Két év kényszerszünetet követően idén januárban újra megrendezhették a Tarkabarka Európa című hagyományos jótékonysági műsoros estet Csengődön. Az általános iskola páratlan osztályainak műsorán megtelt a művelődési ház.
Az uniós témahetet záró rendezvényen a Kiskőrösi Bem József Általános Iskola Csengődi Általános Iskolájának 1., 3., 5., és 7. osztályai több formában is bemutatták mindazt, amit elsajátítottak az Európai Unió négy tagállamáról: Magyarországról, Luxemburgról, Észtországról és Litvániáról. Ezeknek az országoknak a titkai színvonalas kiállítás, vetített képek, versek, dalok, táncok, jelenetek formájában tárultak elénk.
A rendezvényt megnyitó Németh István iskolaigazgató hangsúlyozta, hogy a bemutatókra készülve a gyerekek nemcsak az adott tagállamokat ismerhették meg behatóbban, hanem kibontakoztathatták saját rejtett készségeiket, képességeiket és megcsillogtathatták tehetségüket.
Az osztályok azon túl, hogy az egyes európai országok sajátosságait és különbözőségét is megmutatták, azok egységét is megjelenítették az európai uniós himnusz, az Örömóda közös eléneklésével.
A Tarkabarka Európa nyitóországa Magyarország volt: a témahéten az első osztályosok ismerkedtek hazánkkal, tettek szert új ismeretekre. Sok nevetés, hungarikumok kóstolása, máskor komoly próbák tették emlékezetessé a hetet. A legkisebbek népmesével, népi játékokkal, tánccal és közös énekkel örvendeztették meg a közönséget. Munkájukat osztályfőnökük, Pivarcsiné Ladányi Bernadett koordinálta.
A harmadikosok Luxemburg mesés világába kalauzolták el a közönséget. Európa hatodik legkisebb országát, a világ egyetlen nagyhercegségét egyebek mellett egy négy nyelven – luxemburgi nyelven, németül, franciául és angolul – szóló dallal, egy mesejátékkal és tánccal is igyekeztek közelebb hozni a nézőkhöz Rákócziné Szakál Katalin osztályfőnök közreműködésével.
Az ötödik osztály témahetének középpontjában Észtország állt. Kákonyi Anett osztályfőnök segítségével négy napon át ismerkedtek a gyerekek a választott ország állat- és növényvilágával, történelmével, jelképeivel. Olvastak észt népmeséket és verseket, megkóstolták a fekete kenyeret és az észt joghurtos palacsintát. Felvették a kapcsolatot a Budapesten működő Észt Intézettel, melynek dolgozói sok segítséget nyújtottak az ország megismerésében. Vetített képek, mesejáték és vers hozta közelebb a kis országot a közönség soraiban ülőkhöz.
A hetedik osztályosok Litvániával, a legnagyobb és legnépesebb balti állammal ismerkedtek. A gyerekek filmvetítéssel, Litvániára jellemző érdekességekkel, dallal, verssel és saját maguk által készített illusztrációkkal igyekeztek bemutatni Litvániát osztályfőnökük, Dénes Erika tanárnő vezetésével, aki egyben a teljes jótékonysági műsor rendezője is volt.
Az osztályok táncos produkcióinak elkészítésében Geiger Vivien táncpedagógus segített.
Nagy sikere volt a gyerekek által készített, a művelődési ház galériáján látható kiállításnak, valamint a tombolának is.
A színvonalas este létrejöttében nagy szerepe volt a gyerekek és a pedagógusok munkáján túl a szülőknek is, akik egyebek mellett a teremdíszítéssel, tombolatárgyak gyűjtésével, csomagolásával, a büfében kínálással, tombolajegyek árusításával és vásárlásával segítették a műsoros est sikeres megvalósulását. A szervezők ezúton is köszönetet mondanak mindazoknak a magánszemélyeknek, szervezeteknek és vállalkozásoknak, akik, amelyek segítették a jótékonysági rendezvény megvalósulását.
Akik részt vettek a diákok által bemutatott műsoron, nemcsak az Európai Unióról tudhattak meg többet vagy ismerhették meg gyermekeik rejtett képességeit, de a rendezvényen befolyt összeggel is támogathatták őket. A tanév folyamán hagyományosan a páros osztályok is bemutatkoznak majd: a tavaszi jótékonysági est időpontja március utolsó péntek estéje.
Fotógaléria: