A gyermekek életét születésüktől fogva egészen felnőttkorukig – és persze azután is – számos, a mindennapi élettel együtt járó konfliktus, krízis kíséri, mely próbára teszi őket lelkileg, és megnehezíti az új helyzetekhez való alkalmazkodást. Ha a szülők ilyenkor úgy érzik, nincs megfelelő eszközük a problémák kezeléséhez, vagy esetleg a korábban kipróbált módszerek a szülők odaadó segítő szándéka ellenére sem váltak be, érdemes pszichológus véleményét is kikérni.
Na de ki is az a pszichológus és vajon mi a feladata?
A pszichológus olyan egyetemi diplomával rendelkező segítő szakember, aki ismeri az emberi lelki jelenségek működésmódját, törvényszerűségeit, azok fejlődését. Tanácsadói munkája során elősegíti a lelki eredetű tünetek, betegségek megelőzését, vagy kialakult tünetképzés esetén egy terápiás folyamat során kezeli azokat.
A gyermekek esetén számos okból adódóan indokolt lehet pszichológus felkeresése a Pedagógiai Szakszolgálatban:
- Jelentkezhetnek náluk magatartási zavarok, illetve viselkedési problémák, amelyek megnehezítik számukra a közösségbe való beilleszkedést. Emiatt a gyermek szorongani kezd, visszahúzódik a közösségben, vagy éppen agresszívan, indulatosan közeledik a társai felé.
- A mindennapi feladatok mellett számos megterhelés, váratlan, vagy tervezett változás, esemény következhet be a gyermek életében (pl.: óvoda- vagy iskolakezdés, kistestvér születése, költözés, közeli rokon vagy ismerős halála, a szülők válása). Ezekben az esetekben zavar jelentkezhet a normál testi-lelki funkciók működésében. Hirtelen dadogás, bepisilés, vagy esetleg alvásprobléma jelenhet meg a gyerekeknél, amely aggodalommal tölti el a szülőt.
- Gyakran előfordul, hogy a gyermek tanulási-, képességbeli zavarokkal, figyelemproblémákkal küzd, amelyek nehézzé teszik számára a kibontakozást az osztályában, vagy óvodai csoportjában; ezek miatt az önértékelése is sérülhet a tanulónak.
- Megtörténhet, hogy gyermekének olyan testi tünetei vannak, aminek szervi eredetét már egy vagy több orvosi vizsgálat kizárta. Gyakori probléma az újra és újra előforduló reggeli hasfájás, esetleg hányinger; továbbá fejfájás, esetleg asztmarohamok. Ezek a tünetek, amennyiben valóban nincs testi oka, lelki problémák jelei lehetnek.
- A szülők a nevelés során sokféle eszközt és módszert kipróbálnak. Sokszor szembesülhetnek azzal, hogy a családtagok, barátaik nem értenek egyet az általuk alkalmazott nevelési stílussal. Ha elbizonytalanodtak a neveléssel kapcsolatos kérdésekben, és megerősítésre, támogatásra van szükségük, abban az esetben is bátran kérhetnek segítséget. A kérdések felmerülhetnek egy-egy probléma mentén, vagy a gyermeknevelésre általánosan vonatkozón.
- A pszichológusok munkájának része még a tehetséges gyerekek, fiatalok felismerése és az ő segítésük a tehetségük kibontakoztatásában. Idetartoznak a magas intelligenciával rendelkező gyerekek, valamint a hangszeren, sportban, vagy egyéb területen kiemelkedő teljesítményt nyújtó gyerekek. Támogatásuk azért fontos, hogy megfelelően beilleszkedjenek az osztálycsoportokba, hogy megfelelően osszák be az idejüket és egyensúlyt alakítsanak ki a mindennapjaikban, az életük különböző részei között.
Hogyan igényelhetnek a szülők ellátást és mi történik a pszichológusnál?
A szülők telefonon vagy személyesen jelezhetik igényüket intézményünkben pszichológusi megsegítésre. Ezt követően kerül sor az első interjúra – lehetőség szerint mindkét szülővel közösen -, ahol a pszichológus részletesen átbeszéli a problémát, valamint a gyermek fejlődéstörténetét a szülőkkel. Ezután veszi kezdetét a terápiás munka első – 4-5 találkozásból álló – szakasza, mely többnyire kétszemélyes helyzetben történik, célja pedig egyrészt a sikeres együttműködéshez szükséges bizalmi légkör kialakítása a gyermekkel, ahol nyugodtan, felszabadultan érezheti magát; másrészt ebben a szakaszban történik a szükséges pszichológiai vizsgálatok elvégzése: megfigyeljük a gyermeket játék közben, rajzos feladatokat, különböző pszichológiai teszteket alkalmazunk. Ezután újabb szülőkonzultáció következik, melynek során visszajelzést adunk a szülőnek és meghatározzuk a megsegítés irányvonalát. Előfordul, hogy elég, ha a pszichológus nevelési tanácsokkal látja el a szülőket, és a család saját erőire támaszkodva oldja meg a problémát.
A probléma súlyosságától függően hosszabb együttműködésre lehet szükség, ilyenkor veszi kezdetét a terápiás ellátás második szakasza. A bizalmi légkört nyújtó terápiás helyzetben a gyermek szabadon, következmények nélkül kimutathatja érzelmeit, felszínre kerülhetnek tudatos és tudattalan belső feszültségei, érzelmei, fantáziái, lelki fájdalmai. A pszichológus nem nevel, empátiával, elfogadással fordul a gyermek felé, életkorának megfelelő játékkal és beszélgetéssel támogatja a gyermek fantáziatevékenységét, és teret biztosít olyan élményeknek, melyek segítik a tüneteket okozó lelki elakadások kezelésében, elősegítve az ehhez szükséges megküzdési stratégiák és készségek fejlődését. Mindezt pedig a szülőkkel való szoros együttműködésben teszi, hiszen ők a gyermek első számú szakértői, így a változáshoz is elengedhetetlen a szülők segítsége, támogatása. Ha a pszichológus úgy látja, hogy egyéb szakember (pl. pszichiáter, gyógypedagógus stb.) bevonására is szükség van, ezt kezdeményezi a terápiás munka során.
A szülői szerep erősen meghatározza az önmagunkról alkotott képet, éppen ezért előfordulhat, hogy nehéz szülőként segítséget kérni, úgy érezhetjük, hogy ezáltal szülői kompetenciaérzésünk sérül. Azonban segítséget kérni nem gyengeség! Az az igazán erős, aki ki meri mondani, hogy gond van, de szembe mer vele szállni. Ehhez pedig gyakran szükség van egy segítő kézre, hiszen a lovag is karddal a kezében megy a sárkány elé.
A Pedagógiai Szakszolgálat szolgáltatásai továbbra is térítésmentesen vehetők igénybe, előzetes bejelentkezés alapján (78/511-993).
Keressenek minket bizalommal!
Írta: Kürti Rebeka és Rákóczi Zita/BÁCS PSZ Kiskőrösi Tagintézmény pszichológusai
Kiemelt kép: illusztráció (canva.com)