A soltvadkerti sportcsarnok adott otthont május 13-án a megyei serdülő kézilabda bajnokság döntőjének. A soltvadkerti fiatalok nagyszerűen helytálltak, hiszen az elődöntőben legyőzték a kecelieket, így az aranyéremért küzdhettek meg a Kalocsai Gézengúzok csapatával.
Sajnos az igen izgalmas és küzdelmes mérkőzés színvonalához a Kiskunhalasról érkezett id. Rácz László és ifj. Rácz László játékvezetői kettős nem tudott felnőni. Mérkőzés közben több furcsa ítélet született (vagy nem született…), a kalocsaiak edzője Szvétek Balázs pedig az első perctől kezdve végig a játékvezetők ítéleteit reklamálta, esetenként belépve a játéktérre, nem éppen irodalmi stílusban – megúszta a mérkőzést egyetlen sárga lapos figyelmeztetéssel… A hibák sokasága a mérkőzés lefújása előtti pillanatokban csúcsosodott ki, amikor már az utolsó 10 másodpercen belül jártak a csapatok. Ekkor a kalocsaiak 17-16-os vezetésénél a soltvadkertiek vezettek támadást és hazaiak balszélsője tört kapura. A soltvadkerti fiúra ketten is rátámadtak a kalocsaiak közül, így sikerült egy szabálytalansággal megállítani úgy, hogy a hazai fiú lövéséből nem született gól. „Sima” esetben talán az sem lett volna túlzás, ha a játékvezetők hétméterest ítélnek a soltvadkertiek javára, ezzel szemben a hazaiak kaptak egy szabaddobást, kiállítás nem történt a másik oldalon és az órát sem állították meg a sporik… Az időntúli szabaddobásból persze nem született gól, így a kalocsaiak ünnepelhették a megyei bajnoki címet.
A történésekkel több gond is volt, ami ellentétes a kézilabda hatályban lévő szabályaival, melyek az idei szezonban kerültek bevezetésre. Ugyanis az idei évadban hatályba lépett az úgynevezett „utolsó harminc másodperces szabály”. Vagyis, amennyiben valaki a mérkőzés végén (harminc másodpercen belül) szándékosan szabálytalankodik mentve az eredményt, akkor kizárás történik, és büntetőt is ítélni kell. Vagyis hetest kell fújni dobás késleltetése esetében, valamint a tiszta gólhelyzet megakadályozásánál is. Ezzel a sportszerűtlenséget kívánják büntetni. Mindezek mellett, aki az utolsó 10 másodpercen belül vét el szándékos szabálytalanságot azt kék lappal kell kiállítani, a jegyzőkönyvben jelenteni kell, a vétkes csapat ellen pedig büntetőt kell ítélni. Nem kell messzire menni a példához, hiszen ilyenre volt példa a magyar férfi kézilabda válogatott esetében, amikor Nagy László szabálytalankodott a kilencesen, a kapunak háttal álló dán fiú ellen, amiért kiállították és a dánok időntúli hétméteresből egyenlítve hozták döntetlenre a találkozót… Többek között ezért is sajnálatos volt, hogy a megyei szövetség részéről egyetlen vezető személy sem tisztelte meg jelenlétével a fiatalok megyei döntőjét! Jobb híján így a mérkőzések végén az érmeket a hazaiak edzője Forgó Erzsébet adta át a csapatoknak…
Mezszám nélkül játszott egy félidőt…
A játékvezetői anomáliák ezzel még nem értek véget ezen a napon Soltvadkerten, ugyanis a Soltvadkerti TE megyei I. osztályú férfi kézilabda csapatának Kiskunhalas elleni találkozóján is találkoztunk meglepő dolgokkal. Történt ugyanis, hogy a kiskunhalasiaknál az elsősorban beállós poszton szereplő egyik játékosuk a teljes első félidőt úgy játszotta végig, hogy a pólóján nem volt mezszám. Mivel a mérkőzést a Soltvadkerti TV riportereként közvetítettem, így gyorsan szembesültem a hiányossággal. A problémát közöltem a szünetben a játékvezetőkkel, hogy a kiskunhalasiaknál mezszám nélkül lép pályára az egyik játékos, ezért beazonosíthatatlan. A játékvezetők – a lajosmizsei Nagy László és Szekeres László – közölték velem, hogy a nevezett személy „a 18-as játékos”. Én mondtam, hogy ezt nem látni, mert szám nélkül szerepel, melyre azt válaszolták, hogy akkor „írja be 0-ás számmal”. Én erre megjegyeztem, hogy mezszám nélkül nem léphet senki pályára – erre már választ nem kaptam… Aztán a szünetben nagy lett a sürgés-forgás és előkerült a sportcsarnok korábbi vezetője Ágóné Zsuzsika a kezében egy leukoplaszttal, valamint ollóval, hogy a játékvezetők és a vendég csapat kérésére a ragasztó szalagból készítsenek a mezre egy 18-as számot… Így a második félidőre már kitisztult a „kép” és a mezszám is rákerült a pólóra.
Miért nincsenek mérkőzés ellenőrök a megyében?
A serdülőknél és a megyei I. osztályú bajnokin törtétek is felvetik a kérdést, hogy miért nincsenek a mérkőzéseken a megyei szövetségtől delegált hivatalos személyek? Az agyonszapult labdarúgásban a megyei I. osztályban szinte minden mérkőzésen van szövetségi vagy játékvezető ellenőr a visszás helyzetek elkerülése végett. Arról már nem is beszélve, hogy a labdarúgásban mondjuk egy megyei serdülő bajnoki címmérkőzés alkalmával a díjakat a rendező szövetség vezetőségi tagjai – nem ritkán elnöke – adja át a sportolóknak. Úgy gondolom a megyei kézilabdázásban dolgozóknak lenne mit átgondolniuk a következő szezonra, hogy hasonló negatív események ne árnyékolják be ennek a nagyon szép sportágnak a működését.
Filus Tibor