A munkaadók és a munkavállalók Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának szerdai ülésén nem állapodtak meg a 2021-es minimálbérről.

Perlusz László, a VOSZ főtitkára a Portfolio-nak elmondta, hogy a tárgyaláson 3%-os emelést javasoltak, de a 4%-os növekedésbe is benne lettek volna a munkaadók. A munkavállalói oldal képviselői azonban nem egyeztek bele ebbe.

-Hirdetés-

“A hivatalos infláció feletti növekedést is el tudták volna fogadni a munkaadói oldalon, ami reálbér-emelkedést jelentett volna a minimálbéres munkavállalók számára az idei évben” – mondta Perlusz.

A kormányzati oldal megerősítette a tárgyalásokon, hogy nem lehet visszamenőleges hatályú az emelés. Ha megállapodnak, akkor februártól lehet növelni a béreket. “Nem lehet bizonytalanságban tartani a legkisebb béren dolgozókat” – mondta Perlusz.

A felek 2020 végén nem tudtak megegyezni a 2021-es minimálbérről és a garantált bérminimumról, ezért az idei évben is folytatódtak a tárgyalások. A kormány tavaly év végi rendelete értelmében nem változik 2021-től a minimálbér, a kabinet a munkaadói és a munkavállalói képviseletek közötti megegyezésre vár.

A munkavállalói oldal képviselői 5%-os minimálbér-emelést szeretnének elérni. A Portfolio információi szerint volt olyan munkavállalói képviselet, amelyik a 4%-os emelést elfogadta volna a VKF ülésen, de volt olyan, amelyik nem. Vagyis az oldal képviselői megosztottak voltak, a Magyar Szakszervezeti Szövetség ragaszkodik az 5%-hoz.

Forrás: portfolio.hu 
Kiemelt kép: https://images.pexels.com/ (illusztráció) 

MEGOSZTÁS