Az Európai Bizottság adatai szerint a tengerekbe kerülő szemét 80 százaléka műanyag. A lassan bomló műanyag felgyűlik a tengereken, óceánokon, a világ és Európa strandjain. A tengeri élőlények – tengeri teknősök, fókák, bálnák és madarak, de halak, kagylók és rákfélék – szervezetében már megjelent a műanyag, amely így az emberi élelmiszerláncban is jelen van.
Az EU 2019. májusában elfogadta a bizonyos egyszer használatos műanyagok tiltására vonatkozó irányelvet, amelynek a nemzeti jogszabályokba való átültetését 2021-ig várta el a tagállamoktól. A jogszabály által korlátozott műanyagok az összes tengeri szemét 70 százalékát teszik ki.
Egy sor egyszer használatos, valamint egyes egyéb műanyag termékek forgalomba hozatalának tiltását rendelte el a magyar kormány – derül ki a keddi Magyar Közlönyből. A tiltás nem terjed ki a csecsemők és kisgyermekek számára készült, valamint a speciális gyógyászati célra szánt árucikkekre.
Tilos lesz forgalmazni bizonyos egyszer használatos műanyagokat július elsejétől.
„Elkötelezettek vagyunk a klímavédelem mellett, ezért kiemelt célunk, hogy minél gyorsabban átállhasson Magyarország a körforgásos gazdaságra” – olvasható Magyarország Kormánya honlapján.
Ezért hirdették meg 2020 februárjában a Klíma- és természetvédelmi akciótervet, ebben az egyik intézkedéscsomag az egyes egyszer használatos műanyag termékek forgalmazásának megtiltása.
A fenntarthatósági elvek érvényesítése érdekében júliustól tilos lesz
- a műanyag fültisztító pálcika,
- evőeszköz (villa, kés, kanál, evőpálcika),
- tányér, szívószál, italkeverő pálcika,
- léggömbökhöz rögzítendő és azokat tartó pálcák, beleértve a léggömböt a pálcához rögzítő szerkezetet,
- az expandált polisztirolból készült ételtároló edény, és italtartó poharak forgalmazása is.
A műanyag zacskóknál differenciált szabályozást vezetnek be. Az új előírások szerint tilos azoknak a könnyű, egyszer használatos hordtasakoknak a forgalmazása, amelyekből nagyon nagy mennyiség fogy, és jellemzően a pénztárnál megvásárolhatók.
Szintén tilos július elsejétől azon könnyű műanyag hordtasak forgalomba hozatala, amelynek falvastagsága 15 mikron és afeletti, a biológiailag lebomló műanyagból készült kivételével.
Annak érdekében, hogy csak indokolt esetben használják ezeket, a hagyományos műanyagból készült zacskók környezetvédelmi termékdíját a mostani kilogrammonkénti 57 forintról kilogrammonként 1900 forintra emelik. Így a környezetvédelmi díjtétel zacskónként átlagosan öt forintra nő, ezzel a takarékos felhasználást szeretnék ösztönözni.
Az érintett gyártókat a technológiai átállásban 2020-ban 10 milliárdos pályázati segítséggel ösztönözték.
Forrás:kormany.hu, probiort.hu
Kiemelt kép: illusztráció