TeSzedd! – Önkéntesen a tiszta Magyarországért, hazánk legnagyobb önkéntes hulladékgyűjtő mozgalma, melyhez Soltvadkert város is csatlakozott.
A szombati nap szervezője Udvarhelyi Attila, a Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola igazgatója volt. Szép számmal össze is gyűltek diákok már korán reggel, néhány segítő kísérővel az önkormányzat udvarában.
Az akció koordinátora Schnürlein Andor, a Vadkert Komszolg Kft. ügyvezető Igazgatója és Molnár Tibor köszöntötték a megjelenteket a polgármesteri Hivatal nevében is. (Soltvadkerten egyébként már napok óta folynak a tisztítási munkálatok. Három csoport magánakciót szervezett, hogy saját vagy éppen más perifériáját rendbe tegye.)
Első lépésként Schnürlein Andor egy alapos munkavédelmi oktatást tartott az akcióban résztvevőknek. Elmondta, hogy az elsődleges és legfontosabb feladat, hogy saját testi épségünkre vigyázva, biztonságosan takarítsuk a munkaterületet, amely a Vágóhíd utca vasúton túli részét foglalja magában.
„A területen lehetnek veszélyes dolgok, ami fertőzést, sérülést okozhat. Amennyiben ilyen dolgokat találtok, ne nyúljatok hozzá. Külön jelezzétek nekünk, csoportvezetőknek!” – figyelmeztetett Andor.
A hulladékgazdálkodás rendjére is felhívta a figyelmet:
„Éves lomtalanításra, zöld hulladék elhelyezésére is van lehetőség és természetesen van szeméttelep, ahová szelektíven ingyen és bérmentve vihetitek ki a szemetet. Ellenben ha vegyes hulladékként kerül ki a hulladékudvarra, akkor 1800 ft/m3-es áron át lehet ezt adni, ahonnan egy biztonságos ártalmatlanító telepre kerül.”
A munkavégzés folyamán a diákok és a segítők egyszer használatos védőkesztyűt, zsákot és italt kaptak Soltvadkert Város Önkormányzatának és Lehoczki Ferenc polgármester úrnak köszönhetően.
Nem kis feladat volt az amúgy vadregényes tájat újból tisztává varázsolni.
A serény önkéntesek 284 zsák szemetet gyűjtöttek össze pár óra leforgása alatt, melyet a Vadkert Komszolg Kft. munkásai szállítottak el a helyszínről.
A szervezők és koordinátorok ezúton is köszönik az önzetlen munkát. Remélhetőleg az emberi trehányság mérséklődik – esetlegesen teljesen megszűnik – és egy év múlva nem lesz szükség ennyi zsákra.
Kincses Szilvi
Fotógaléria: