A Magyar Jégkorong válogatott férfi felnőtt csapata ott van a világ elitben, tehát a legjobb 16 között, míg a lányok a legjobb 10 között teljesítenek. Céljaik között szerepel, hogy az A csoportban maradhassanak, de ezen célok eléréséhez nélkülözhetetlen a minőségi utánpótlás nevelés, szakmai háttér, helyszín, s eszközök. Így 2023 novemberében az építésügyi jogrendnek megfelelve indult el a kiskőrösi Rajz Attila Jégpálya még 2016-ban megkezdett pályaépítési projektje. A fejlesztés elsődleges célja nem más volt, minthogy a jégpálya küzdőtere megfeleljen a Magyar Jégkorong Szövetség versenybíróság által előírt méreteinek.

-Hirdetés-

Szekeres Károly a HC Kiskőrös elnöke, 16 éven át jégkorongozott, akinek egy soltvadkerti látogatása alkalmával lehetősége volt a Vadkerti-tavon korcsolyázni, közel 100 másik emberrel együtt. Akkor fogalmazódott meg benne, hogy milyen jó lenne ezt stabillá és elérhetővé tenni. Már akkor, 20 évvel ezelőtt tudták, hogy mindez csak akkor működhet, ha függetlenítik az időjárástól. Azonban az előző pálya építése még finanszírozás mentes volt – csak elenyésző támogatást kaptak –, melyet az évek alatt ki is nőttek.

Szekeres Károly, a HC Kiskőrös elnöke
A napokban a Rajz Attila Jégpályánál tettünk látogatást, ahol Szekeres Károllyal beszélgettünk az új jégcsarnokról.

Milyen összegből, kiknek a hozzájárulásával készülhet el a beruházás?

– Először is szeretném leszögezni, hogy Kiskőrös városának lakói óriási érdeklődést tanúsítanak az építkezés iránt. Nem is csoda, hiszen egy hatalmas épületről van szó, hiszen több mint 2000 m2 tiszta küzdőtér áll majd a rendelkezésünkre, és ez nemcsak egy jégpálya lesz, hanem rendezvénycsarnok is, csak kicsibe. Forrását 100%-ban a Magyar Jégkorong Szövetség biztosította, amihez a HC Kiskőrös Alapítvány járult hozzá azzal, hogy beadta a pályázatát, s megfelelt azoknak a követelményeknek, ami egy ilyen pályaépítéshez szükséges. Kiskőrös Város egykori testülete a törzsvagyonát jelentő területtel járult hozzá a beruházáshoz. Szóval ez egy kizárólag TAO-s forrás. 2024 évben a létesítmény megvalósítására 1 milliárd 165 millió forint TAO forrás áll rendelkezésre, 2025 évben a teljes megalósításhoz és a használatba vételi engedély megszerzéséhez a 2025 évben esedékes TAO keret nyújt fedezetet.

A jégpálya épülete

 Mikor kezdődtek meg a munkálatok?

–  2022-ben kaptunk építési engedélyt. Értelemszerűen az előkészítési munkálatok 2023-ra csúsztak át, valamint 2023 októberében tudtunk kivitelezési szerződést kötni egy meghívásos beszerzési eljárás kiválasztási eredményének keretein belül, amelyet a Modinvest Kft. nyert meg. A kivitelező 2023 október végén kapott munkaterületet és vonult fel, onnan datálódik az építkezés. Decemberben a pályatest alatti terveken nem szereplő nyolc pilléralapot érintő betontömböt kellett kiváltanunk, amely akadályozta a kivitelezést. Ez egy nagyon jól átgondolt, megtervezett projekt, de ennek ellenére a kivitelezés során a jégpálya gépészetét, teljes szigetelését és minden egyéb részét folyamatosan egyeztetni szükséges sportszakmailag és műszaki megoldások terén is, amely többlet időt vesz igénybe. November végére remélhetőleg elindulhat egy próbaüzem, majd az azt követő időszakban, 2025 márciusában elkezdődik a befejezés. Előreláthatólag 2025 júniusában lenne a használatbavételi engedélyezési eljárás lefolytatása. Egyébként a Magyar Jégkorong Szövetség is nagyon szereti, amikor egy pályát próbaüzemmel látnak el.

A HC Kiskőrös elnöke és csapata jelenleg is azon dolgozik, hogy egy kiváló alternatívát hozzanak létre annak érdekében, hogy idén télen ne maradjanak jég nélkül a kiskőrösiek.

Az előtér

Milyen paraméterekkel épül a csarnok?

– A csarnok 9 méter magas, míg a beltér 7 méter. Hosszúságát tekintve a jégfelület 53 méter lesz, szélességében 25,2 méter. Ez a küzdőtér. További vendégtér kerül még kialakításra az emeleten, amely panorámás üveggel lesz ellátva. Ez is a cellásított rendszer lényege, hogy dupla légtérrel rendelkezzünk. Az első légtérben lesz a vendégtér, majd csak a másodikban a jégtér. Tehát dupla üveg panoráma lesz látható elől.

A küzdőtér területe, szemben az öltözők, fent a vendégtér 

– A helyszínbejárás alkalmával is elhangzott, hogy jégpályaként és rendezvénytérként is funkcionál majd a csarnok. A kettő egyszerre is tud majd működni?

–  Is-is, igen. Úgy is lehet rendezvényt tartani, hogy ott van a jég. Tudniillik, olyan palánkot vásároltunk, ami rendezvényekre is alkalmas. Amerikában és a skandináv országokban működik. Ezt úgy hívják, hogy jéggát, mely alul marad a jégfelülettel együtt. Ugyanis sokkal drágább fagyasztani tömbösítve, mint fenntartani annak hőmérsékletét. Szóval egy 6 cm-es jéggát marad a jégfelülettel együtt, alul. Ezt leszigeteljük, s azon bármilyen rendezvény tartható. Majd 24 órán belül mehet újra a jégkorong rajta. Ez egy igazán innovatív dolog, minőségi beruházás. Tehát összességében elmondható, hogy nemcsak a szezonon kívül, hanem szezonon belül is tartható itt rendezvény. A kérdés csak az, hogy milyen és mekkora igény van erre. De nemcsak egy jégpálya épül, hanem az öltözők felett egy olyan tér áll majd rendelkezésre, ahol egy erőterem lesz kialakítva, amelynek az előterében egy panorámás üvegfal áll rendelkezésre, tehát akik szárazon edzenek, láthatják a jégpályán történő eseményeket. Továbbá a meglévő öt öltözőhöz, még négy épül, mely kiváló a jégkorong sportág tekintetében, hiszen nem ritka egy akár nyolc csapatos torna sem. Nemcsak a jégkorongot fogjuk támogatni, hanem a műkorcsolyát vagy a short tracket (kispályás gyorskorcsolya) is, csak megfelelő szakember kell hozzá. Nem az a célunk, hogy mindenki jégkorongos legyen. Ezért üzenem az iskoláknak is, hogy ez év decemberétől várunk minden diákot és óvodást, korcsolya oktatásra. Az építési terület ez idő alatt le lesz zárva, de a küzdőtér (jégpálya) elérhető lesz.

A hazai csapat öltözője

Ki a tervező és a kivitelező?

– A kiskőrösi Rajz Attila Jégpályának a terveit 2016-ra datáltuk, visszamenőleg. Akkor indítottuk el ennek a folyamatát. Akkoriban még a területünk nem állt rendelkezésre, a városrendezési terv módosítására volt szükség, ami hosszú időbe telt, majd 2022-ben építési engedélyhez jutott a HC Kiskőrös Alapítvány. Akkor kerestük meg Nyéki Gábor tervezőt, akinek utólag is nagyon szépen köszönjük a csodálatos munkáját. Óriási erőt, időt és pénzt nem spórolva alkotta meg jelenlegi pályánk azon részét, amely a gazdaságossági elvet követi, ami azért rendkívül fontos, mert a jégpályának energiára van szüksége, ami napjainkban nagyon drága, ezért a szigetelésre fektettük a legnagyobb hangsúlyt, továbbá cellásítottuk a pályát, ezáltal a pára is kint marad, így azt sem kell energiával kiszárítani. Előre gondoltunk arra, hogy a pára be se jusson. Ennek a rendszerét Nyéki Gábor és az általa vezetett AHEAD Architect Studio Kft. tervezői iroda alkotta meg. A megvalósítással megbízott kivitelező a Modinvest Kft. A nyertes kivitelező a kiviteli tervek alapján, az üzemeltetővel szakmailag folyamatosan egyeztetve építi minden centiméterét a létesítménynek. A műszaki ellenőr felel azért, hogy a tervet betartsuk, betartassuk. Köszönet érte Kovács Tivadarnak.

A pálya méretei

További, korábbi képek az építkezésről itt: http://kiskoroskori.hu/rajz-attila-jegpalya-bovitese/epitkezes  

Kapcsolódó cikk
Az utánpótlás-nevelés mellett Andersen Ligás csapat létrehozásán is dolgozik a HC Kiskőrös
Az utánpótlás-nevelés mellett Andersen Ligás csapat létrehozásán is dolgozik a HC Kiskőrös
A HC Kiskőrös fiataljai a Rajz Attila Jégpálya bővítése miatt csarnok nélkül maradtak az elmúlt idényben, mégis kiemelkedően szerepeltek a...

  Fotógaléria:

  Fotók megtekintése (20 db kép)
MEGOSZTÁS