Kecskeméten a Nagykőrösi úton, zsidó szociális szervezetek illetve a helyi hitközösség közreműködésével került megrendezésre az Izrael nap. Az oka annak, hogy május 14-én tartották ezt a eseményt, történelmi vonzata van.

-Hirdetés-

Az ómerszámlálás idején pestis pusztított Akiba (Akiva) rabbi tanítványai között. A járvány huszonnégyezer áldozatára a pészah és sávuót közötti gyásszal emlékeznek. Ilyenkor nem tartanak esküvőt, nem vágatnak hajat, tilos a tánc és a zene.

A képen: Isaac Leib Peretz író és Roman Polanski filmrendező életét leíró tabló látható

A gyász lág báómerkor, az ómerszámlálás harmincharmadik napján szünetel. Az egyes zsidó irányzatok eltérő harminchárom napot jelölnek meg a gyász idejének, mert a bölcsek különböző időpontokat állapítottak meg.

A római birodalom elleni Bar Kohba-felkelés is okot ad a zsidóságnak az ünnepre, ennek a felkelésnek a vezetője volt rabbi Akiba. Ebből a szemszögből nézve logikusnak tűnik az örömtüzek gyújtása, mivel az ókorban a háborúkban gyakran használtak jelzőtüzeket.

Ezen a napon szünetelt a járvány, ezért ünnepet tartanak. Ezen a napon nincs gyász az ómerszámlálás időszakában.

A programok a zsidó kultúra megismerését szolgálták és ennek a napnak az örömét próbálják átadni: voltak kóser ételek, sólet kóstolás, könyvbemutatók, a gyerekeknek játékos ismeretterjesztő foglalkozás és a hitközösség fiataljai sütikóstolót tartottak.

Ezek mellett volt még táncház és koncert is, mivel a zsidó szokások szerint Lág báómerkor az ómerszámlálás gyászos napjait a tánc és az ének váltja fel. 

történelmi forrás: wikipedia.org

MEGOSZTÁS