Nem prédikálhat akárki a rádióban! Már a Kádár-rendszer idején, az 1970-es évektől leadott a magyar rádió szentbeszédeket, prédikációkat, hogy a vallásos hallgatók részére lehetőséget biztosítson a hitélet ilyetén megélésére is. Ezeket a műsorokat felvételről, vasárnap reggelenként sugározta a Kossuth Rádió. Feltétel volt az előre leírt szöveg és a szigorúan „pártatlan” tartalom. Kormánykritika tehát nem jöhetett szóba.
Mi a helyzet manapság?
Szinte az egyetlen olyan fórum, ahol manapság még folyamatos, érthető és (többé-kevésbé) politikamentes szöveget hallhatunk, az a templomi szószék. Tegyük hozzá: ami adásba kerül! Mert a válogatás szigorú: a rádiós istentiszteletek és misék közvetítői megnézik, hogy hová viszik el a mikrofonjukat.
Miről is van szó?
A Katolikus Rádió munkatársai immár sokadik alkalommal közvetítettek misét a kiskőrösi katolikus templomból. A követelmények? (Köz)Érthetően fogalmazó és beszélő pap, aktívan résztvevő és éneklő gyülekezet, valamint barátságos körülmények. Mint a rádió két technikusa elmondta, ezt ők megkapják Kiskőrösön. A műszaki kérdéseimre is megadták a választ: a kiválasztott templomokat az élő közvetítés (vagy felvétel) előtt gondosan bejárják. Megvizsgálják a hangfelvétel lehetőségeit, megállapítják a mikrofonok helyét és ellenőrzik az áramellátást. Majd elkövetkezik a nagy nap. Ilyenkor egy óra szükséges a beszereléshez: 7 mikrofon, keverőpult, internetes adó, a budapesti központban a vétel ellenőrzése és indulhat a mise! Áramkimaradás esetén sem lehet zavar, és a két külön sávon történő adás ugyancsak a biztonságot segíti elő. A Katolikus Rádió miseközvetítését ezen a vasárnapon a Kossuth Rádió is átvette. Aki nem tudta meghallgatni, az interneten ezeken a csatornákon keresse az archivált anyagot!
Maga a mise felemelő volt. A teltházas templomban az olvasmány Sámuel próféta megszólításáról szólt. Az Úr nevén szólította Sámuelt, aki azonban nem ismerte fel először, hogy ki hívja. A példa nagyon is emberi és mai!
Seffer Attila plébános András apostol példájával kezdett, aki testvérét, Simont vitte el Jézushoz. Éppen úgy, ahogy mi is eljöttünk ide ma a családtagjainkkal, keresztény testvéreinkkel, elhozva a magunk baját és örömét. Vajon mit viszünk majd haza és meddig tart a lelki táplálék?
A kántori szolgálatot Sümegi Csaba látta el.
További sok áldást kívánunk a kiskőrösi katolikusok életére!
Káposzta Lajos