A szakemberek szerint a világ népességének várható élettartama töretlen növekedésével olyan betegségek válnak egyre gyakoribbá és elterjedtebbé, melyek korábban elvétve jelentek meg. Ilyen az Alzheimer-kór is, mely betegséggel egyre többen találkozunk már nem csak hírből, hanem ismerőseink, barátaink, sőt családunk körében is. Igazolta ezt az érdeklődők magas létszáma is, hiszen Török Zsuzsa klinikai szakpszichológus előadásán teljesen megtelt a csengődi könyvtár.
A szakember a fogalmak tisztázásával kezdte előadását, elkülönítve a demenciát az pszeudodemenciától, s bemutatva az időskori elbutulás forrásait, melyeknek egyike a mára népbetegséggé vált Alzheimer-kór. A statisztikák szerint egyre többeket érint és egyre súlyosabb tünetekkel jelentkezik a kór, melynek nagymértékben elszenvedői a betegen kívül a hozzátartozók is. Mint azt a kutatások is alátámasztják, ez a betegség rendkívüli módon megterheli a mindennapi életet és magas fokú érzelmi válságot él meg az érintett családja is.
A pszichológus ábrákkal is szemléltette az agyban lezajló elváltozásokat, melyek már a kór megjelenése előtt akár két-három évtizeddel is elkezdődhetnek. Török Zsuzsa kitért a betegség okai mellett a legfőbb tüneteire, melyek között nemcsak a memóriát, a gondolkodást és a problémamegoldást érintőkre, hanem a mozgásos és viselkedéses tünetekre is felhívta a figyelmet.
Hangsúlyozta, hogy az idősödéssel természetesen együtt járó hanyatlástól is fontos megkülönböztetni az Alzheimer-kórt, melynek egyes szakaszait is végigvette, kitérve arra is, mikor szükséges a családnak határozottan dönteni és adott esteben átvenni az irányítást.
S hogy miként lehet megelőzni a kórt, még inkább késleltetni a megjelenését? Az időben elkezdett életmódbeli változtatásokkal és a testet-lelket építő, fejlesztő szokásoknak a mindennapokba való beépítésével. Ezek a mozgás és az egészséges táplálkozás mellett a rendszeresség, a cselekvési rutinok kiépítése és a folyamatos agytorna, melyek mellett legalább annyira fontos az elegendő mennyiségű alvás vagy a megfelelően kezelt egyéb betegségek. Mindemellett kiemelten fontos lehet a céltudatosság és a szeretetteli kapcsolatok megőrzése.
Praktikus tanácsokat is kaphattak a résztvevők arról, miként segíthetik a kórral diagnosztizált hozzátartozójukat, vagy mi a teendő abban az esetben, ha magunkon észleljük a tüneteket. Más és más lehet számunkra kihívás vagy nehézség akkor, ha van kivel megosztanunk a problémát és van segítségünk, mint ha nincs. Ezeket az eshetőségeket és a velük járó feladatokat is bemutatta a pszichológus, aki valós példákkal is gazdagította előadását, melynek végén filmeket is ajánlott a témában és a hallgatóság körében felmerült kérdésekre is készséggel válaszolt.
A program a Kiskőrös Város Önkormányzata fenntartásában működő Kiskőrösi Egészségfejlesztési Iroda támogatásával valósulhatott meg. Köszönet érte!
Fotógaléria: