend alapító nagymestere gyűjteményéből válogatott borcímkéket tekinthettek meg az érdeklődők.

-Hirdetés-

Benyák Ferenc múzeumigazgató szavai szerint a kiállítás felidézte a régi kalákás szüretek emlékét, hangulatát. Előző évben az elmúlt 60, 70 év borcímkéit a mutatták be, most pedig az 1800-as évek végétől az első világháború idejéig lehetett nyomon követni a régi történelmi Magyarország borvidékeinek, borászatainak életét, munkásságát.

Dr. Mód László néprajzkutató a múzeum és a magángyűjtők kapcsolatának követendő példájaként említette a rendezvényt. A most bemutatott borcímkék mesélnek, sajátos dokumentumok. Emlékeztetnek a régi borvidékekre, már nem létező borászatokra, pincékre, azok tevékenységére, követni lehet rajtuk keresztül, milyen szőlőfajtákból, milyen borokat készítettek egykor.

Dr. Fülöp Mihály nagymester, aki 50 év alatt 55 555 db borcímkét gyűjtött, – legrégebbi egy 1870-es Balatoni Aszú bor címkéje – fontosnak tartaná, hogy a mai borászatok foglalkozzanak saját múltjuk, saját történetük lejegyzésével, tevékenységük archiválásával. Bortörténettel nagyon kevesen foglalkoznak hazánkban, pedig a történelmi változások is nyomon követhetők a borászat történetén keresztül. Kárpát- medence olyan különleges hely, ahol minden lehetőség adott a különleges minőségű borok előállítására.
A megnyitó után, melyet borkóstoló zárt, a gyűjtő maga kalauzolta az érdeklődőket.

A kiállításon Kiss Csaba fényképgyűjteményének darabjai teszik még változatosabbá a látnivalót, a fotók régi keceli gyalogszőlős szüreteket idéznek.

Varga Eszter

MEGOSZTÁS