Már-már hagyománynak mondható, hogy Fábián Sándor, Tabdi polgármestere is értékeli a mögöttünk álló esztendőt. Az interjúban kitértünk a rendezvényekre, a fejlesztésekre és a jövőbeni tervekre is.
Hogyan értékeli az évet?
Már örök sláger, de a pandémiás időszaknak köszönhetően nagyon nehéz volt, ami legjobban a közösségeink életére volt nagy hatással. Véleményem szerint talán annyival jobb volt, mint a tavalyi év, hogy a nyár elejétől már jobban tudtunk tervezni a közösségszervezés tekintetében. Megtudtuk tartani a falunapot, aminek nagy sikere volt. Éppen idejében rendeztük meg, mielőtt a közösségek sérültek, vagy jobban eltávolódtak volna egymástól.
Ősszel megrendeztünk egy kiváló hagyományőrző szüreti napot, amelyben ráadásul jubileumot is ünnepeltünk. A régi táncosok visszatértek, akik 20-30 évvel ezelőtt részt vettek ezeken a rendezvényeken, és egy nagyon jó hangulatú, nosztalgikus szüreti napot tudtunk megtartani.
A történelmi egyházak részvételével megtartásra kerültek az adventi gyertyagyújtások is.
Milyen fejlesztések valósultak meg idén?
A fejlesztések tekintetében az idei év is hozott jó néhány olyan beruházást, amelyeket már régóta szerettünk volna megvalósítani. Három olyan utunk is aszfaltozásra került, amelyek eddig földesutak voltak. A kivitelezés még decemberben meg is valósult. A fejlesztésre sikeresen pályáztunk a Magyar Falu Program keretében.
Idei évben került átadásra az új mini bölcsődénk, amit összevontunk az óvodával, így egy intézményként működtetjük. Az idei év egyfajta próba, hiszen térítési díjat nem kérünk a gyermekek ellátásáért. A jövőben meglátjuk, hogy a normatív támogatásból hogyan fog megállni a saját lábán. Örömömre szolgál, hogy a kezdetektől megfelelő létszámú gyermek jár az új bölcsődébe. Tehát egy jó befektetés volt a település részéről.
A polgármesteri hivatal utcafrontja is megújult. Látszódik, hogy több, mint 100 folyóméternyi új kerítést építettünk. Az óvoda, a templom, az iskola és az orvosi rendelő előtt is megújult az utcafront. Kovácsoltvas kerítés került mindenhova kihelyezésre, ami önerős beruházásként került megvalósításra.
Elkészült a 8 hektáros ipari parkunk is, ahol egyelőre 7 telken tudunk a gazdálkodóknak és vállalkozásoknak lehetőséget kínálni. A bérleti feltételek azok a 2022. év elején kerülnek majd kiírásra. Gyakorlatilag az összes közmű a rendelkezésükre áll: minden egyes telken belül villany, víz, szennyvíz és gáz hozzáférése lesz biztosítva majd a tulajdonosoknak, bérlőknek. Az előzetes felméréseink alapján azt látjuk, hogy komoly érdeklődés van a telkek irányában.
Milyen fejlesztések terveznek a következő időszakban?
Van egy belügyminisztériumi elnyert pályázatunk, amely forrásból a Baross Gábor és a Dankó Pista utcák felújítását fogjuk elvégezni, várhatóan május környékén.
A település központjában található egy félkész (szolgáltató centrumnak épülő) épületünk, amire nagyon szeretnénk az új TOP+ pályázat keretében forrást szerezni, és az épületet rendbe tenni, és funkcióba állítani az itt élők számára.
Járdaépítések is folyamatosak lesznek a következő évben. A Magyar Falu Program keretében már nyertünk a feladathoz szükséges pénzt. A Petőfi Sándor utcában közel 400 méter hosszan térköves járdát fogunk építeni, ahol most jelen pillanatban nincs, vagy nagyon rossz állapotú járdák vannak.
2010 óta gyakorlatilag eltűntek a földesútjaink. Szinte az összes középületünket felújítottuk, új fogorvosi, orvosi rendelőket építettünk. A templomot és a parókiát felújítottuk. Ha megnézzük ezeket a fejlesztéseket, akkor azt gondolom, hogy Font Sándor országgyűlési képviselőnek és Rideg Lászlónak, a megyei közgyűlés elnökének elévülhetetlen munkájuk által lehetett ezeket a fejlesztéseket megvalósítani. Emellett a hivatali dolgozók is letették mellé a maguk dolgát.
Gazdaságilag is azt gondolom, hogy fenntartható ez a fejlesztés, amit csináltunk az elmúlt tíz évben.
Ha már gazdaság: többször jelezte számunkra korábban, hogy stabil alapokon áll a település. Hogyan fest most Tabdi pénzügyi helyzete?
Év közben is folyamatosan nyomon követjük a pénzügyi helyzetünket, de majd az év végi zárszámadás fogja pontosan megmutatni, hogy milyen tartalékkal tudunk a következő évnek nekivágni. Azt gondolom, hogy a vállalkozóink gazdasági erejének köszönhetően, valamint az önkormányzat és a képviselő-testületnek az átgondolt fejlesztési és fenntartási elgondolásai alapján lesz tartalékunk a következő beruházásainkhoz. Abban bízunk, hogy nem lesz jelentős elvonásunk. A korrekciókat, amiket megígért a kormányzat határidőben megkaptuk. Tehát jó reményekkel vágunk neki a következő évnek is. A településen megjelenő új gazdasági erők tovább fogják erősíteni azt, hogy a település hosszú távon is működőképes legyen, és a fejlesztések se álljanak meg.