A kábítószerek olyan anyagok, melyek a szervezetbe jutva befolyásolják annak működését. Leginkább a mentális folyamatokra hatnak, vagyis befolyásolják például a hangulatot, valamint az érzelmek és az észlelés működését. A WHO szerint évente körülbelül 0,6 millió haláleset történik a kábítószer-használat, illetve 2,6 millió haláleset az alkoholfogyasztás miatt. A statisztikák szerint mind az alkohol, mind a kábítószerek népszerűek, a fogyasztók száma a fiatalok között is igen magas.

-Hirdetés-

A kábítószer-használat a 15-64 éves korosztályban körülbelül 296 millió főt érint világszerte, közülük körülbelül 39,5 millió fő kábítószer-függőséggel küzd. Az alkoholfogyasztás mértéke is magas, a 15-19 éves korosztály körülbelül 45,9%-a érintett (WHOa,b). A magyarországi statisztikák szerint a 15-19 éves korosztály több, mint a fele aktív alkoholfogyasztó. Közülük a 15 éves fiúk 46%-a, míg az azonos korú lányok 37%-a 13 évesen, vagy annál korábban itta meg az első alkoholos italát (WHOc).

Mind az alkoholra, mind a kábítószerekre jellemző, hogy az egészségügyi problémákon túl (növeli a HIV, TBC stb. kockázatát) az élet más területén is károkat okoz, beleértve például a családi kapcsolatokat, az oktatásban nyújtott teljesítményt, vagy a munkahelyi megfelelést (WHOa). A masszív alkoholfogyasztás hosszútávon károsítja a memóriát, valamint függőséget, depressziót, szorongást, és egyéb mentális, illetve egészségügyi problémákat okoz (például különböző rákos megbetegedéseket, májbetegséget, emésztési problémákat, magas vérnyomást; EnterpriseAppsToday). A kábítószer-használat esetében főleg az elvonási tünetek okoznak komoly gondokat, mint szorongás, agresszió, depresszió, paranoia, görcsök, szédülés, egyensúlyzavar, stb. További veszélye, hogy a folyamatos használat révén tolerancia alakul ki, vagyis a kívánt hatás eléréséhez mindig egyre nagyobb mennyiségre lesz szükség (sulinet). Az alkohol- és kábítószer-használat növeli a balesetek, sérülések számát (például fulladás, égés), valamint a kockázatos szexuális viselkedés által a nemi úton terjedő betegségek, valamint az agresszív viselkedés, a zaklatás, illetve az öngyilkosság prevalenciáját is (EnterpriseAppsToday).

Mind az alkohol, mind a kábítószerek esetében igaz, hogy a kipróbálásban, illetve a fogyasztásban nagy szerepe van külső (például a társak hatása) és belső faktoroknak is (például lázadás, stressz). Ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk a fiatalokat, mindkét anyag esetében felvilágosítást kell nyújtanunk. Beszélnünk kell velük a fogyasztás veszélyeiről és következményeiről, a mértéktartás fontosságáról, valamint azon készségek jelentőségéről, melyekkel elkerülhető a társak nyomása a szerek kipróbálásában. Emellett fontos, hogy ismerjük gyermekeink baráti körét, kedvelt tevékenységeit és érdeklődési körét, az élettel kapcsolatos elképzeléseit, félelmeit, stb. Végül, fontos a figyelmeztető jelek időben történő észlelése (például hangulatváltozás, változó baráti kör, alacsony energiaszint, tanulási és magatartási zavar) és a mihamarabbi beavatkozás is (NIH).

Írta: Kothecz Edina pszichológus, meseterapeuta

Fotók: Canva illusztrációk 

Felhasznált irodalom:

EnterpriseAppsToday (2023). Alcoholism Statistics. EnterpriseAppsToday

NIH (2024). Get the Facts About Underage Drinking. NIH (NIH=National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism)

Sulinet. Kábítószerek, serkentők, hallucinogének. Sulinet

WHOa. Drugs (psychoactive). WHO

WHOb. Over 3 million annual deaths due to alcohol and drug use, majority among men. WHO

WHOc. Youth and Alcohol. WHO

MEGOSZTÁS
Írta: vira