Április 27-28-án kerül megrendezése immáron hatodik alkalommal a kiskőrösi Petőfi Kulturális Fesztivál, melynek programjai között a kultúra szinte valamennyi fő irányzatából kaphatnak ízelítőt az érdeklődők. Élőzenés koncertek, irodalmi műsor, színházi előadások, katonai hagyományőrzők bemutatói váltják majd egymást egész hétvégén. A programsorozat a Kiskőrösért Egyesület szervezésében kerül megvalósításra. Az esemény kapcsán Szedmák Tamással beszélgettem.
Milyen céllal hoztátok létre a Petőfi Kulturális Fesztivált?
Ez egy fáklyás felvonulásnak indult 2008-ban, melyet a nemzeti ünnep előestéjére találtunk ki még a Kiskőrös Kultúrájáért Egyesületünkkel. Emlékszem, hogy az eseményre még külföldről is hívtunk fiatalokat, akikkel aztán fáklyákkal vonultunk fel a városközpontban. Ugyanezen a hétvégén, ezen a többnapos ünnepségen népdalénekes koncertek és kiállítások is voltak a Pátriában. Aztán évről-évre egyre többen érdeklődtek az esemény kapcsán, majd 2010-ben már több mint 600 résztvevője volt ennek az ifjúsági rendezvénynek. A nagy sikerre való tekintettel arra gondoltunk, hogy létrehozunk egy eseményt, mely a Petőfi kultuszhoz kapcsolódik, hiszen legismertebb hazai költőink egyike. Úgy gondoltuk, hogy szülővárosában fontos lenne egy a költő munkásságához és történelmi korához méltó hagyományőrző nagy rendezvényt létrehozni.
Jómagam is nagyon szeretem a hagyományőrző dolgokat, így jött az ötlet, hogy keressünk meg 48-as hagyományőrzőket. Akkoriban még se forrásunk, se tapasztalatunk nem volt egy ilyen rendezvény létrehozásához. Aztán ahogyan teltek az évek, mindig egyre nagyobb fesztiválokat szerveztünk, és végül 2015-ben volt az első nagyobb olyan Petőfi Kulturális Fesztivál néven meghirdetett kétnapos rendezvényünk, ahol gyakorlatilag reggeltől késő estig változatos programokkal vártuk az érdeklődőket: néptáncosok, 48-as hagyományőrzők, élőzenés koncertek, Levendula gyermekpark.
Szerencsétlenségünkre abban az évben volt a nagy főtér felújítás, így egyik nagyrendezvényünket sem tudtuk ide kihozni, ezért a sportcsarnokban és a gimnázium udvarára voltunk kénytelenek megszervezni. Viszont az már akkor is látszott, hogy ez a rendezvény nem egy sportcsarnokba való. Aztán 2017 óta minden évben itt a főtéren rendezzük meg a Petőfi Kulturális Fesztivált. Abban az évben már szerveztünk szabadtéri színházi előadást is, valamint akkor próbáltuk ki először azt, hogy legyenek fizetős elemek is a rendezvényen, hogy a gazdaságosság is biztosítva legyen, hiszen ez a növekedés egyik feltétele, hogy a források minél nagyobb mértékben álljanak rendelkezésre. A nagyrendezvény megvalósításához nem csak pályázati forrásokat kell felhasználni, hanem bevételt is kell képezni jegybevételek vagy helypénzek formájában.
Milyen nehézségekkel kell(ett) megküzdenetek a szervezés során?
Ez már a harmadik olyan év, amikor a programok között színházi előadások is vannak. 2018 óta már mindkét napon. Azt azért már látjuk, hogy volumenében a színházjegyvásárlók esetében ebben a térségben a reális létszám a 700-900 fő.
A jövőben már el kell gondolkodnunk azon is, hogyan tehetjük még vonzóbb akár a megye, akár a régió többi településén élő ember számára az előadásokat.
Egyelőre ezen küzdünk, habár évről évre egyre többen vannak, akik messzebbi településekről is vesznek jegyet. Az előző években próbálkoztunk egy úgynevezett művészpark kialakításával is még a Kunhegyesi Feróékkal, de erre nagyon kellene találni valakit, aki ezt hónapokon keresztül szervezi, hogy minél több művészt érhessünk el. Ami egy nagy kitörési lehetőség, az az 1848-as hagyományőrzők megjelenése. Egészen elképesztő, hogy közel 1800 hagyományőrző csoportot találtunk internetes felületeken, akik Kárpát-medencei szinten vannak bejegyezve egyesületi formákban. Jelenleg azon dolgozunk, hogy ezek közül az egyesületek közül minél többet egy időpontban meginvitáljunk ide, hogy egy látványos felvonulást és csatajelenetet tudjunk bemutatni itt Kiskőrösön.
Szerencsére sokan vannak, akik ebben tevékenykednek, többek között ezért is látom a kitörési lehetőséget ebben. Terveink között szerepel, hogy pl. külföldi hagyományőrzőket is bevonjunk: akár olasz, osztrák, francia, lengyel, német hagyományőrzőket beleértve.
A piactér átalakítása miatt, jövőre már azon is el kell gondolkodnunk, hogy a hagyományőrzők csatajeleneteit hol és hogyan tudnánk megvalósítani. Amit most nagyon szeretnénk még, az az, hogy a vasárnapi Follow The Flow koncerten is rengetegen legyenek. Direkt egy olyan zenekart választottunk, akik rajongói elsősorban a 18-45 éves korosztályból valók, hiszen ők egy egészen más közönség, mint a fesztivál többi programelemének várható közönsége. A közösségi média reakciókat is tekintve bizakodóak vagyunk, hiszen közel 2000 ember jelezte a közösségi média felületén, hogy részt vesz az eseményen, annak ellenére, hogy nem is nagyon hirdettük, csak kitettük az eseményt. A színházjegyek eladásának tekintetében minden évben kitűztünk egy növekedési célt az előző évhez képest. Nyilván van még néhány nap és reméljük, hogy a finishben még sok jegy elfogy a színházi előadásokra.
Jelenleg úgy néz ki, hogy hoztuk azt a növekedést az előző évhez képest, amit elterveztünk.
Úgyhogy bizakodóak vagyunk, de nagyon sok minden múlik még azon, hogy ez a rendezvény hosszú távon is igazán sikeres lehessen. Egy profi csapatra mindenképpen szükség lesz, akik ezt az egészet továbbviszik, és itt gondolok mind a Kiskőrös Fesztre, mind pedig a Petőfi Kulturális Fesztiválra. Vannak még egyéb elképzeléseink is, de egyelőre addig nyújtózkodunk, amíg a takarónk ér.
Hogyan haladnak az előkészületek?
A faházak és a sátor összeállítása is elkészült mostanra. Az eseményt hirdető zászlók is felkerültek már az oszlopokra. A sörpadok kihelyezése és a hangtechnika összeállítása is folyamatban van. Itt szeretném megemlíteni azt, hogy nagyon szépen köszönjük az önkormányzatnak és a Kőröskom Kft.-nek is, hogy biztosítják a helyszínt és segítenek a faházak összeállításában.
Milyen programokkal várjátok idén az érdeklődőket?
A szombat délutántól, vasárnap éjszakáig tartó programok reméljük, hogy sok érdeklődőt vonzanak majd a városközpontba ezen a hétvégén. Reméljük, hogy idén is nagy sikere lesz a Luther sétányon felépített Levendula Gyermekvárosnak, valamint a városba érkező több mint száz 1848-as katonai hagyományőrzőnek, akik egy látványos felvonulást követően egy csatajelenetet mutatnak be a Piactéren. Már az előző években is jelentős érdeklődés kísérte a katonai hagyományőrzők bemutatóját, ezért bízunk abban, hogy idén is nagy lesz az érdeklődés. A Szarvas Étterem előtt felállított színpadon szombaton a Szürkeverebek Jazz Band, míg vasárnap a Follow The Flow ad koncertet. Az egyes fesztivál napokat a tavalyihoz hasonlóan egy-egy szabadtéri színházi előadás zárja. Szombaton a Csinibaba, vasárnap pedig az Indul a bakterház című vígjátékot tekinthetik meg az érdeklődők a Petőfi téren. A színházi előadásokra az online jegyértékesítés mellett, a megye valamennyi járásszékhely településén árulják a jegyeket, valamint lehetőséget biztosítunk a helyszínen is a jegyvásárlásra.
A rendezvény hivatalos internetes oldalára ellátogatva: www.petofifesztival.hu bővebb információkat találtok a Petőfi Kulturális Fesztiválról.
Mindenkinek jó szórakozást kívánunk!
Kutyifa Icu
Fotók: Kincses Szilvi