A faluban csak így nevezik: „Az Alapítvány”. Teljes nevén: Bócsa Község Oktatásáért, Közművelődéséért Alapítvány. Aktivisták százai tettek érte és ezzel együtt a gyerekekért, hogy működjön és teljesítse azt a célt, amiért létre hozták. Idén tavasszal éppen húsz éve ennek!
Igen, 1999-ben állt össze az a csapat, amely felvállalta a nemes célokért befolyó helyi adományok összegyűjtését és koordinálását. Az alapító a Poli-Farbe Vegyipari Kft volt, élén Szabó Antal ügyvezetővel.
Az alapítvány az iskola tanulói úszásoktatásának finanszírozására jött létre, de az eltelt időben tevékenysége nagymértékben változott.
2010 óta aktív szerepet vállal a település közösségi életében. Az aktivisták Bócsa diákjai, gyermekei, a családok érdekében tevékenykednek. A sok bevezetett, megvalósított program közül következzék most néhány:
-Nyuszticsalogató — húsvéti hagyományőrző családi program
-Szentivánéji mulatság (2010-2011)
– Adventi jótékonysági vásár.
Mint Barcsikné Weinhardt Éva, az Alapítvány elnökségi tagja elmondta, annak idején támogatták a vörösiszap katasztrófa károsultjait, fejlesztették a falu játszóterét, új játszóteret építettek, és megvalósítottak egy kültéri fitnesz parkot is. A közösségi rendezvények sora rendkívül változatos, hiszen szerveztek játszótér takarítást és Kakaó-party-t a gyerekeknek, de például ide tartozik az aktív részvétel a 2018-as Bócsatoron is. Ez volt a „Bokadarálók” csapata, mely az alapítvány rövidített nevéből alakult.
Komoly pályázati tevékenységet is folytatnak: támogatást nyújtanak a gyerekek kirándulásaihoz, kiemelve a Torockóra (Bócsa erdélyi testvértelepülése) történő szervezéseket.
Az alapítvány önmagában kevés lenne ennyi programhoz, rendezvényhez. Az évek során rengeteg segítséget, támogatást kaptak a szülőktől, nagyszülőktől, bócsaiaktól, vállalkozóktól, intézményektől. Szívmelengető érzés, hogy az ötleteik megvalósításához mindig találnak segítséget, támogató hozzáállást.
Káposzta Lajos