Írta: vira

Egyre többen prüszkölnek a fapollenek miatt, sok allergiás pedig retteg attól, hogy nehezebben viselné, ha a koronavírus is megfertőzné. 

Elindult az allergiaszezon, egyes fafélék pollenjei miatt már most sokan prüszkölnek, hamarosan pedig a helyzet durvulni fog. Nem kell magyarázni, miért, hiszen egyre több fa borul virágba, majd becsatlakoznak a fűfélék és az egyéb allergének is. Mindez párhuzamosan a koronavírus-járvánnyal. Az allergiásoknak ennek ellenére nem attól kell tartaniuk, hogy vírus rájuk nézve veszélyesebb, más ok miatt vannak ők most nehezebb helyzetben. A probléma az allergiás szénanátha és az allergiás asztma esetében is ugyanaz.

-Hirdetés-

“A legfőbb kérdés, hogy az allergiások mennyire érik el kezelőorvosukat, föl tudják-e venni vele a kapcsolatot. Az ugyanis kulcskérdés, hogy sikerül-e felíratniuk azokat a gyógyszereket, amelyeket a korábbi években szedtek, és azokat ki tudják-e váltani, használják-e”

– mondja dr. Falus Ferenc tüdőgyógyász, korábbi tisztifőorvos.

Fontos, hogy az ilyen készítményeket már a pollenszezon megkezdése előtt 2-3 héttel szedni kell, ugyanis segítségükkel épül ki a szervezetben az a védvonal, ami megelőzi az allergiás tünetek jelentkezését. Az időzítést elvileg minden allergiás ismeri, feltéve, hogy tisztában van azzal, milyen pollenre érzékeny. Például aki csak mogyoróra, annak lassan véget ér az allergiaszezon, míg aki füvekre, annak hosszabb ideig van szüksége kezelésre. Aki csak parlagfűre allergiás, az még ráér a felkészüléssel, de azért érdemes minden gyógyszert időben felíratni, és ha épp nem áll sor a patika előtt, ki is váltani.

Az orvos is hiánycikk

Az allergiás tünetek várható jelentkezési idejével azért kell tisztában lenni, és azért tanácsos előre készülni, mert a jelenlegi járványos időszakban sokkal nehezebben elérhetők az orvosok. Nem lehet csak úgy elmenni a tüdőgondozóba, a bőrgyógyászatra vagy az allergológiai rendelésre.

„A hétköznapi értelemben vett sztenderd ellátás, a krónikus betegek ellátórendszere eléggé felborult, félő, hogy ez komoly bajt okoz. A 65 évesnél idősebb egészségügyi dolgozókat eleve kivonták a rendszerből, nehezebben érhetők el a háziorvosok is, nemhogy a tüdőgyógyászok. Komoly gond az is, hogy az egészségügyi dolgozók jó része előbb-utóbb megfertőződik, emiatt hetekig nem dolgozhat akkor sem, ha amúgy csak enyhe tünetei vannak”

– mondja Falus Ferenc.

MEGOSZTÁS