Tavasszal országszerte kigyullad a határ, a katasztrófavédelem statisztikái szerint ilyenkor van a legtöbb szabadtéri tűzeset. Habár már nincs érvényben tűzgyújtási tilalom, Kovács Andrea tű. főhadnagy hírportálunknak elmondta, hogy egy hét alatt több mint 100 tűzesethez riasztották Bács-Kiskun megyében a tűzoltókat. 

A tüzek 99 százalékban emberi gondatlanság miatt keletkeznek, a természetben keletkező és anyagi károk mellett hatalmas légszennyezést okozva – mesélik a katasztrófavédelem munkatársai. 
-Hirdetés-

Az enyhébb tavaszi időjárás beköszöntével egyre többen választanak szabadtéri programot és tevékenységet, ennek során fokozottabb figyelmet kell fordítani a szabadban keletkező tüzek megelőzésére. A veszélyt a száraz aljnövényzet és avar jelenti, amelyben könnyen és gyorsan terjed a tűz, különösen erős szél esetén. A szabadtéri tűzesetek keletkezésének fő oka az emberi gondatlanság. A károk akkor előzhetőek meg a legkönnyebben, ha tisztában vagyunk a biztonságos szabadtéri tűzgyújtás és a tűzmegelőzés alapvető szabályaival.

A tüzek gyakoriságát növelheti az öregedő társadalom és az elnéptelenedő vidék, mert a gondozott kertekben ritkább a tűz, mint a felhagyott gazosodó területeken.

Paksi Dénes a Kiskőrös HTP parancsnoka, mint azt korábban már elmondta hírportálunknak: Folyamatban vannak a hatósági ellenőrzések a gondozatlan területek tulajdonosaival szemben, akik ellen hatósági eljárásokat fog lefolytatni a Katasztrófavédelem Hatósági Osztálya a közeljövőben.
Natura 2000-es terület égett Kiskőrös határában

A levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet értelmében tilos a növényzet, illetve a növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett, vagy kerti hulladék szabadtéri égetése, kivéve, ha azt külön jogszabályi, növény egészségügyi okból hatósági engedély beszerzése mellett – megengedi. Avar és kerti hulladék égetését csak az adott település önkormányzata engedélyezheti rendeletében, de égetni ebben az esetben is csak a rendeletben meghatározott helyen, napokon és módon szabad. Külterületi ingatlanok esetében, amennyiben az égetést jogszabály megengedi, az Országos Tűzvédelmi Szabályzatról szóló 54/2014. (XII. 5.) BM rendelet (a továbbiakban: 54/2014. BM. r.) 226. §-a alapján előzetesen engedélyeztetni kell a tűzvédelmi hatósággal (irányított égetés). Továbbra is megengedett a kerti grillezés és a tűzön történő sütés-főzésa tűz állandó felügyelete mellett.

szabadtéri tűzgyújtás feltételeit az 54/2014. BM rendelet tartalmazza. A szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül és minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról. Mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám, és csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani. Tájékozódjunk a várható időjárásról, mert a szél kedvez a tűz gyors továbbterjedésének. A felügyelet nélkül hagyott tűz könnyen továbbterjedhet és életveszélyt jelentő, vagy súlyos kárt okozó tüzek forrásává válhat.

szabadtéri tűz kockázata jelentősen függ az időjárási viszonyoktól, a száraz és szeles időjárás elősegíti a tűz kialakulását, továbbterjedését. Erdőtűz-veszélyes időszakban országos szinten a vidékfejlesztési miniszter, területi szinten az erdészeti hatóság tűzgyújtási tilalmat rendelhet el, mely esetén az érintett területen akkor is tilos a tűzgyújtás – beleértve a kijelölt tűzrakóhelyeket is-, ha azt egyébként más jogszabály megengedi.

Több hektáron is lángolt a határ

Amennyiben a tűzgyújtás a jogszabályok alapján megengedett a következő alapvető szabályokat tartsuk be:

  • A szabadban meggyújtott tüzet soha ne hagyjuk felügyelet nélkül.
  • Minden esetben gondoskodjunk megfelelő mennyiségű oltóanyagról.
  • Mindig legyen nálunk a tűz oltására alkalmas kézi szerszám.
  • Csak akkora tüzet gyújtsunk, amekkorát folyamatosan felügyeletünk alatt tudunk tartani.
  • Tájékozódjunk a várható időjárásról, mert a szél kedvez a tűz gyors továbbterjedésének.
A jogszabályi tilalom ellenére, illetve jogszabálytól eltérő vagy hatósági engedély hiányában végzett tűzgyújtási tevékenység miatt az önkormányzat, a környezetvédelmi hatóság és a tűzvédelmi hatóság bírságot szabhat ki.

A szakemberek arra kérik a lakosságot, hogy IDE KATTINTVA tájékozódjanak a biztonságos szabadtéri tűzgyújtás és a tűzmegelőzés alapvető szabályairól és tartsák be az abban leírtakat! 

Tűzgyújtási tilalommal és erdőtüzekkel kapcsolatos további információkért keresse fel a katasztrófavédelem oldalát, vagy a NÉBIH Erdészeti Igazgatóság honlapját, mely térképen, mindig a piros színnel jelzett megyékben/országrészekben van érvényben tűzgyújtási tilalom. 

Kutyifa Icu 
Fotók: Kiskőrös ÖTE

MEGOSZTÁS