Tanúsítson különös odafigyelést a veszélyes élethelyzetben lévő emberek irányába. Ha bármilyen életveszélyben lévő emberről van tudomása, tegyen bejelentést, hívja az közismert segélyhívószámokat!
A hajléktalanok mellett kiemelt figyelmet kell fordítani a lakásukban, házukban – bármilyen okból – fűteni nem tudó, főleg egyedül élő, idős emberekre is.
A hideg időben mindenkire fokozott felelősség hárul, aki földön fekvő emberrel találkozik. A hidegben könnyen és gyorsan kihűlhetnek a szabadban elalvó emberek. A veszély nemcsak az utcán élő hajléktalanokat fenyegeti, hanem azokat is, akik éjszaka, például buszra várva elbóbiskolnak a megállóban.
Az alkoholos befolyásoltság a közhiedelemmel ellentétben kifejezetten rontja a túlélés esélyeit. Amíg a hőmérséklet tartósan fagypont alatt marad, mindenkire fokozott felelősség hárul, aki földön fekvő emberrel találkozik, és tétlenül elmegy mellette.
A földön fekvő, padon ülő emberek keringése lelassul a nagy hidegben, cselekvőképességük a testhőmérséklet csökkenésével fokozatosan romlik, egy idő után már kifejezni sem tudják magukat.
Mindenki – lehetőségéhez képest – nyújtson segítséget a téli, hideg időjárási viszonyok beálltával. Ebben az időszakban nem csak az utcán élő emberek vannak veszélyben, de azok az idős, beteg, önmagukról nehezen gondoskodó emberek is, akik lakásokban, házakban élnek.
Kérjük, az eddigieknél jobban figyeljenek a környezetükben élőkre, a legveszélyeztetettebb, tudottan magányos idős emberekre – füstöl-e a lakásuk kéménye – és az utcára szorult hajléktalanokra.
A Magyar Máltai Szeretetszolgálat mindenkit arra kér, hogy ha kihűlés veszélyének kitett embert lát, értesítse a hajléktalan ellátás szolgálatát. A hajléktalan ellátó szervezetek mindenkit el tudnak helyezni, aki az ellátást elfogadja. A legnagyobb veszélyben azok a hajléktalan emberek vannak, akik ilyenkor is elutasítják a segítséget.
Krízishelyzetben Bács-Kiskun vármegyében hívja a +36 70 505 8080 telefonszámot.
A diszpécserszolgálatok és a hajléktalanellátók működésével kapcsolatos információk megtalálhatók
• a www.maltai.hu,
• a www.menhely.hu és
• a www.voroskereszt.hu honlapon.
A szociális intézmények folyamatosan fogadják a lakosság felől érkező jelzéseket és megteszik a szükséges intézkedéseket.
KÉRIK, HOGY MENNYIBEN TUDUNK OLYAN SZEMÉLYRŐL, AKIT BÁRMILYEN OKBÓL KIHŰLÉS VESZÉLYEZTETHET, TEGYÜNK BEJELENTÉST AZ INGYENESEN HÍVHATÓ 112-ES TELEFONSZÁMON, ILLETVE JELEZZÜK A LAKÓHELY SZERINT ILLETÉKES ÖNKORMÁNYZATNAK!
Forrás, fotó: police.hu