Vállalkozói tájékoztatóra várták az érdeklődőket a csengődi művelődési házba szeptember 26-án, mely a települést érintő gazdaságfejlesztő programról szólt. Az országos szinten első lépésben 5 és további 8 milliárd forintos keretből gazdálkodó fejlesztési lehetőségek a kistelepülések életében hozhatnak nagy változást.
Az eseményen a programról Réthy Pál főosztályvezető (Belügyminisztérium Közfoglalkoztatási és Vízügyi Helyettes Államtitkárság Közfoglalkoztatási Stratégiai és Koordinációs Főosztály) tartott előadást. Elmondta, hogy a program koordinációs feladatait a Belügyminisztérium látja el. Beszélt a közfoglalkoztatásról és a munkanélküli rátáról, ami évek óta folyamatosan javuló tendenciát mutat. Elhangzott, hogy országosan 127 települést vizsgáltak és ezek közül került abba az 50-ben Csengőd, amelyek részt vehetnek a gazdaságfejlesztési programban. A helyi viszonyokat tekintve hangzott el, hogy Csengődön 46 regisztrált munkanélküli van, melyek jelentős része a 25-54 éves korosztályból érkezik a rendszerbe. Közülük 23-an semmilyen segélyezésben nem részesülnek és 13 fő már több, mint 2 éve munkanélküli. Az érintett személyek közül 22 főnek csak általános iskolai végzettsége van, ami magas aránynak mondható. Néhány évvel ezelőtt a közfoglalkoztatás rendszerében országosan 265 ezer ember volt érintett, mely mostanra 104 ezerre csökkent, akik nagy része igen alacsonyan képzett. Az általános tapasztalat azt mutatja, hogy a szakképzettséggel rendelkezők találnak maguknak munkát a nyílt munkaerőpiacon. Az idei évben 16 álláshely igényt jelentettek be Csengődön a munkáltatók, amelyek betöltésére zömében képzettség nélkülieket kerestek. Elhangzott, hogy a program keretében minden olyan munkáltatót megkeresnek Csengődön, akinél 5 főnél több bejelentett munkaerő van. Azokat a tényezőket vizsgálják meg majd, hogy milyen módon lehetne a munkaerő létszámot növelni. A tervek szerint október végig megtörténik az adatfelvétel és november végéig értékelik ki ezeket. A programmal a kiemelt cél a helyi foglalkoztatás bővítése és a vidék megtartó erejének növelése. A jelenlegi adatok szerint hazánkban 260 ezerre tehető az álláskeresők száma, akik közül a gazdaságfejlesztési programmal nagyságrendileg mintegy 100 ezer személy helyzetét lehetne gyorsan kezelni. Visszatérítendő és vissza nem térítendő támogatások is vannak, amelyekhez a pályázók egyszerű adminisztráció után gyors elbírálást követően, 15 napon belül hozzájuthatnak. A programra pályázhatnak vállalkozások, önkormányzatok, civil szervezetek és egyesületek, de magánszemélyek ezt nem tehetik meg. Az előadáson részt vevő Somogyi Nóra őstermelő kérdésként tett fel, hogy a hozzá hasonló tevékenységet folytatók milyen módon kapcsolódhatnának be a programba. Erre válaszul elhangzott, hogy az őstermelők nem célcsoportjai a programnak, ők úgy vehetnének ebben részt, ha összefognának és céget, vállalkozást alapítanának.
A település polgármestere Lajter Ferenc elmondta, hogy Csengőd elsősorban mezőgazdaságból élő település, mely ágazat nincs jó helyzetben, ezért kell keresni a napi megélhetés más útjait is. Megemlítette, hogy 2014-ben 258 közfoglalkoztatott volt a településen, mely szám mostanra jelentősen lecsökkent, akik közül – betegség és egyéb okok miatt – csak 16-an végeznek ténylegesen munkát. Jelenleg Csengődön 300 vállalkozás van, akik összesen 200 főt foglalkoztatnak. Az Eszesvin Kft. számít helyileg a legnagyobb foglalkoztatónak, ahol 30 fő körülire tehető a munkavállalók száma. A helyi iparűzési adóból befolyt összeg a tavalyi évben 24 millió forint volt. A három legnagyobb cégnek az említett borászat, egy műanyag palackokat gyártó és egy bádogos vállalkozás számít. Jellemzően az ipar nem honosodott meg a településen, itt jelentősebb tételben mezőgazdasági egyéni vállalkozások és őstermelők vannak.
Filus Tibor
Fotógaléria: