Idén 64. alkalommal emlékeztünk az 1956-os októberi forradalomra és szabadságharcra.
Soltvadkerten a Hősök terén, az ’56-os kopjafánál kezdődött 23-án, pénteken délután az ünnepély, ahol Légrády Andor köszöntötte az egybegyűlteket. A himnusz elhangzása után Nagy Imre 1956. október 28-án Magyarország népéhez szóló rádióbeszédében hallottakból idézett.
„Az elmúlt héten tragikus gyorsasággal peregtek a véres események. Az elmúlt évtized szörnyű hibáinak és bűneinek végzetes következményei tárultak elénk azokban a fájdalmas eseményekben, amelyeknek szemtanúi és résztvevői vagyunk…”
Ezen gondolatok után Temerini Ferenc Soltvadkert város polgármestere mondta el ünnepi beszédét.
Részlet Temerini Ferenc beszédéből: „A nyugatiak, talán tisztelték az ’56-os magyar forradalmat, de nem értették. Nem értették, miért harcolunk olyan túlerővel szemben, amelyet soha nem győzhetünk le. Nem értették, hogy azért küzdünk, mert ragaszkodunk a saját kultúránkhoz és életformánkhoz. Csak azt szeretnénk, hogy elfogadják, tiszteljék azt, akik vagyunk, ha már ezer éven át őriztük Európa határait, és küzdöttünk a nemzeti önállóságunkért.”
Az ünnepség keretein belül helyezték el a megemlékezés virágait is. Az 1956-os kopjafánál a következő szervezetek helyezték el koszorúikat:
- Soltvadkert Város Önkormányzata nevében Temerini Ferenc polgármester és Kárász András alpolgármester.
- FIDESZ Magyar Polgári Szövetség nevében Font Sándor és Dr. Kerényi János országgyűlési képviselők.
- Német Nemzetiségi Önkormányzat nevében Szemlaki József alelnök és Ritter Imre képviselő.
- Cigány Nemzetiségi Önkormányzat nevében Király Lászlóné elnök és Sztojka Márió alelnök.
- Kossuth Lajos Evangélikus Általános Iskola és AMI Diákönkormányzata nevében Kurcz Hanna elnök és Szamosi Patrícia titkár.
A magyarok a kiharcolt szabadságnak 1956 őszén mindössze két hétig örülhettek. Aztán eljött november 4-e, amikor is a szovjet csapatok erőszakkal vetettek véget a forradalomnak. Ezen a napon Bibó István államminiszter, egyedüli törvényes képviselője a kormánynak a Parlamentben nyilatkozatot adott ki, amelyből egy részletet Szeg Dorottya előadásában hallhattunk.
A szabadtéri megemlékezés a Szózat elhangzásával ért véget.
Ezt követően a Gyöngyház Kulturális Központ és Könyvtár színháztermében ünnepi képviselő-testületi ülés vette kezdetét, ahol Soltvadkert Város Önkormányzata kitüntető címeinek átadására került sor.
A díjazottak és kitüntetettek:
Szabó Attila – Díszoklevél
Schautek Ottó – „Az Év Vállalkozója”
Szilasi Zoltán – „Soltvadkert Város Sportjáért Posztumusz”
Pap Róbert – „Az Év Sportolója”
Árkiné Szénási Éva – „Pro Scole”
Dóra Ferenc Tiborné – „Pro Scole”
Font Lajosné – „Pro Scole”
Köhlerné Schiszler Ágnes Irén – „Pro Scole”
Szalai Piroska – „Pro Scole”
Szentgyörgyi Pálné – „Pro Scole”
Dr. Szlovák Ibolya Ágnes – „Soltvadkert Városért”
Lehoczki Ferenc Sándor – „Soltvadkert Város Díszpolgára”
Fotógaléria: