Pusker Júlia virtuóz hegedűjátékában gyönyörködtek a kecskeméti Wojtyla Barátság Központ gondozottjai, amikor rövid időre hazatérve szerdán a szociális-közművelődési intézményben klasszikus zeneműveket adott elő a kecskeméti származású, külföldön élő ifjú művésznő.
Farkas Pál, a népkonyha programszervező munkatársa mutatta be a fiatal tehetséget, aki hangszerén túlmenően édesapjával és egy elektromos zongorával érkezett a karitatív létesítmény „koncerttermébe”.
A városvezetés nevében Lévai Jánosné tanácsnok asszony köszöntötte Júliát és Pusker Imre zenepedagógust.
Oskolás János, a Wojtyla házi költője pedig verssel kedveskedett a vendégeknek, akik utoljára pontosan hat évvel ezelőtt, 2018 augusztusában szolgáltak közös hangversennyel az Egressy utcai népkonyha nehéz sorsú elesettjei számára.
A Wojtyla Barátság Központ alkalmi pódiumán ezúttal öt szerzeményt szólaltatott meg Pusker Júlia hegedűjével, édesapja zongorakísérete mellett.
Júlia a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen kezdte zenei tanulmányait, majd Angliába költözött, hogy Pauk Györgynél tanuljon a londoni Királyi Zeneakadémián, ahol 2016-ban kitüntetéssel szerezte meg mesterdiplomáját. 2016 és 2021 között a brüsszeli Queen Elisabeth Music Chapel rezidens művésze volt, ahol Augustin Dumay-vel dolgozott együtt.
A közelmúltban többek között a Belga Nemzeti Zenekarral, a Budapesti Fesztiválzenekarral, a Brüsszeli Filharmonikusokkal, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, a Nemzeti Filharmonikusokkal és a London Mozart Players együttesével koncertezett.
Pusker Júliát az Európai Hangversenytermek Szervezete (ECHO) beválasztotta Rising Stars (Feltörekvő csillagok) elnevezésű sorozatába, melynek köszönhetően a 2023-24-es évadban Európa legrangosabb koncerttermeiben adhat szólóesteket, olyan helyszíneken, mint a portói Casa da Música, az amszterdami Concertgebouw, a hamburgi Elbphilharmonie, a baden-badeni Festspielhaus, a dortmundi Konzerthaus, a stockholmi Konserthuset, a Kölni Filharmónia, a Sage Gateshead, a párizsi Champs-Elysées Színház, a bécsi Konzerthaus és a budapesti Müpa, hogy csak néhányat említsünk. Európa-szerte olyan fesztiválokon és mesterkurzusokon vett részt, mint a Besançon Zenei Fesztivál, az IMS Prussia Cove, a Holland Music Session, Kronberg Akadémia és a Santander Fesztivál Akadémia.
Kamarazenészként olyan művészekkel állt színpadra és dolgozott együtt, mint Baráti Kristóf, Frank Braley, Gautier Capuçon, Gary Hoffman, Tommaso Lonquich, Jean-Yves Thibaudet és Várdai István.
Az Erzsébet Királyné Hegedűversenyen elért sikere mellett számos jelentős díjban részesült, többek között megkapta a neves Junior Prima Díjat és a Cziffra Fesztivál Díjat, amelyekkel Magyarország legjobb fiatal zenészeit ismerik el.
Júlia egy 1690-es Matteo Goffriller hegedűn játszik, amelyet a Michael Guttman Gyűjteményből kapott kölcsön.
Írta, fotók: Tódor Norbert
Fotógaléria: