Nem mindennapi zenei élményben lehet része azoknak, akik Kiskőrösre látogatnak május 21-én vasárnap délután, ugyanis 14:30 órai kezdettel „Egy húron pendülünk” címmel lép fel több mint száz citerás a város főterén, a Városalapítók Napja és Országos Rétesfesztivál program keretén belül. A kivételes alkalomról, amikor is egyszerre zendül közel 2000 citerahúr, Baltás László, az akasztói Vízkereszt Citerazenekar alapító tagja, megálmodója mesélt hírportálunknak.
Akasztó községben mindig is hagyománya volt népzenei kincsünk megőrzésének, melyről a hetvenes években fénykorát élő Páva-kör gondoskodott. Az elődök tiszteletének adózva 2013 decemberében merült fel az igény néhány fiatalemberben, hogy újra kellene éleszteni a népzene művelését Akasztón, egy új citerazenekar megalakításával. A zenekar névválasztása nem volt kérdés, mivel az első próba 2014. január 6-án, vízkereszt napján történt, ezért a Vízkereszt Citerazenekar nevet kapta. A lelkes kis csapathoz rövid időn belül többen is csatlakoztak, mely az évek folyamán alakult a jelenlegi felállássá. 2018-ban merült fel a gondolat, hogy egyesületként folytatják tevékenységüket, így azon év őszén meg is alakultak.
Baltás László elmondta, régi nagy álmuk volt, hogy száz citerás egyszerre zenélhessen, melyhez Kiskőrös Város Önkormányzata biztosítja a helyszínt. A Petőfi 200 emlékévhez kapcsolódva lehetőségük lesz Petőfis dalcsokrukat is bemutatni a közönségnek. Makó, Szeged, Jánoshalma, Balotaszállás, Kiskunhalas, Kecel, Soltvadkert, Tázlár, Bócsa, Kaskantyú, Akasztó, Kiskőrös, Dunatetétlen, Dunaújváros, Dunapataj, Szalkszentmárton, Ősi és Kaposvár citerásai zenélnek majd együtt ezen a vasárnap délutánon.
Baltás László és a Vízkereszt Citerazenekar tagjai nem először vesznek részt ehhez hasonló kivételes alkalmon. Korábbi tapasztalatairól és a szerveződő Kiskőrösi rendezvényről így mesélt:
„Amikor először vettem részt ilyen eseményen, el sem tudtam képzelni, hogy milyen lehet ennyi emberrel egyszerre zenélni. Nagyszerű érzés, amikor a vezető prímás bepörgeti a hangszert és egyszerre megszólal közel 2000 húr. A prímás a keceli Bogárzó Citeraegyüttesből Apjok László lesz. Minden egyes dal énekkel kezdődik majd, hiszen nem lesz karmester, így jobban követhető lesz a zenészek számára. A színpadon 30 zenész áll majd, közülük a prímás lesz a legjobban kihangosítva, így az összes citerás ugyanazt fogja majd játszani. A három dalcsokrot Molnár Jánossal közösen raktuk össze. Igyekeztünk olyan nótákat választani, amelyek közismertebbek, mivel kevés idő állt a rendelkezésünkre. Majd kiküldtük ezeket a vezetőknek, akikkel folyamatosan egyeztettünk. Némi nehézséget csupán az okoz, hogy a népdalokat tájegységenként eltérően játsszák, illetve a szövegezésben is vannak eltérések. G-re hangolva, egységet alkotva, igyekszünk majd egy húron pendülni. A közönséget pedig arra kérjük, hogyha tetszik nekik az előadásunk, akkor énekeljék majd velünk közösen a Petőfi csokrot.”
A több mint száz citerást 14:30-tól hallhatja a közönség egyszerre játszani, 2023. május 21-én Kiskőrösön. A fellépést követően a Hagyományok Házába várják a zenészeket egy közös vacsorára és örömzenélésre.
A háromnapos programfolyam fő vezérfonala a helyi identitás erősítése és a helyi értékek bemutatása lesz.