Izsák és Környéke Erdélyi Magyarok Egyesülete (IKEM) szervezésében, Dr. Medvigy Endre irodalomkutató és Dr. Gy. Szabó András előadóművész: „Nevem a végtelenben – 120 éve született a nagyszalontai Sinka István költő” címmel tartottak előadást, 2017. november 25-én, Izsákon, a Vino Pinceklubban.
Sinka István Nagyszalontán született 1897-ben. Apja juhász volt. Bár kiváló képességű, szülei szegénysége miatt mégis csak négy elemi iskolát végzett. Kora gyerekkorától dolgozott, évtizedeket töltött bojtár, pásztor és napszámosként. Életútja, költővé, íróvá válása leginkább a legfontosabb prózai műve, a Fekete bojtár vallomásai című önéletrajzi regénye segítségével követhető nyomon. 1934-ben került az irodalmi életbe, a népi írók közé. Műveiben a pásztori, paraszti élményvilágból – melyben ősi mítoszok, hiedelmek, népdalok, népballadák őrződtek meg – táplálkozó, ösztönös tehetségű költő verseiben évezredes történelmi tapasztalatok és érzések sűrűsödtek össze. 1936-ban költözött Budapestre. 1956 után kiszorították az irodalmi életből, s kötetei csak 1961-től jelenhettek meg újra. 1969-ben Budapesten hunyt el. 1990-ben posztumusz Kossuth-díjat kapott, mint a két háború között kibontakozó népi mozgalom és az egyetemes magyar irodalom kiemelkedő alakja.
Az idei Ünnepi Könyvhét alakalmából jelent meg, Dr. Medvigy Endre gondozásában, Sinka István verseiből, prózai írásaiból és sajtónyilatkozataiból összeállított kötet, a Nevem a végtelenben. Ez a kötet adta a vezérfonalát a költő munkássága, – néhány verse előadásával színesített, – méltatásának. Az előadást követően lehetőség volt a kötet megvásárlására is.
Az IKEM irodalomtörténeti előadás-sorozatának folytatásaként, Mécs László élete és munkássága kerül bemutatásra.
-fg-