Három alkalomból álló előadás-sorozaton vehettek részt az érdeklődők Csengődön a Petőfi Kulturális Program keretében. Az Örökítsd meg a jelent a jövőnek! című programsorozatban Virág Balázs levéltáros, a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun vármegyei munkatársának közreműködésével ismerkedtek meg a résztvevők a fényképpel, mint a levéltári munka forrásával, a fotók helytörténeti vonatkozásaival, valamint a fényképek készítésével, tárolásával, digitalizálásával.
A fotózás történetének összefoglalójában egyebek mellett olyan kérdésekre kaphattak választ az érdeklődők, mint hogy mi a különbség a heliográfia, a dagerrotípia és a kalotípia között, vagy hogy ki készítette az első légifelvételeket.
A második előadáson Virág Balázs a kutatható adatbázisokat mutatta be a résztvevőknek példákkal illusztrálva és kiemelve az egyes gyűjtemények, fotótárak jellegzetességeit. Kutatható fotóanyag az interneten nemcsak a nemzeti levéltár oldalain, de egyebek mellett a Magyar Nemzeti Múzeum, a Magyar Fotográfiai Múzeum, a Magyar Néprajzi Múzeum vagy a – sokak által már ismert és használt – Hungaricana, Arcanum és Fortepan gyűjteményeiben is található.
A szakember részletesen bemutatta, hogy a portrék, a csoportképek vagy a szociofotók jelentősége a helytörténeti kutatás szempontjából legalább akkora, mint az esemény- vagy épületfotóké. Az interaktív előadáson az érdeklődők azt is megtudhatták, hogyan járul hozzá egy fotó a kultuszteremtéshez, hogyan segíti a kutatást a divattörténeti tájékozottság, hogy miként tükrözi egy családi fotó a képen szereplők kapcsolatát. Virág Balázs kiemelte, hogy a Csengődi Képtár közösségi oldal különös értéket képvisel nemcsak a szerkesztők, Földi István és Hegyi Zsuzsanna alapos, pontos és szerteágazó munkájának köszönhetően, hanem azért is, mert ráirányítja a figyelmet a múlt megőrzésre érdemes kincseire és – nem utolsósorban – a forrás- és adatközlők bevonásával közösséget is épít.
Az előadást Isti és Zsuzsi fotókkal is gazdagította, gyűjteményükből bemutatva néhány példát különféle fotótechnikai eljárásokra: a ferrotípiák mellett cianotípiára, sztereoszkópiára is rácsodálkozhattunk, valamint a fény felé tartva az üvegnegatívok is feltárták titkaikat.
A programsorozat záróalkalmán a különféle képek – portrék, épület- vagy eseményfotók –készítése, digitalizálása volt a fő téma, és a fényképek állagmegóvásával kapcsolatban is sok hasznos, új információt megtudhattak a résztvevők. A szakember hangsúlyozta, hogy a fotókkal kapcsolatos minden adat fontos lehet az utókor számára. Az előadás második felében Földi István a Csengődi Képtár gyűjteményéből vett fotók segítségével illusztrálta a képek dokumentálásának mikéntjét, gyakorlati oldalát is bemutatva a Virág Balázs által ismertetett módszereknek.
Az ingyenes programsorozat a Petőfi Kulturális Program keretében, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, a Nemzeti Művelődési Intézet, valamint a Magyar Nemzeti Levéltár Bács-Kiskun Vármegyei Levéltára támogatásával, közreműködésével valósulhatott meg.
Köszönet érte!
Fotógaléria: