A keceli Városi Könyvtár és Művelődési Ház ebben az évben is várja az érdeklődőket a Kerámia alkotótáborba. Ezúttal július 4-8. között az agyag tulajdonságaival és formázásával ismerkedhetünk meg. A felnőtteknek és középiskolásoknak szóló tábort idén is Ferróné Mencsik Rita tartja, aki megközelítőleg 20 éve foglalkozik agyagművészettel.
Július 4-én hétfőn mi is kipróbálhattuk a több ezer éves technikákat, sőt a gyakorlottabbak még a korongozást is. Kreativitásunknak csak a fantáziánk és a kézügyességünk szabhatott határt. Az eseményhez még ezekben a napokban is csatlakozhat bárki. Kerámiadíszeket, ajándéktárgyakat és használati tárgyakat is készíthetünk Rita szakmai vezetése mellett. 

A hétfői műhelyfoglalkozáson Ferróné Mencsik Ritával beszélgettem.

Ferróné Mencsik Rita korongozás közben
Milyen technikával dolgozunk ma itt?
-Hirdetés-

Fazekas technikával is dolgozunk, tehát korongozunk, illetve keramikus technikákkal is alkotunk, mint a sablonnyomás, a hurkarátétes technika, de lapedényeket és kisplasztikákat is készítünk.

Kisplasztika
Milyen agyaggal dolgozunk?

Korongos agyaggal, illetve különböző plasztikus masszákkal. Ezeknek az agyagmasszáknak más-más tulajdonsága van. Van, ami beltérre való, van, ami kültérre, van, amelyiknek magasabb az égetési hőmérséklete, van amelyiknek alacsonyabb, de mindegyik egyaránt alkalmas a keramikus technikák bármelyikéhez. Ez az előnye ezeknek az anyagoknak.

Sablonnyomás technikával készült virágok a maradék agyagból
Milyen eszközöket használtunk az agyag formázásához?

Fazekaskéseket, formázókéseket, mángorlóasztalt, korongot, agyagnyomóprést, gipszsablonokat, korongot. Nagyon fontos tudnunk azt, hogy statikailag hogyan tartjuk meg a formát és mikor milyen anyagot, eszközt használunk, hogy sikeresen alkothassunk. Minden elkészített művet szárítunk. Amikor teljesen kiszáradt, akkor égetjük. A száradás folyamata közben, mikor már bőrszáraz az agyagtárgyunk, akkor színes engóbokkal, földfestékekkel meg tudjuk festeni különböző színűre, majd zsengélés után mázazzuk színes vagy transzparensmázzal, a mázazott tárgyakat ismét ki kell égetni. Ha nem akarunk különböző hatásokat elérni, akkor csak egyszerűen kiégetjük száradás után, majd mázazzuk és mázra égetjük. Zsengélés az, amikor először kiégetjük, ezután következik a mázazás és az újabb égetés.

Mángorló asztal
Fazekas és formázókések
Hány fokon, hány percig vannak ezek a tárgyak a kemencében?

Változó. Az, hogy milyen fokon égetjük mindig az adott agyagtól függ, mert van olyan agyag, ami akár 960 °C-on kiég, de van, amelyik csak 1200 °C-on, vagy ennél is magasabb hőfokon. A mi kemencénk nem magastűzű kemence, tehát mi 1000 °C-ig tudjuk hevíteni. Szóval csak olyan anyagokat: agyagot és mázat használunk, melyek kiégetéséhez nem kell ennél magasabb hőfok. Az agyagtárgyakat nem lehet hirtelen felmelegíteni, a kemence felfűtése lassan történik, hőtartásos égetés folyik, azaz késleltetett égetést történik. Ez mindig egy hosszabb folyamat, általában 12-14 óráig tart egy-egy égetés.

Égetés előtt száradni kellett az agyagtárgyaknak
Akkor ez azt jelenti, hogy az elkészített darabokat ma még nem tudjuk hazavinni magunkkal, hiszen ezeknek még száradni kell. Ha jól értem mázazás után az elkészített tárgyak ismét kiégetésre kerülnek, majd csak ezt követően tudjuk az általunk kreált darabokat hazavinni?

Az alkotásokat minimum egyszer ki kell égetni, hogy szilárdabbá váljon az anyag. Ha mázazni is szeretnénk, akkor egy újabb égetés is szükséges. Ebben az esetben a zsengélésnél alacsonyabb, míg mázra égetésnél magasabb hőfokon égetünk. Először a natúr agyagedényeket teszem be a kemencébe, majd a mázzal bevont kerámiákat (egyszer égetett tárgyak). Akkor már a mázzal bevont tárgyat magasabb hőfokon égetjük, amit a felvitt anyag megkíván. A kerámia egy törékeny dolog, ugyanakkor nagyon sokoldalúan hasznosítható. Nem csak dísztárgyakat, de akár étkezésre vagy tárolásra alkalmas edényeket is tudunk készíteni ebből a természetes alapanyagból.

Intézményük a továbbiakban is heti rendszerességgel működő kerámia szakkörön biztosít lehetőséget minden érdeklődő számára, hogy megismerhessék és elsajátíthassák a kerámiázás alapjait.
További információ: konyvtar@kecel.hu

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (20 db kép)
MEGOSZTÁS