„Tegnap a Gyimesben jártam, bolond gombát vacsoráztam”– jókedvűen énekelték a Kiskőrösi Bem József Általános Iskola 7. osztályos tanulói az autóbuszon szeptember 19-én délelőtt, amikor már hazafelé tartottak a hatnapos erdélyi kirándulásukról. A kirándulás a Határtalanul program keretében zajlott, melyet pályázaton nyert el 47 tanuló és 5 kísérő pedagógus.
Az utazást megelőzően a tanulók az iskolában egy előkészítő foglalkozáson keresztül ismerkedhettek meg Erdély történelmével, tájékozódhattak a főbb látnivalókról, nevezetességekről és ráhangolódhattak a kirándulásra.
Szeptember 14-én hajnalban kelt útra a csapat, hogy közelebbről is megismerkedjen a gyimesi csángók életével, kultúrájával, hagyományaival és az ott élő hasonló korú diákokkal. Az úti cél Gyimesközéplok volt, amely több mint 700 km-re található Kiskőröstől. A hosszú és fárasztó utat feledtette a sok érdekes program útközben. A Parajdi sóbánya és a korondi fazekasmester munkái elvarázsolták a tanulókat. Koszorút helyeztek el Farkaslakán és Szejkefürdőn, így emlékezve Tamási Áronra és Orbán Balázsra.
Az előző napi fáradalmakat kipihenve másnap az ezeréves határhoz látogattak el, felmásztak a Rákóczi- várba, majd a határon túl egy vásárban költhették zsebpénzüket tanulóink. Délután a legbátrabbak és legügyesebbek megmászták a szállás mögötti meredek hegyoldalt és feljutottak az 1089 m magas Silye-tetőre.
A harmadik napon gyönyörű napsütésben természeti képződményeket csodálhattak meg. Sétát tettek a Gyilkos-tó partján, majd a Békás-szorosban. Innen Csíksomlyóra vezetett az út, ahol a kegytemplomot tekinthették meg, megkóstolhatták a borvizet, és felzarándokolhattak nyeregbe, a pünkösdi búcsú helyszínére. A többi napon, a táborhelyen és környékén kézműves foglalkozáson vehettek részt. Szövést és kötélvetést tanulhattak, betekinthettek a kovácsmesterség és a kenyérsütés rejtelmeibe, meglátogatták a gyimesközéploki hetedikeseket, akikkel egy barátságos futballmérkőzést is lejátszottak. A településen található egy skanzen is vízimalommal, ahová a helyi emberek lovas szekerekkel szállították diákjainkat, ami nagy élményt jelentett mindenki számára.
Esténként Csaba a szállásadó, aki tánctanár és hagyományőrző, kulturális foglalkozás keretében megismertette a gyerekeket gyimesi dalokkal, táncokkal és népviselettel. A gyerekek aktívan vettek részt ezeken a foglalkozásokon, néhány dalt és tánclépést sikerült elsajátítaniuk. A hazafelé úton Kiskőrös szülötte, Petőfi Sándorral kapcsolatos emlékhelyeket kerestek fel, és helyeztek el koszorút Székelykeresztúron és Fehéregyházán. Ezt követően egyórás szabadprogram keretében ismerkedhettek meg Segesvár történelmi központjával, majd folytatták az utat Déva felé. A vár „bevétele” után ismét buszra szállva érkezett meg a csapat élményekkel és új ismeretekkel gazdagodva késő este Kiskőrösre.
Bizonyára kellemes emlék marad az Erdélyben töltött hat nap minden hetedikes diák és kísérő pedagógus számára.
B.M
Fotógaléria: