Németh Károlyné Zsuzsa gyűjteményéből nyílt izgalmas kiállítás november 29-én a keceli Városi Múzeumban. A tárlat a számtalan horgolt alkotás mellett fotókkal és egyéb családi ereklyékkel kiegészítve mutatja a kort, amiben Blanka Józsefné Kovács Mária élt. Mariska néni idén lenne 100 éves, így az esemény igazán méltó arra, hogy emléket állítson életének és munkásságának.
Az unoka, Németh Károlyné Zsuzsa megálmodta, hogy a nagymamájától örökölt gyűjteményből kiállítást varázsol a jubileumi 100 év alkalmából, és az első pillanatban nagyon sokan álltak mellé. Ugranyecz Károlyné Erzsike és Szvetnyik Márta nagymamájuk személyes tárgyait ajánlották fel, hogy azok bemutatásával tegyék még színesebbé a kiállítást. A Városi Múzeumban igent mondtak, Kiss Csaba pedig, aki mindig is lelkesen és tevékenyen állt a közösségi dolgokhoz, most is hozta a formáját. Az első beszélgetés után két nappal már össze is állította a tárlat koncepcióját, melynek megvalósítását Szőllősi Melinda, Árvainé Edit, Maszlik Károly, Némethné Béleczki Tünde, Szőllősi Melinda, Turnai Ágnes, Zsember Imréné Terike munkája segítette. Igazi, nagy összefogásnak köszönhető tehát, hogy betekintést nyerhetünk a horgolt terítők varázslatos világába.
A kiállítás megnyitóján Sendula Anita, Kecel város alpolgármestere mondott köszöntőt.
– Ezek a kézzel készített műalkotások nemcsak a készítők türelméről és kreativitásáról tanúskodnak. Ezek a finom, csipkés terítők amellett, hogy díszei otthonainknak, a női kézművesség történetének is fontos fejezetei. Minden egyes csomó és öltés mögött egyedi történetek, személyes érzelmek állnak, a művek alkotójuk kreativitásáról árulkodnak. És az összefonódó időről. Az elődökről, akik átadva tudásukat biztosítva eme művészeti ág fennmaradását az utókornak – emelte ki beszédében az alpolgármester.
 
Imre Károly, a Bács-Kiskun Vármegyei Önkormányzat Közművelődési Intézetének nyugalmazott igazgatója nyitott meg az eseményt. Hosszú, mindenre kiterjedő és élménydús beszédet tartott, mely inkább szívet melengető mesélés volt. Ez nem csoda, ugyanis személyesen ismerte Mariska nénit, aki bejárónőként, szinte már, mint családtag, segítette beteg édesanyját és családját. És aki Imre Károly nagymamájától nagyon sok míves mintát kapott, hogy kedvenc hobbiját, a horgolást minél magasabb szinten űzze.
A nyugalmazott igazgató kiemelte, Mariska néni az újkori magyar történelem egyik legnehezebb korszakában született és nevelkedett. Hat évvel az I. világháború, 3 évvel Trianon után, és 21 évvel a II. világháború előtt telt gyermek és ifjúkora. Azonban volt valami, ami segített felülemelkedni a rengeteg negatív dolgon. Ez volt az az időszak ugyanis, amikor hatalmas közösségi élet alakult ki Magyarországon: több, mint 3500 egyesület és közösségi típus létezett ebben az időben. Volt közössége az iparosoknak, a gazdáknak (Kecelen is), a mestereknek, és számos, identitással bíró csoportosulásnak. És egy ilyen alkotó közösség tagja volt Mariska néni is, aki minden szabadidejét horgolással töltötte, és minden családtagjának és rokonának egy-egy míves alkotással kedveskedett ünnepi alkalmakkor.
De mi motivál egy egyszerű parasztasszonyt, hogy horgoljon, ebben örömét lelje, és hogy ezt másoknak megmutass? Erre is választ adott az előadó:
– Az első és a legfőbb alkotó minden kultúrában és minden mitológiában Isten. És az Isten porból, sárból embert alkot. És amikor az ember Isten felé fordul, akkor az ő képmására és az ő cselekedete szerint alkotni kezd. „Isten alkotótársává” válik, hogy valami jót, szépet és hasznosat alkosson a közösségnek. Ez a generáció üzen és példát mutat nekünk: légy önazonos, legyen benned tartás és becsület, tartás, amibe belefogsz, csináld tisztességesen! Hogy neked és másnak is öröme teljen benne. Mert, ha egy ember magas színvonalon megtanul valamit, ami az ő teljességének része, csodálatos világot varázsol. Nem csak magának, de embertársainak is.
 
Forrás: Kecel Média/ Szöveg: Csenki Csaba, Fotók: Varga Eszter

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (35 db kép)
-Hirdetés-
MEGOSZTÁS
Írta: vira