A „Magyar Kultúra Napja” alkalmából 2019. január 22-én, kedden 17 órai kezdettel a Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola Zene és Képzőművészeti Tagozatának hangversenyére és kiállítására hívták az érdeklődőket, melyet az iskola dísztermében tartottak.
„Kedves ünneplő közönség! Ma a magyar kultúra napját ünnepeljük. Kölcsey Ferenc sok évvel ezelőtt ezen a napon, 1823. január 22-én fejezte be a Himnusz megírását. Ennek emlékére január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját.” – e szavakkal köszöntötte az egybegyűlteket Szegediné Huczek Katalin.
Ez az a nap, amikor főhajtással emlékezhetünk meg legfontosabb közös kincsünkről, a kultúránkról. Ápoljuk és őrizzük anyanyelvünket. Adjuk tovább hagyományainkat, népszokásainkat.
A kultúra nemcsak tudást és műveltséget hordoz, hanem erkölcsöt is. A magyar kultúra továbbadását senki más nem végezheti el, csak mi magunk.
Népművészetünk, irodalmi és zenei hagyományaink köteleznek minket a méltó folytatásra. Ennek jegyében az este folyamán zeneművek, népdalok, versek hangoztak el. A műsort a soltvadkerti Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és Művészeti Alapiskola növendékei adták. Az est folyamán Kubas Panna konferált.
Elsőként Kölcsey Ferenc Himnusz című művét Haskó Márk szavalta el, majd a „Magyar Kultúra Napja” ünnepi köszöntőjét Szegediné Huczek Katalin mondta el.
A folytatásban a következő műveket hallhattuk:
– Az énekkar előadásában Elindultam szép hazámból… (Bartók Béla gyűjtésű népdalok), Által mennék én a Tiszán ladikon…, Összegyűltek, összegyűltek az izsapi lányok… vezényelt Darányiné Haris Gabriella, zongorán kísérte Dr. Pethő István.
– Két Duna- Tiszaközi népdal, előadta a Citerazenekar.
– A magyar népdal művészi jelentőségéről Kubas Pannát hallhattuk.
– Farkas Ferenc: Magyar tánc című művét Mikula Roland Márk adta elő.
– Karai József: Dal anyámnak Sztojka Julianna előadásában volt hallható.
– Szervánszky Endre: Magyar tánc, előadta Frittman Eszter.
– Kosztolányi Dezső: Magyarul, előadta Farkas Viktória
– Laczi Petra és Kubas Panna egy vicces jelenetet adott elő a magyar szavak többértelműségéről.
– Seiber Mátyás: Ragtime, előadták Szekér Szonja és Szekér Vivien.
– Ábrányi Emil: Magyar nyelv, előadók Suhajda Csenge Dorina és Kis- Molnár Dorka.
– Ötödikesek előadásában Füst Milán: A magyarokhoz című műve volt hallható.
– Hajdú Mihály: Magyar pásztordalok, Kis-Tóth Andrea előadásában.
– Végezetül a Közös vers:
„Magyar Kultúra Napja van, szeressünk hát mindannyian!
Játszunk egy élő szerepet, s vezessen jóság, szeretet!”
A műsor után a képzőművészet tagozat munkáiból volt látható kiállítás.
A műsort összeállította Szegediné Huczek Katalin.
A szereplőket felkészítették: Albert József, Dr. Pethő István, Bálint Ákos, Horváth József, Dr. Fodor Katalin, Fehér Fedoszja, Darányiné Haris Gabriella, Gurzó Lászlóné, Nyúlné Forgó Mária és Mészárosné Körmendi Anita.
A kiállításban közreműködtek: Madár Helga és Furák Attila.
-K.Gy.-
Fotógaléria: