3D nyomtatás, a 21.század egyik forradalmian új technológiája ipari felhasználásra már Kiskőrösön is elérhető. Ez nem sci-fi, ez már a valóság! Még pár évvel azelőtt is csak a távoli jövő zenéjének tűnt, és mára már egy olyan szolgáltatás, ami az élet minden területén hasznosnak bizonyul.
A G3D a térségben egyedülállóként foglalkozik ipari szinten 3D nyomtatással, ezért kérdeztük Udvardi Jánost, a cég egyik tulajdonosát a technológia részleteiről és felhasználási területeiről.
A 3D nyomtatás az elmúlt 10 év alatt rohamos fejlődésének köszönhetően mindenki számára elérhető technológiává vált. A 3D nyomtatók ára ez idő alatt negyedére csökkent, miközben a gépek teljesítménye körülbelül százszorosára nőtt. A 3D nyomtatás egy villámgyors, költséghatékony gyártási forma lett, aminek segítségével pár óra leforgása alatt a kezünkbe vehetjük a végterméket.
Mi is a 3D nyomtatás, és miben rejlik a technológia újszerűsége?
Nagyon leegyszerűsítve, a 3D nyomtatás háromdimenziós tárgyak létrehozásának a folyamata különböző alapanyagok vékony rétegeinek egymásra építésével.
A gyártás innovatív jellege nem csupán a technológia újszerűségében rejlik, de a felhasznált alapanyagok különlegessége is hozzájárul a legyártott termékek minőségéhez. Cégünk több mint ötvenféle nyersanyagból képes végterméket előállítani.
A 3D nyomtató egy virtuális modell méreteit felhasználva egymásra illeszkedő rétegekből felépíti a geometriai testet. Így bármilyen forma és méret előállítható. Egy asztali méretű 3D nyomtatóval már alkatrészek és koncepcionális modellek készíthetők rövid idő alatt, és megfizethető áron. Nincs szükség már gyártósorok beüzemelésére a termékek előállításához.
A 3D nyomtatás technológiájával mérnöki pontossággal tudjuk leképezni a modelleket 3D tervek alapján. Nincs felesleges anyagfelhasználás, nincs lehulló melléktermék, emiatt optimalizálni lehet az alapanyag felhasználás költségeit is.
Milyen technológiákat használtok a G3D printnél?
Az egyik, a kompozit vagy szálerősített nyomtatás. Kompozit anyagok felhasználásával készülnek a termékek, ami két vagy több anyag ötvözetét jelenti. Amikor különböző anyagok, számunkra hasznos tulajdonságait szeretnénk ötvözni, akkor használjuk ezt a technológiát.
A kompozit nyomtató is rétegekkel dolgozik. A rétegekbe különböző szálerősítést épít be a gép, ezáltal rendkívüli ellenállóságot és szilárdságot kölcsönöz az alkatrésznek, anélkül, hogy az önsúlya számottevően növekedne.
A másik technológia a műgyantás vagy SLA nyomtatás, amivel dolgozunk. Ennek a nyomtatásnak a lényege a felhasznált alapanyagban rejlik.
Lézerfényre keményedő műgyanta alapanyagot használunk a modell elkészítéséhez. A folyamat során az UV fényre keményedő műgyanta rétegenként megszilárdul, majd a végül a rétegek egy egészet alkotnak, és elkészül a tárgy. Olyan területeken érdekes ez a megoldás, ahol rendkívüli precizitásra van szükség, mint például fogászati és egyéb orvosi modellek esetén vagy makettek, ékszerek gyártása során.
Végül, de semmiképpen sem utolsósorban a húzott szálas vagy FDM nyomtatást is megemlíteném. Ez a legelterjedtebb és a legtöbbször használt nyomtatási technológia.
Egy tekercsen található műanyagszálat húz be a gép, amit magas hőmérsékleten megolvaszt, majd kipréseli a néhány tized milliméteres fejen keresztül. Az így keletkezett rétegek egymáshoz ragadnak, az olvadt műanyag azonnal kihűl, és máris kézbe is vehetjük az elkészített tárgyat.
Ez az eljárás használatos leginkább az amatőr felhasználók körében, és készíthetünk vele szerszámokat, háztartási kiegészítőket vagy ajándék tárgyakat is.
Mi a teendő, ha szeretnék egy alkatrészt legyártatni, de nincs hozzá 3D tervem?
Nálunk mindenre van megoldás. A G3D kiegészítő szolgáltatásként végez 3D tervezést, szkenelést vagy úgynevezett reverse engineering szolgáltatást is.
Tehát, ha valaki tudja mit szeretne gyártani, de nem szakmája a tervek készítése, bizalommal fordulhat hozzánk, mert ebben is tudunk segíteni.
Vagy ha egy mintadarabot szeretnénk utángyártani, a 3D szkenner segítségével képeket készítünk a mintadarabról pillanatok alatt, és aztán jöhet a gyártás.
Reverse engineering pedig visszamodellezést jelent, ami újra gyártásnál alkalmazott folyamat, amikor például mesterdarabok reprodukálására van szükség.
Mindebből látszik, hogy a 3D nyomtatás egy olyan új, gyártási technológia, ami leegyszerűsíti a folyamatokat, lerövidíti a termékek elkészítésének idejét, és mindezt mindenki számára elérhető áron teszi.
Ha szeretnétek további részleteket megtudni a technológiáról, és a cég további szolgáltatásairól, látogassatok el a G3D honlapjára!
Ha szívesen mégnéznétek a gyártási folyamatokat, vagy szeretnétek személyesen találkozni a G3D csapatával, a hétvégén megtaláljátok őket az AgrárExpo területén! Várnak benneteket kérdéseitekkel!
Ha pedig elindult a fantáziátok és rendelnétek 3D nyomtatást, akkor keressétek a G3D munkatársait a következő elérhetőségeken:
Cím: 6200 Kiskőrös, Úttörő u. 9.
E-mail: hello@g3d-print.hu
Udvardi János, értékesítés 06 20 951 4340
Csősz Gábor, marketing 06 30 575 5651
Bata Gergő, technológus 06 20 358 4491
– Dúcz Annamária –
Fotógaléria: